Продължава наблюдението на българския участък на Дунав по Системата за действие при аварийно замърсяване

11 октомври 2010 | 15:19

Днес, 11 октомври, понеделник, в 13.00 часа екип на Регионална лаборатория – Монтана, към Изпълнителната агенция по околна среда ще извърши вземане на проби и експресен анализ за качество на водите на река Дунав, в района около понтона при с. Ново село /км 833.7, десен бряг/. Експресният анализ на място ще бъде извършен по следните характеристики: активна реакция /рН/, температура на водата, наситеност на кислород и електропроводимост.
Анализът за наличие на тежки метали /манган, кадмий, олово, арсен, мед, никел, цинк, общ хром, натрий, калий, живак, алуминий във водите на реката/ и на физикохимичните характеристики - нитрати (като азот нитратен), ортофосфати, сулфати, хлориди, желязо, цианиди, амоняк (като азот амониев), нитрити (като азот нитритен) и обща алкалност, ще се извърши в лабораторни условия и ще отнеме два дни.
Наблюдението е част от мерките по системата за действие при аварийно замърсяване на река Дунав, която МОСВ незабавно приведе в действие след аварията в завода за алуминий в град Айка в Западна Унгария. Наблюдението в българския участък започна на 6 октомври т.г. Бяха измерени показатели със стойности, характерни за река Дунав в българския участък. Водните проби, взети за анализ на алфа- и бета- активност, ще бъдат публикувани днес на страницата на Изпълнителната агенция по околна среда.
Въпреки ниската степен на риск МОСВ ще продължи да наблюдава качеството на водите река Дунав в българския участък. Лабораторията ще извършва вземане на водни проби и последващото им изпитване в следните пунктове: при км 845.5 (устие на река Тимок) – ляв бряг, талвег и десен бряг; при км 833.7 (с. Ново село) – ляв бряг, талвег и десен бряг; при км 833.7 (с. Ново село) седимент и водна проба.
Ако бъде установено замърсяване в българския участък, поетапно ще се включат и останалите регионални лаборатории по поречието на реката (РЛ-Враца, РЛ-Плевен, РЛ-Велико Търново и РЛ-Русе). Резултатите от проведените изпитвания ще бъдат предоставяни на Басейнова дирекция за управление на водите „Дунавски район” – Плевен, за да координира действията и да изготвя заключенията за качеството на водите в реката.