Продължава работата по изготвянето на Оперативен план за действие при замърсяване на въздуха в град Стара Загора

11 февруари 2010 | 14:17


Продължава работата на специалистите от различни институции в град Стара Загора по изготвянето на оперативен план за действие при замърсяване на въздуха.
На проведената вчера среща в РИОСВ-Стара Загора, се обсъди списъка на инвентаризираните от Регионалната инспекция 31 горивни инсталации, източници на емисии на азотен диоксид в град Стара Загора.
Основният показател, по който ще се определят инсталациите и ще влязат в обхвата на Оперативния план, ще бъде на базата на приноса им към евентуално замърсяване на атмосферния въздух.
Работната група обсъди и въпроса за определяне влиянието на транспорта върху качеството на атмосферния въздух в града. Бяха представени изчисления на емисии от транспорта на базата на представителна извадка от осъществявания мониторинг на РИОКОЗ-Стара Загора в седем пункта. Предстои обработката на тези данни чрез утвърден програмен продукт, посредством който ще се определи точния дял на газовете от моторните превозни средства върху качеството на въздуха.
За допълнителна оценка на влиянието на транспорта върху качеството на атмосферния въздух ще се използват резултатите от извършваните измервания с Мобилната автоматична станция на Регионална лаборатория-Стара Загора, които се провеждат в 6 точки на територията на града.
На заседанието се обсъди и влиянието на битовия сектор през отоплителния сезон върху качеството на въздуха. Данните са получени след изчисления от експертите на РИОСВ по утвърдената методика CORINAIR. Информацията за продадените горива на територията на града са предоставени от Община Стара Загора. Изчисленията показват, че количествата на азотните оксиди, отделени от изгарянето на нафта, дърва и въглища от битовия сектор на територията на града за последните два месеца на миналата година, са над 29 тона. На базата на получените резултати, комисията взе решение да се изготвят брошури за информиране на гражданите със събраните и обобщени данни за натоварването на качеството на въздуха от битовото отопление.
На проведената вчера работна среща, експертите взеха решение да увеличат състава си, като поканят за участие в следващото си заседание и представители на гражданското сдружение «Инициатива за чист въздух».
Оперативният план представлява част от Програмата за управление на качестовото на атмосферния въздух в град Стара Загора. В него се набелязват конкретните мерки, които ще се предприемат от институциите при превишение на установените алармени прагове на замърсителите в атмосферния въздух. Именно те ще бъдат обект на обсъждане при следващата работна среща на 16 февруари, отново в РИОСВ.