Проведе се ежегодното среднозимно преброяване на водолюбивите птици у нас

18 януари 2011 | 11:26


В края на миналата седмица, от 14 до 16 януари, се проведе тазгодишното среднозимно преброяване на зимуващите водолюбиви птици. Преброяването се провежда в цяла Европа и се организира за 35-ти път. Среднозимното преброяване е част от Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие в България.
Целта е да се установи числеността на зимуващите птици, състоянието и тенденциите в популациите на тези видове в национален и европейски мащаб. Събраните данни служат и за определяне на най-важните за птиците места през зимния период.
В мащабната инициатива участваха експерти от регионалните структури на МОСВ, Българска орнитологична централа, Българско дружество за защита на птиците - БДЗП, сдружение с нестопанска цел “Зелени Балкани”, сдружение за дива природа “Балкани”, Фонд за дивата флора и фауна и фондация “Льо балкан”.
В Плевенска и Ловешка област преброяването беше извършено от екипи с участието на експерти от сектор “Биоразнообразие и защитени територии” в РИОСВ – Плевен и Българско дружество за защита на птиците - София.
Бяха преброени зимуващите птици на язовирите Сопот, Горни Дъбник, Телиш, Александрово, Каменец, Вълчовец, Милин кладенец, Славяново, Коиловци, Тотлебен, както и на част от поречията на реките Дунав, Искър, Вит и Осъм. Екип на БДЗП с лодка извърши преброяването по поречието на река Дунав.
На контролираната от РИОСВ – Плевен територия се намират едни от големите и значими за страната влажни зони. Това са реките Искър, Вит, Осъм и Дунав, язовирите Телиш, Горни Дъбник, Сопот и други.
През зимните месеци в България се установяват над 10 световно застрашени видове птици. Сред тях са червеногушата гъска, потапницата, малкият корморан, къдроглавият пеликан и други. Обичайното им място за зимуване са влажните зони – езера, блата, реки и други.