Проведе се мащабно обучение за разследване на престъпления срещу дивата природа
В периода 29-31 октомври 2024 г. (2,5 дни) в гр. Стара Загора се проведе Национално полево обучение на тема „Отравяне на защитени видове диви животни, събиране на доказателства и разследване“, което беше първо по рода си в България. Обучението бе проведено в Тракийски университет – Стара Загора, както и в реални полеви условия в близост до университета и до Спасителен център за диви животни към СНЦ „Зелени Балкани“.
Обучението се финансира от страна на МОСВ по реда на сключен договор № Д-30-64/20.09.2024 г. между МОСВ и Фондация за опазване на лешоядите (VCF), със седалище Нидерландия.
Обучението се извърши и с финансовата и организационна помощ на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) в рамките на проект „Живот за сокола“ (пълно наименование „Осигуряване на възстановяването на застрашения ловен сокол в България и Южна Румъния“ (LIFE20 NAT/BG/1162)), съфинансиран по програма LIFE на ЕС.
Обучението се проведе с любезното съдействие на Тракийски университет – Стара Загора, както и на Спасителен център за диви животни към СНЦ „Зелени Балкани“, които съответно предоставиха зала за провеждането, подходящи опитни полета за теренните дейности, както и екземпляри от загинали защитени животински видове за целите на практическите сесии.
Основните теми, които бяха разгледани на обучението (в хронологичен ред) са:
- Представяне на Национален план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа 2021 – 2030 г. (https://www.moew.government.bg/bg/priroda/biologichno-raznoobrazie/zastiteni-vidove/planove-za-dejstvie/) и оперативен протокол за разследване на случаи на отровителство или други престъпления към околната среда, в т.ч. значими случаи (практически опит по отношение на процеса за криминално разследване на престъпления срещу дивата природа в България);
- Престъпления срещу дивата природа и Академия за престъпления срещу дивата природа;
- Програма на Андалусия, Испания за престъпления срещу дивата природа, интегриран подход и примери за координация;
- Идентификация на неестествени причини за смъртност в дивата природа;
- Полево разследване на сцени на престъпления/ CSI (лична безопасност, подход към криминалните сцени и събиране на проби и доказателства);
- Криминални разследвания в лаборатории;
- Две паралелни практически сесии, провеждащи се на ротационен принцип:
WS 1: Идентификация на причините за смъртта в полеви условия
WS 2: CSI разследване и събиране на доказателства
- Токсични съставки, специфични знаци за токсини и ефекти върху дивата
природа и криминалистичната ентомология;
- Електропроводи - въздействие и оценка (интерактивна презентация);
- Бракониерство с използване на огнестрелни оръжия/ Балиситични криминалистични доказателства;
- Кучешки звена за противодействие на отрови, специализирано звено за кучета, ползвани за целите на откриване на отровни примамки;
- Процедури за преследване и глоби (практически примери);
- Две паралелни практически сесии:
WS l: Криминалистична некропсия
WS 2: Управление на кучешко звено за противодействие на отровителство (в обучението извърши демонстрация и куче за борба с отровите, собственост на МВР).
- Практическо полудневно полево упражнение на разследване на аранжирани криминални сцени (две криминални сцени, участниците са разделени в две групи, паралелно разследване), практически изпит и докладване на резултатите, анализ на пропуските и обратна връзка от страна на лекторите от Испания.
Настоящото обучение беше планирано за 35 служителя на МВР, като участие в същото взеха 33-ма служителя, в т.ч. от Главна дирекция Национална полиция (ГДНП), както и от ОДМВР от цялата страна, в т.ч. и оценени за рискови за отровителство територии, разположени в юрисдикцията на ОДМВР - Хасково, Кърджали, Ямбол, Сливен, Пловдив, Бургас, Враца, Стара Загора и Благоевград. Също така участие взеха представители на МОСВ, РИОСВ-Стара Загора, Тракийски университет – Стара Загора, Спасителен център за диви животни към СНЦ „Зелени Балкани“, Фонд за дивата флора и фауна, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН, WWF-България, независими експерти, както и двама представители на полицията от Република Сърбия, т.е. бяха обучени над 55 участника.
Курсът е първи по рода си в България за целите на подобряване на подходите за разследване на този тип престъпления от страна на разследващите полицаи в страната, подобряване на методическото ръководство по разследването. Водещи целеви полицаи в курса бяха представители на сектор „Престъпления против околната среда и дивата природа“ в отдел „Икономическа полиция“ към Главна дирекция „Национална полиция“, който беше сформиран в края на месец февруари 2023 г. Секторът провежда оперативно-издирвателна, информационна, координационна и организационна дейност за превенция и противодействие на престъпления по чл. 235-239, 278в-278д, чл. 349 и чл. 352–354 от Наказателния кодекс. Сред включените в тях са: гори, дивеч, риба, защитени територии и местообитания, защитени видове, питейни води, замърсяване на почва, въздух и води, управление на отпадъците, отровни вещества и др.
Целият лекторски екип се състоеше от експерти от Регионалното правителство на Андалусия, Испания, от Академия за престъпления срещу дивата природа на Андалусия, Испания, от Фондация за опазване на лешоядите, VCF, както следва:
- Йован Андевски, Мениджър на програмата, Фондация за опазване на лешоядите (VCF);
- Иниго Фахардо, Ръководител на отдел по биологично разнообразие, Регионално правителство на Андалусия;
- Ирене Зория Делгадо, Директор, Център за анализ и диагностика на дивата природа;
- Алисия Морено Фернандес, Инспектор по околната среда, Регионално правителство на Андалусия ;
- Хосе Луис Сориа Марин, Треньор и водач на кучета, специализирано Кучешко звено за откриване на отровни примамки за регионалното правителство на Андалусия;
- Хусто Мартин Мартин, Независим експерт по сблъсъци с птици и токови удари.
Академията за престъпления срещу дивата природа (WCA) е насочена към осигуряване на необходимите условия за подобряване на ефективността на правоприлагането в борбата с престъпленията срещу дивата природа, въз основа на обмен на знания и опит на най-добрите практики от Испания. Курсовете на WCA са разработени да обхванат различни аспекти на престъпленията срещу дивата природа и да отговарят на различните професионални направления. След завършване на курсовете за обучение, участниците добиват експертиза в разследването на престъпления срещу дивата природа. Академията за престъпления срещу дивата природа е създадена през 2021 г. по инициатива на Фондацията за опазване на лешоядите (VCF), Нидерландия, в тясно сътрудничество с испанските власти. В тези обучителни курсове до момента са участвали съдебни изпълнители, ветеринарни лекари и прокурори от: Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Кипър, Гърция, Египет, Ливан, Италия, Мароко, Северна Македония и Сърбия. За първи сега беше проведено мащабно обучение за разследващи полицаи в рамките на България.
Считаме, че основната полза от проведеното обучение е предоставяне на възможността за споделяне на целия опит, постигнат през последните 16 години в разследването на отровителство и бракониерство срещу защитени видове, като програмата се състои от подходи и направления на действие: социални, съдебни, правоприлагащи, кучешки звена, обучение, образование и най-добри практики. В резултат на същото участниците развиха капацитета си и осъзнаха приоритета на тези посегателства срещу защитени и консервационно значими диви видове. Считаме и, че успешно завършения курс ще подобри комуникацията и взаимодействието между участващите институции.
Една от основните причини за ниския процент на успеваемост в полицейските операции по отношения на престъпленията срещу дивата природа е липсата на осведоменост или недостатъчните улики за правилно идентифициране на място на причината за смъртта на диви екземпляри, по-специално за разграничаване между естествената и причинената от човека смърт. Бяха усвоени и техники за правилно предприетото разследване на местопрестъплението (CSI), което увеличава шансовете за успешно разкриване на престъпленията срещу дивата природа. В съответствие с това модулът направи преглед на повечето научни техники и инструменти за обработка на местопрестъпление, вариращи от ДНК, пръстови отпечатъци, фасове, примамки, отпечатъци от стъпки, отпечатъци от гуми, балистична експертиза, в т.ч. бяха представени и стандартните международни протоколи за етикетиране и опаковане на проби, събрани на място. Участниците придобиха и основни умения в областите на токсикологията, генетиката и съдебната ентомология. Участниците бяха обучени и да разпознават разлики между отделните типове отрови и техните ефекти върху дивата природа, като лекторите презентираха повечето от най-често използваните отрови в Европа, в т.ч. и България, и на други места по света.
Разгледаха се и токовите удари върху птици, като този модул обучи участниците да интерпретират, анализират и оценяват опасни електропроводи и друга гражданска инфраструктура.
Основните цели, които бяха изпълнени чрез обучението са:
- Принос към експертизата и квалификацията на служителите на МВР, други държавни служители и професионалисти от България в областта на престъпленията срещу дивата природа и защитени видове (отстрел, бракониерство, трафик и отравяне);
- Специализация на професионалистите от различните участващи структури в областта на осведомеността, криминалистичната техника, полицейското разследване, организирана престъпност и стратегическо планиране, свързани с този специфичен вид престъпност;
- Укрепване на капацитета в междуинституционалната работа за предотвратяване на отровителство;
- Идентифициране на пропуски и предложение за решения за по-добро разследване и преследване на престъпни инциденти в дивата природа;
През последните години в България са регистрирани няколко значими случая на използване на отрови, които са причинили смъртта на голям брой домашни и диви животни, сред които и защитени видове, напр.:
- Случаят край с. Стражец, общ. Крумовград през октомври - ноември 2016 г.: Регистрирани са серия от инциденти на тровене, при които загиват над 20 диви и домашни животни, сред които ловни и овчарски кучета, лисици, вълци, белка, таралеж и дива свиня. Дивата свиня умира с пяна на устата пред погледа на ловци по време на ловен излет, вероятно минути преди да бъде отстреляна и впоследствие консумирана от страна на ловците. Данните на местните хора свидетелстват, че жертва на инцидента е и поне един белоглав лешояд, но трупа на птицата не е намерен. През 2018 г. в същия район има нов случай на тровене, при който загиват още домашни кучета и диви животни, но извършителят отново остава неизвестен.
- Случаят в Кресненско дефиле през март 2017 г.: В резултат на тровене почти изцяло е унищожена местната колония от белоглави лешояди, обособена благодарение дългогодишна програма за реинтродукция на вида с финансовата подкрепа на EС (LIFE11 NAT/BG/000363). Като примамка е използван труп на крава, в който е заложена отрова. Вероятно целта е унищожаване на наземни хищници. Примамката е открита след сигнал от местни жители три седмици след като са регистрирани първите жертви. При разследването на този инцидент е установено, че по същото време на още няколко места в района на Кресненското дефиле са били заложени и други по-малки отровни примамки (парчета месо). В резултат са установени общо 24 жертви (2 домашни кучета, 1 лисица, 2 вълка, 18 белоглави лешояда и 1 гарван), но се предполага, че броят на загиналите животни при този инцидент е много по-голям. Мониторингът на колонията на белоглавите лешояди показва, че над 30 птици липсват и вероятно са загинали в резултат на отравяне, но не всички трупове са открити. По случая започва досъдебно производство срещу неизвестен извършител, което по-късно е прекратено поради липсата на достатъчно доказателства.
- Случаят в района на с. Бов, общ. Своге, през септември 2019 г.: Регистриран е инцидент на тровене благодарение на данни получени от GPS/GSM предавателите, с които са маркирани част от белоглавите лешояди, освободени в Природен парк „Врачански Балкан“. При проверка на последното място, на което са се хранили птиците, е намерен труп на теле, в който вероятно е била заложена отровата. В близост до трупа е открит мъртъв възрастен скален орел. Отровната примамка вероятно е заложена отново с цел унищожаване на наземни хищници. След щателно претърсване на района, установените жертви при този инцидент общо нарастват на 8 белоглави лешояда и 1 скален орел. Предполага се, че броят на загиналите животни е значително по-голям - поради труднопроходимият и пресечен терен, както и големите разстояния, които птиците могат да прелетят преди да настъпи смъртта, труповете на много от тях вероятно остават неоткрити. По случая е започнало разследване и се събират доказателства.
При всички тези случаи до момента липсва достатъчно добра координация между различните отговорни институции, която да гарантира ефективното събиране на веществени доказателства на терен, обезопасяване на районите около отровните примамки, събиране на труповете на отровените животни с цел предотвратяване на вторични отравяния, анализиране на събраните проби за установяване на отровното вещество и установяване на извършителите.
Настоящото обучение би помогнало и за разследване на случаи на отровителство на целево въведени видове и/или единични екземпляри в природата на страната, в т.ч. белоглав лешояд, черен лешояд, египетски лешояд, както и по отношение на предстоящата реинтродукция на брадатия лешояд през 2025 г. Отчитайки, че подобни случаи има и в градска среда предимно за бездомни и скитащи кучета, както могат да са потърпевши и ловни видове, считаме, че курсът пряко допринася за предотвратяване и разкриване на инциденти, застрашаващи и човешкото здраве.