Разговор с министъра на околната среда и водите Юлиян Попов в бТВ, предаването "120 минути", 14.01.2024
Водещ: В началото министърът на околната среда и водите Юлиян Попов. Здравейте.
Юлиян Попов: Здравейте.
Водещ: През тази седмица бяхте и в Русе, и в Разград, където хората от години се оплакват от мръсен въздух. Виждате ли решение, което да е наистина изпълнимо на дела, а не на думи? Защото това е проблем стар колкото българската демокрация, общо взето, особено в Русе.
Юлиян Попов: Особено в Русе проблемът с въздуха и чувствителността към въздуха е много висока. Решение има. Проблемът е комплексен. Има три неща в Русе, които тревожат хората. Едното е острите миризми, които се появяват от време навреме, често за някои части, другото е един планиран инсинератор в Гюргево, от другата страна на Дунава, и третото, което нас ни тревожи повече, е високото равнище на фини прахови частици, което ние засичаме и обсъждахме сериозно с гражданите на Русе.
Водещ: Ако знаете източника на миризмите, инсинераторът в Гюргево и прочее, на какво се дължи повишението на фините прахови частици?
Юлиян Попов: Фините прахови частици се дължи на няколко фактора. Единият беше разкопаването на града миналата година и преди това за ремонта на водопроводните инсталации. Също така през зимата – отопление на твърдо гориво. Това е основен източник на замърсяване в България, зимното отопление. Но също транспорт и индустрии в Русе. За транспорта ние направихме много и на практика публичният транспорт в Русе ще бъде около 90% електрифициран с подкрепата, която ние оказахме. По отношение на водния цикъл, вече това е заровено и се надявам това да не е източник. По отношение на индустрията ние налагаме санкции непрекъснато и се надяваме там да постигнем, но това е по отношение на фините прахови частици.
Водещ: А работят ли санкциите? Например, ако аз съм предприятие замърсител, с колко ще ме глобите?
Юлиян Попов: Да, работят. Зависи, ние сега повишихме санкциите с решение на Министерския съвет, които санкции се повишават между 50 и 100%.
Водещ: Дайте пример за глоба, която сте наложили напоследък.
Юлиян Попов: За конкретни глоби, ние сме наложили множество, непрекъснато се налагат глоби, непрекъснато се налагат глоби, както на предприятията, така и на местна власт, защото местната власт по принцип е основно отговорна за качеството на въздуха.
Водещ: Въпросът е обаче, вие знаете, министър Попов, дали това е сума, която ще принуди собственика на едно замърсяващо предприятие да инвестира повече в това да не замърсява толкова.
Юлиян Попов: За да бъде принуден собственикът на едно предприятие, той трябва да бъде санкциониран. Трябва да също и публично да бъде изложен. Но това, което аз обещах в Русе, че ние ще инициираме също комплексни проверки, защото не е въпросът само Министерството на околната среда и водите да се намеси. Трябва да сме социалното министерство, Министерство на икономиката, Министерство на здравеопазването, тъй като особено в случая с миризмите, въпросът е много комплексен и той трябва да се огледа от няколко агенции, които контролират, да речем здравното състояние и здравния аспект, също и технологичното състояние, което се контролира от агенция към Министерството на икономиката.
Водещ: А румънците... Вие сега отивате в Брюксел за среща с вашите колеги, екоминистрите на Европейския съюз. Ще говорите ли с румънския си колега във връзка с инсинератора Гюргево?
Юлиян Попов: Аз съм провел няколко разговора с него. Той знае много добре, ние сме в много добри отношения, знае много добре какви са настроенията в Русе. Ние вече сме върнали два отрицателни доклада до румънското министерство, по отношение на оценката на този инсинератор. И сега като го видя, пак ще говоря с него, но ние се чуваме по телефона често, във връзка с други неща, във връзка с Украйна, във връзка с Дунава и така нататък. Винаги този въпрос присъства в нашите разговори. И сега последното нещо, което ние поискахме от Румъния, е оценката за въздействие върху околната среда в Румъния да бъде предмет и на обществено обсъждане в България. Това не е честа практика, но не го изискваме.
Водещ: Така стигаме до Разград. Вие направихте анализ на причините и екоекспертите установиха, че въздухът в Разград има неприятна задушлива миризма често – ето и там миризми – заради замърсяването на река Бели Лом, причинено от гнилостни процеси и биохимични процеси в нея. Можете ли да обясните сега с какво всъщност е замърсена реката, какво гние в нея и какви са тези биохимични процеси?
Юлиян Попов: В Разград има няколко завода, които ние подозираме с много висока степен на вероятност, че те изпускат залпово води в различни часове на денонощието.
Водещ: През нощта, например.
Юлиян Попов: През нощта, понякога това става целенасочено, понякога става спонтанно поради някаква авария. Всичките тези неща са идентифицирани, ние събрахме, аз участвах в заседание на Общинския съвет 3 часа и половина, в Разград, на което присъстваха и представители на съответните заводи. Нещата бяха много ясно представени на целия Общински съвет. Ние предприехме един особен необичаен подход в Разград, не просто да наблюдаваме отделни предприятия или отделни замърсители, а да направим една цялостна комплексна проверка на околната среда. Съсредоточихме се много върху водата, защото тя е и източник на миризми, и също е много добър източник на информация дали има нещо сериозно в региона.
Водещ: И има ли нещо сериозно в региона?
Юлиян Попов: Има, да.
Водещ: Какво плува във водата там?
Юлиян Попов: Азотни съединения се изливат, също биогенни съединения, фосфор и така нататък. Те не изтичат непрекъснато, така че това прави много трудно тяхното хващане, освен това има законни зауствания, които понякога внезапно изпускат замърсени води. Така че всичко това е описано и сега ние започваме едно много сериозно...
Водещ: Тези съединения колко са вредни за здравето? Докъде достигат, влизат ли в почвите, как влияят на растителността?
Юлиян Попов: Нямаме индикации засега те да влязат в почвите, както и нямаме данни за това, че те замърсяват, просто казано, дъното на реката. Те са само в самата вода. Те не влизат в питейната вода, със сигурност. Един от ефектите е, че те могат да изсмучат, грубо казано, да отнемат кислорода от водата. Когато отнемат кислорода дори и за много малко време, това води до убиване на рибите, задушават се на практика рибите. Те не се отравят от самата отрова, а се задушават и измират. Аз затова съм предприел една инициатива и говорих и в Разград, но искам на национално равнище да я повдигна, затова всички градски реки да бъдат зарибени като индикатор за състоянието на околната среда навсякъде.
Водещ: Тоест където има жива риба, не е толкова страшно, където спрем да виждаме риба, значи някой изпуска. Добре, аз си спомням разговор в това студио с ваши предшественици, които са споделяли на нашите зрители, че експертите от РИОСВ са алармирали за тези проблеми, но са били заплашвани след това. Как работят експертите в момента?
Юлиян Попов: По-рано може да е имало някакви заплашвания. Засега не съм чувал подобно оплакване за заплашване. Да, винаги има разговори между различни индустрии и представители на РИОСВ, които се опитват да ги убедят, понякога може да използват по-остър език, но мисля, че всеки един индустриален оператор в България си дава много ясна сметка, че този номер с нас не става. Така че те по-скоро работят кооперативно, опитват се да ни убедят, че ще променят инсталациите си. В много случаи променят инсталациите си, както въздухът, така и водите в България, качеството им се подобрява, но не с онова темпо, с което ние искаме.
Водещ: Поставихте ли някакви срокове на тези предприятия в Разград, които подозирате, че изхвърлят вредни вещества в реката?
Юлиян Попов: Срокове не, защото те не би трябвало да ги изхвърлят в нито един момент. Но интересно е, че от момента, в който ние започнахме интензивните проверки, миризмите в Разград изчезнаха. Значи има начин, но според мен не би трябвало това да е начинът, непрекъснато да си проверяващ, непрекъснато и то на равнище министър, зам.-министър, който ходи по реката нагоре-надолу да рови за незаконни зауствания, нощни проверки и така нататък. Не бива контролът да бъде непрестанен. Самите предприятия би трябвало да поемат ангажимента си, така че да не се стига до това на всеки ъгъл, дето се казва, да има проверяващи. Това не е нормално.
Водещ: Наближава ли проблем с боклука на София, както алармира новоизбраният кмет Васил Терзиев през седмицата? И беше обвинен от партията, управлявала София в продължение на 12 години – ГЕРБ, че това е някаква политическа игра. Вие като специалист виждате ли проблем и истина ли е, че 90% от боклука вместо да се изгаря, е бил заравян?
Юлиян Попов: Не мога да твърдя за 90-те процента...
Водещ: Или 80%, или кой каквото твърди.
Юлиян Попов: Проблем с боклука има в София, има в цялата страна. Местните управления в цялата страна трябва много, много по-сериозно да се отнасят към отпадъците. Това е тяхна отговорност. Ние може да санкционираме в определени случаи нарушения или неизпълнение на норми. По отношение на София смятам, че наистина заводът за отпадъци трябва да бъде модернизиран, трябва да бъде управляван по-стриктно. Не съм сигурен дали 90% от това, което той трябва да обработва, не се обработва, но действително цикълът за обработка на отпадъци трябва да се затвори. Софийската общност отхвърля инсинератора, но трябва да се намери някаква друга система, както в самото начало, разделно събиране, рециклиране повторно...
Водещ: Но тези неща стават бавно, а все пак инвестицията в завода за боклук на София, на всички софиянци, включвам и себе си в това число, беше огромна. Това наистина беше една огромна инвестиция за стотици милиони и ми е интересно да разбера – вие виждате ли идващ проблем, или това са политически нападки?
Юлиян Попов: Мисля, че и двете. Политически нападки естествено също, това е напълно нормално, но проблем също така има. Според мен той в момента не е остър, но се задава и той трябва да бъде овладян от управлението на София. И това управление не е просто кметът, а е Общинският съвет и съответно и предприятието за обработка на на боклука. Ако те – според мен, лично мнение, ние не сме правили някаква експертна оценка, но личното ми мнение е, че ако те не се ангажират с едно много стриктно и амбициозно управление на тази инсталация, тя ще създаде проблем в скоро време. Надявам се и да се инвестира в по-високо качество на производството на RDF, което е ценен енергиен продукт също, но и в цялата система за събиране, рециклиране, обработка, разделно събиране на боклуци в София.
Водещ: И накрая – предстои ротация. Очаквате ли някаква голяма промяна в конфигурацията на властта? Не очаквам голяма промяна. И не очаквам никаква промяна в посоката на управление. Нещата, които ние сме поставили като програма на правителството, законодателна програма, програма на изпълнителната власт, мисля, че ще се следва по амбициозния начин, по който ние я изпълняваме и я следваме. Така че дори и да има някакви частични смени, надали нещо съществено ще се промени след тази ротация.
Водещ: Разбирам, че не очаквате и нищо по отношение на вашата позиция.
Юлиян Попов: Не очаквам, в смисъл, че не съм се замислял за това. Просто си гледам работата и гледам да свършим колкото се може повече неща за колкото се може по-кратко време. И се надявам това да бъде оценено.
Водещ: Благодаря ви за участието. Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов, гост в „120 минути“.