Разговор с министъра на околната среда и водите Юлиян Попов в бТВ, предаването "120 минути", 8.10.2023

09 октомври 2023 | 17:46

 

 

Водещ: Казахте ли истината на миньорите или дебатът за пореден път се отложи за след години, когато няма предизборни кампании и тънки политически сметки?

Юлиян Попов: Не – казахме, ами я казваме постоянно, от много дълго време. Аз поне от поне 15 години съм ангажиран в този процес и общо взето това, което от 15 години говорим, не се е променило много сериозно, то се уточнява. Истината общо взето е ясна, въпросът е как ще управляваме този процес на излизане от въглищата. И ние водим разговори със синдикати, с предприятия, дружества, които са въвлечени в този сектор, много активно и много интензивно. Очевидно сега в предизборната кампания тези разговори малко се отклониха от страстите по магистралите.

Водещ: Да, страсти и твърдения, включително и г-жа Нинова преди малко, която каза, те се опитаха да сложат свои фирми, които да усвояват парите.

Юлиян Попов: Не, това е много ясно, че не е така, защото става дума за един примерен индикативен списък, който няма никаква обвързваща стойност. Всичко, което ще бъде привлечено като инвестиции, ще се случва на отворен и конкурентен принцип и ние това успяхме да постигнем, регионът „Марица изток” да се развива с цялостен интегриран проект.

Водещ: Г-н Попов, за момент ви прекъсвам, защото нашите сънародници вече са на терминала на летището. Виждам и външния министър Мария Габриел.

...

Продължаваме разговора с министър Юлиян Попов. Бяхме стигнали до плана и залегналото в плана. Вие ми отговорихте на този въпрос, но кажете ми, кога ще дойде естественият момент, в който производството на енергия от въглища ще е нерентабилно? Защото има твърдения в двете посоки в момента.

Юлиян Попов: То е нерентабилно. Рентабилно може да го прави само скокове в пазара, каквито се случиха по време на началото на войната срещу Украйна, когато газовите доставки бяха разбутани. Това доведе до много високи цени на газа, а газът има определящо значение в цената на интегрирания европейски електроенергиен пазар. При тези много високи цени въглищните централи в България и на други места можеха да заместят тези липси на доставки. И също да се конкурират заради много високата цена, но тази цена вече е спаднала и на практика всички въглищни централи работят под себестойността на своето производство.

Водещ: Къде виждате изхода и подходяща комуникация с миньорите, така че те да бъдат убедени, че политическият елит – аз не говоря за вас или някоя партия, говоря за като цяло за политическия елит – мисли за тях в този момент?

Юлиян Попов: България и Европейският съюз са изключително социално ориентирани политически, за разлика от други места по света, където този процес върви. В цял свят на практика върви сливане на въглищни централи и на въглищно производство, с изключение на Китай и Индия, където също пада като относителен дял. Но заради много голямото развитие на икономиките абсолютното равнище се качва малко. Но Европейският съюз е изключително социално ориентирана организация. И тези планове – Планът за възстановяване и устойчивост, регионалните планове и ред други финансови инструменти, регулаторни инструменти, те са главно социално насочени, за да могат резултатите от свиването на въглищното производство да бъдат омекотени, но в същото време да отворят възможности за нови инвестиции и нови дейности. Именно към това сме се фокусирали в момента. Трябваше да се фокусираме от доста време, но това е забавяне.

Водещ: Точно, от доста време. Това е ключово словосъчетание.

Юлиян Попов: Но не е много лесно, защото много подвеждащо е да се мисли, че правителството може да вземе всички решения. Тук става въпрос в много голяма степен също за местна инициатива. Тази местна инициатива в много голяма степен за съжаление отсъства.

Водещ: Добре, докато сме на тази тема, един такъв въпрос: Съдействате ли на Европейската прокуратура, търсили ли са ви от там във връзка с разследванията за тецовете, свързани с Христо Ковачки?

Юлиян Попов: Да, разбира се, ние подаваме всичките данни, които се изискват от нас, и всяко нещо, което е необходимо.

Водещ: Разкажете ни малко повече, защото ние го отразихме широко, когато това се случи, но от тогава по тази тема има пълна тишина.

Юлиян Попов: Има пълна тишина не по друга причина, а защото се води разследване. Докато се води разследване, нито аз, нито който и да било друг, може да навлиза в детайли. Но предположението е, че са укрити вероятно, или възможно са укрити емисии, с което себестойността на енергията съответно спада и това прави това производство конкурентоспособно в един неконкурентен пазар иначе за въглищата. Но повече ми е трудно да кажа, докато не завърши самото разследване.

Водещ: Един от предшествениците ви, Борислав Сандов, когато беше министър, заяви, че има косвени доказателства за политически чадър над Христо Ковачки. Работите ли в посока да установите дали това е вярно?

Юлиян Попов: На човек като му е пламнала чергата под краката, надали политически чадър ще му помогне особено. Да, работим и всъщност нашето правителство доведе докрай единственият случай, в който окончателно е затворена индустриална инсталация, асоциирана с консултанта Христо Ковачки. Това е ТЕЦ Габрово. Това е един много тежък и много сложен въпрос, защото няма особен смисъл да се извършват моментни актове на затваряне, ако те бъдат обърнати от съда или по друга процедура, след 2-3 седмици. Ние сме се насочили изцяло към това да осигурим точното спазване на изискванията, свързани с емисии, с екологични норми, но също и други – технологични, здравни и социални норми, така че това е посоката, в която се движим. И в момента не бих казал, че има някаква особена политическа защита, чадър или каквото и да било, свързано с тези централи.

Водещ: Добре, един такъв въпрос: Какво е предназначението на евросредствата, свързани с квотите за вредни емисии и парите от глоби за неспазване на тези емисии?

Юлиян Попов: Квотите се търгуват на една общоевропейска платформа. Някои хора си мислят, че плащайки за тези квоти, някой не иззема тези пари. Те всъщност остават в България, в един фонд, така наречен Фонд за сигурност на енергийната система. Освен това към тези квоти и към тези приходи се добавят по различни схеми малко приходи от други държави, които са по-напред, за да ни помогнат на нас с енергийния преход. На практика нетно България печели от квотния пазар и от..

Водещ: Къде отиват тези пари, как се разпределят?

Юлиян Попов: Тези пари след това отиват в подпомагане на енергийния преход и в много голяма степен за компенсиране на цените на електроенергията. За това, когато някой каже – ами заради квотите енергията за потребителите е много висока, това не е вярно, защото тези пари се въртят. Аз не съм напълно съгласен с този подход, но той е социален и в много голяма степен оправдан подход. Те се връщат и потискат, намаляват цената на електроенергията за битови потребители, за бизнес и така нататък. Освен това има и други механизми, с които цената на електричеството в България се намалява още повече.

Водещ: Климатичната среща на ООН ще се проведе в Дубай. Те са доста щастливи в Обединените арабски емирства от този факт. Пропусна ли България възможност да докара тук над 50 световни лидери на тази среща на върха за климата? И как се стигна до там, че Беларус блокира нашата кандидатура?

Юлиян Попов: Рова е една много интересна история, която сигурно ще остане в дипломатическата история не само на България и на региона, но и на света, защото е безпрецедентен случай една страна да блокира друга страна за председателството и за домакинството на подобен тип среща. Всъщност ние кандидатствахме, имахме най-добрите шансове да бъдем домакини на КОП 29. Това е срещата другата година. Все още формално тази кандидатура не е приключила, но имаме всичките индикации от страна на Русия и съответно на Беларус, те ни пращат писма от време навреме, просто за да ни кажат да не се надяваме по никакъв начин...

Водещ: Как ви пращат писма да не се надявате?

Юлиян Попов: Пращат ни писма. Има една източноевропейска група към ООН, която е наследена от комунистическо време, в нея влиза целия социалистически блок. И тази група трябва да излезе с обща позиция, с консенсус кой председател за едно, кой е домакин на друга и така нататък. И съответно Русия ни блокира там.

Водещ: А Русия през Беларус?

Юлиян Попов: Не Русия през Беларус. Русия и Беларус. И от време навреме Русия ни праща писмо, от време на време Беларус ни праща писмо: Ние няма да подкрепим кандидатурата на България също и на други страни от Европейския съюз. Но България беше основната страна, която беше кандидат. В същото време в Дубай, това е всъщност конференция, която се провежда всяка година. Тя е много, много сериозна конференция. Нашата ангажираност с този процес ще ни предпази от всички проблеми, които сега имаме с неразбирането на емисионната политика, на въглищата и така нататък. Водещ: Това щеше да е огромно събитие, което по мащаб е...

Юлиян Попов: Щеше да е огромно събитие. Не 50, а може би... сега в Дубай по всяка вероятност до 120 държавни глави, президенти, министър-председатели ще бъдат. 75 000 души, водещият бизнес ще бъде там. Интересното нещо е, че България за първи път ще участва по много сериозен начин, със собствен павилион, с няколко министри, които ще бъдат. Но по-интересното е, че много индустриални представители на тежката индустрия в България ще бъдат и ще представят постиженията на България в нисковъглеродната индустрия. И това са тежки металургични, химически, циментови индустрии, които са най-тежки и трудни за декарбонизация.

Водещ: Ясно. А за голямото събитие казвате, всичко е загубено, Беларус ще си ни блокира и това е положението.

Юлиян Попов: Не съвсем всичко, защото ние се поставихме на картата по един удивителен начин, всички ни знаят сега. Когато ходя на срещи на европейските министри, всички се събират около мен и казват: Подкрепяме ви.

Водещ: Обаче България като подобен домакин...

Юлиян Попов: И не защото аз съм чаровник, а защото съм представител на България, която има тази политика. И ние въведохме една такава позиция, че независимо къде ще бъде организиран КОП 29, той трябва да има силен източноевропейски фокус и България трябва да играе ключова роля в този процес. Със сегашното ни присъствие в Дубай е направена първа стъпка. И в следващата една година аз смятам, че ние ще играем много сериозна роля в този глобален дипломатически, икономически, финансов и екологичен процес. И това не е малко постижение.

Водещ: Но преди това – проблемите с миньорите. Благодаря ви много, г-н Попов. Дами и господа, министърът на околната среда и водите, гост в „120 минути”.

  Интервюто можете да гледате на следния линк.    https://btvnovinite.bg/predavania/120-minuti/ekoministarat-za-vaglishtnite-centrali-proizvodstvoto-na-tok-ot-vaglishtnite-centrali-e-nerentabilno.html