Разговор с Ренета Колева, зам.-министър на околната среда и водите - БНТ, Денят започва, 01.03.2023

01 март 2023 | 12:00

 

 

Водещ: Сектор „Екология” поставяме на фокус в следващите минути, провокирани от проверките под надзора на Европейската комисия, които проверяват за това, че частни дружества умишлено са променяли данните, които нашите централи, свързани с вредните газове, които изпускат в атмосферата. Това е само една от темите ни в следващите минути. Тук е зам.-министърът в Министерството на екологията Ренета Колева. Здравейте.

Водеща: Здравейте.

Ренета Колева: Здравейте.

Водещ: Г-жо Колева, редно е да започнем от това разследване под надзора на Европейската прокуратура. Да започнем може би от компанията, която именно трябва да измерва тези парникови газове, и от това кой я избира и под чий надзор е.

Ренета Колева: Темата е изключително комплексна. Има много компоненти да се достигне до конкретния елемент за докладване на използваните емисии от парникови газове от страна на оператора. Съгласно европейското законодателство, регламент на европейската общност, който се прилага директно за държавите членки, е разписан точно форматът и докладването на тези данни. В този ред на мисли, има акредитиран верифициращ орган, който има издадена акредитация в България. Това е Изпълнителна агенция Българска служба по акредитация. Тя дава акредитация на определено юридическо лице или друг правен субект да извършва верификация на данните. Идеята тук на законодателя е именно верификацията да е процес от независима проверка от независим контролен орган, който да проверява и да удостоверява истинността на данните, посочени в данните по отношение на мониторинга и използваните емисии от парникови газове.

Водеща: Аз разбирам, но тогава правени ли са фиктивни измервания, фиктивно подаване на данни? Как така сега идват да ни разследват точно за това, ако всичко е наред?

Ренета Колева: Точно това е и целта на проверката от страна на Европейската прокуратура. И ние, Министерство на околната среда и водите, сме най-заинтересовани от резултатите, защото спазването на екологичното законодателство не е просто работата, която ние вършим в последните години, а е кауза. Именно тази проверка ще даде отговор на редица въпроси, възникнали през последните години по отношение на достоверността на предоставената информация. Тук е моментът да обърна внимание, че във верификационните доклади, които предоставят операторите, в случая ТЕЦ-овете, те подават и декларация, с която удостоверяват истинността на данните. И при подаване на невярна информация те носят наказателна отговорност.

Водеща: Тоест всичките тези документи в момента са предадени на Европейската прокуратура, така ли? Тези клетвени, или не знам какви декларации...

Ренета Колева: 2011 г. от страна на проверяващи институции са изисквани от Изпълнителна агенция „Околна среда” да предоставят необходимите документи. Същите са представени, като обхватът е широк през годините, на проверяващите органи. Отделно от това, след като стартира тази акция на Европейската прокуратура в понеделник, от страна на органите е изискано от нашите регионални структури на места, на територията на които имат големи горивни инсталации, в обхвата на проверката, да предоставят наличната информация по отношение на контролната дейност. Същата трябва да се представи в определен срок, колегите събират цялата информация и в оказания срок ще предоставят едновременно цялата налична информация. Ние съдействаме изцяло на органите да си свършат работата.

Водещ: Защо обаче проверките на нашите институции и на вашето министерство включително не са установили това сега, а трябва да се стигне до европейска проверка? И тук малко хронология да припомним – още от 2017 г. има такива съмнения. През 2021 г. консорциум от разследващи журналисти подава сигнал. Сякаш това остава на заден план, да не говорим, че вчера се спомена за протекции за хора на средно и високо ниво и в министерството, и в институциите, затова, че те имат смесени функции, за конфликт на интереси дори.

Ренета Колева: В МОСВ, експертите в ИА „Околна среда”, те проверяват верифицираните доклади от акредитирания орган, който носи отговорност и той удостоверява истинността на информацията. Изпълнителната агенция проверява докладите относно съдържание и формат и относно съответствие на предоставените в доклада данни с изискванията от разрешителното за емисии с парникови газове. В този ред на мисли, нашите институции са стартирали проверка през 2021 г. Тя беше обект и на обсъждане в различни временни комисии в Народното събрание. Тоест органите са стартирали проверка. Какви са резултатите от тази проверка, към настоящия момент ние нямаме информация.

Водещ: От 2021 г. няма информация за проверката. Две години.

Ренета Колева: При нас няма налична информация какво е констатирано от тази проверка. Вероятно тя продължава.

Водеща: Още продължава?

Ренета Колева: Предполагаме. Нямаме данни.

Водеща: Точно това буди много въпросителни за проверките, които се правят в нашата страна. Смятате ли, че дори РИОСВ-тата си вършат спокойно работата? Има ли натиск – местен, дори върху директори, как измерват, какво измерват?

Ренета Колева: Работата на нашите регионални структури е изключително отговорна и те са подложени на много стрес по отношение на контролните функции, които осъществяват. Експертите се сблъскват през годините с редица негодувания от страна на проверяващите, независимо дали са големи горивни инсталации или автосервиз. По отношение на контролната функция на големите горивни инсталации, искам да обърна внимание, че от началото на 2022 г. до 31 юли същата година от страна на регионалните инспекции по отношение на четирите инсталации в Маришкия басейн са направени 39 проверки. От 2 август, когато встъпва служебното правителство, до края на годината са извършени 108 проверки. От тях са констатирани и са съставени 20 акта за установяване на административни нарушения и 18 наказателни постановления. Размерът на наказателните постановления, в сравнение с предходни години, е драстично по-голям. Съгласно закона санкциите са от 10 000 до 500 000. Преди години сме били близо до минималните, а откакто направихме рокадите с директорите, да проследим има ли някаква обвързаност, доколко качествено и ефективно се прилага екологичното законодателство и доколко контролните функции са ефективни, направихме рокади на директорите на регионалните инспекции. Освен това бяха командировани служители от различни регионални инспекции да извършват комплексни проверки именно на тези инсталации.

Водеща: Аз разбирам – има наказания по документи, всичко... Само че, нали знаете, че нещата продължават по същия начин да се случват там?

Ренета Колева: Факт е. За съжаление, колкото и да обясняваме на обществото колко много мерки, колко много проверки и колко много станции сме позиционирали на терен, за да следим качеството на атмосферния въздух, важни са резултатите. И тук е много важна ролята и на синхрона и на обединението на различните институции по прилагане на законодателството. Защото няма какво да се лъжем, само МОСВ не може да се справи с този проблем. Тук е много важно всички институции – това говорим съдебна система, законодателна – да са на място. В случая с единия от операторите има наложена принудителна административна мярка, с която се преустановява работата на инсталацията. Същата се обжалва и сега сме в съдебна фаза и чакаме решение на съда.

Водещ: Само преди с конкретика няколко случая – наясно ли сме за щетите, които са нанесени на нашата държава, в случая и на Европейския съюз?

Ренета Колева: Не, не сме наясно. Прокурорската проверка ще даде отговор на тези въпроси, надяваме се.

Водещ: конкретно – ТЕЦ „Брикел” беше на фокус, бившият редовен министър в ресора го затвори, съдът го върна, така да се каже, съдът поднови дейността му. Вие там виждате ли нещо нередно?

Ренета Колева: Това, което констатираме, а и аз лично съм била на място, и министър Карамфилова също, е, че има нарушения по отношение на комплексното разрешително и изпускане на вещества във въздуха – емисии, които нарушават качеството на същия. С оглед на което направихме това преструктуриране на вътрешните ни структури, за да проследят нерегламентираното изпускане на емисии. Отделно от това направихме среща с оператора, изискахме от тях краткосрочни, средносрочни и дългосрочни планове за преустановяване на тези действия, наложени са актове. В рамките на своите правомощия...

Водещ: Но пак дейността продължава.

Ренета Колева: Докато не се произнесе съдът... Съдът е органът, който трябва да каже има ли нарушение на екологичното законодателство и правомерна ли е мярката за преустановяване на работата на централата. Ние сме си свършили работата, от там нататък органите са други.

Водеща: Да, просто неведнъж в нашите разговори сме изкарвали този избор, че всички плащаме по няколко пъти – и заради въздуха, който дишаме, и санкциите, които ни се налагат, а пък сега се оказва, че ако се докаже злоупотреба с евросредства, някой се е облагодетелствал и то не малко. И всъщност държавата изглежда някак безсилна, трябва да говорим все едно и също и да дойде Европейската прокуратура. Знаете за това усещане на хората.

Ренета Колева: Да, разбира се. Но е много важно да кажем, че все още държавата не е осъдена от страна на Европейския съд по отношение на качеството на атмосферния въздух. На финалната фаза, в момента имаме и решение, което... нямаме решение, но имаме позиция на генералния адвокат към Европейския съд, чието становище е да не се налага санкция. Надяваме се това да бъде и посоката на решението, с оглед на това, че санкциите, които ще плащаме, по-скоро този ресурс, ако се насочи правилно за предприемане на адекватни мерки – тук говорим за... при нас основният проблем е замърсяване на въздуха по отношение на фини прахови частици. Там има тенденция за подобряване на качеството на атмосферния въздух. 2022 г., благодарение на всички контролни мерки, които предприе служебното правителство, е първата година, в която нямаме превишение на допустимите норми на серен диоксид, което е изключително голям напредък.

Водещ: Но пък (...) откъм броя нарушения. От 24 бяха на 23.

Ренета Колева: Така е, бяхме на ръба. Но за първи път не преминахме границата.

Водещ: С доста съмнения, че реално сме я преминали, но е имало занижаване на данните.

Ренета Колева: не, напротив. Точно във връзка с контролните функции, които се осъществиха във връзка с верифицирането на данните, във връзка с това, че нашите мобилни станции бяха на място, доказахме, че резултатите от мобилните измервателни съоръжения са истинни. Тоест те са достоверни.

Водеща: Кога ще излязат резултатите, има ли срок за това от проверките, които сега се извършват?

Ренета Колева: При нас няма информация относно проверките на прокуратурата.

Водеща: А какво ще последва? Може ли да се затварят тези, ако има доказани нарушения, да се затварят мощности?

Ренета Колева: Няма как на този момент да имаме тази информация. Зависи от резултатите на проверката и констатациите, ще бъдат подведени под отговорност лицата, които, ако са извършвали някакви нарушения, ще носят своите последствия.

Водеща: Кои са тези лица? Управляващите ТЕЦ-овете, които се разследват?

Ренета Колева: Това са операторите, верификационните органи, това са лицата, които носят отговорност за подадената информация от тяхна страна.

Водещ: В случая и собствениците.

Ренета Колева: Операторите са собствениците.

Водеща: Консултантите...

Водещ: И може би да завършим така, с няколко изречения: Има ли някакъв политически елемент, според вас, в проверките? Точно сега, нещо в специфичния момент, в тайминга им, свързано и с този, който се сочи за собственик?

Ренета Колева: Аз вярвам, че работата на институциите не бива да бъде обвързана с политиката. Затова вярвам, че проверката е на база данни, информации, съмнения и се случва в този момент, защото сега е стартирала и има достатъчно материал, който да бъде събран допълнително.

Водещ: Остава да видим дали съмненията са резонни.

Ренета Колева: Да, очакваме ги с нетърпение и ние.

Водещ: Ренета Колева, зам.-министър в Министерството на екологията. Благодаря за участието.

Ренета Колева: И аз благодаря!