Разговор с Росица Карамфилова, министър на околната среда и водите - БТВ, Тази сутрин, 11.01.2023

11 януари 2023 | 12:00

 

 

Водещ: Сега продължаваме също с важни теми, пряко свързани с нашето здраве – чистотата на въздуха и нивото на водите в българските язовири. Мой гост е Росица Карамфилова, служебен министър на околната среда и водите. Добро утро.

Росица Карамфилова: Добро утро, благодаря за поканата.

Водещ: С високи наднормени температури изпратихме миналата година, започваме и тази. Това по някакъв начин – сушата и топлото време отрази ли се на нивото на язовирите, министър Карамфилова?

Росица Карамфилова: Да, безспорно. Няма как да не се отрази. Поисках анализ. Знаете, че Националния институт по метеорология вече е към МОСВ. И имам справка за язовирите, които МОСВ дава ежемесечните графици. Специално за язовирите, които са за питейно-битово водоснабдяване, те са 12 от общо 52, които са комплексни и значими язовири. Справката показва, че към 10 януари, към вчерашния ден за 2023 г. количествата, сумарният заверен обем е малко над 1,1 млрд. куб. м., което представлява около 75% от общия обем. Всъщност справката показва, въпреки високите температури и въпреки, че тази година засега, така, са под нормите валежите с около 7% е по-ниско завиряването на обемите. Но към настоящия момент няма нищо обезпокоително.

Водещ: Следите предполагам и казуса с Червен бряг и района на Плевенско и Ловешко. Там десетки населени места нямат в момента вода и са с режим на водоподаването, зависими са от един източник. Какво може да се направи там, какво може да ни кажете по този случай?

Росица Карамфилова: Всъщност да, следим ситуацията. Аз съм възложиха и допълнително анализи. Но нали това са пряко въпроси, които са в компетентността на МРРБ. Защото към момента водоподаването в тези региони не се осъществява от тези язовири, които са т.нар. комплексни и значими язовири. Затова изключително важно е ние с графиците и по начина на съответния алгоритъм да осигуряваме там, където имаме проблеми. Искам да обърна внимание, да кажем, за един язовир, който е язовир Асеновец – това е язовир, който тази година към настоящия момент дебитът му е с повече от 25% по-малко спрямо ...

Водещ: И е под критичните 50%. Той снабдява Сливен с вода, ако не бъркам?

Росица Карамфилова: Точно така. И е под критичните. Анализите обаче показват, че към настоящия момент има около 12 млн. полезен обем, а за нуждите на водоподаване са около 1,8 млн. Така че към настоящия момент, а и предстоящите пролетни валежи не очакваме да има обезпокително...

Водещ: Ще разчитаме на природата. Ако обаче пак продължи тази суша, има ли някакви алтернативни варианти и ще бъдат ли призовавани хора по-икономично да ползват водата?

Росица Карамфилова: Към настоящия момент няма ситуация, която да предизвиква сериозно безпокойство. В координация сме и с ВиК, и с МРРБ. Така че ще се предприемат адекватни и навременни мерки.

Водещ: Споменавате язовирите, които са за питейни нужди. Още един има проблеми – Ясна поляна. Там и регионалното министерство е много активно. Но искам да ви попитам, вие знаете ли какви са там процедурите. Знаем, че трябва да се извършат ремонти. На каква стойност и какво трябва да се случи там, за да не останем лятото, когато започне летният сезон много населени места по нашето Черноморие да останат без вода?

Росица Карамфилова: Много точно казахте, че всъщност това е тема, която в момента е изключително гореща и повдигната и от областния управител на Бургас, както и от министър Шишков. Това, което аз мога да кажа е, нали, предвид ситуацията, всъщност по ОП Околна среда в настоящия програмен период един от бенефициентите е ВиК – Бургас. И в този голям, той е един от най-големите проекти, които в момента се осъществяват, има включено и изграждане на пречиствателна станция именно за този язовир. Разбира се, предвид на последните данни аз съм възложила на колегите да ми дадат детайли и сме в координация и да представим необходимата информация и на МРРБ, така че с оглед на временните действия, разбира се, ВиК – Бургас, ако трябва, и каквото е необходимо, да предприеме. Но, така, от медийните публикации виждам, че арх. Шишков има, така, свои виждания и е възложил задачите и на ВиК холдинга като принципал на ВиК дружеството в Бургас.

Водещ: Въпросът е тази пречиствателна станция дали ще бъде изградена и дали ще заработи адекватно до началото на лятото?

Росица Карамфилова: В рамките на проекта, който аз упоменах няма как това да се случи. Защото проектът е, така, доста забавен, визирам по оперативна програма. Но имам, така, задачата съм дала, за да видим в детайли всъщност за същото ли място става, за конкретния проблем, който в момента се идентифицира, какви са планиранията по-рано. Тъй като проектът е даден на доста по-ранен етап, а в момента ситуацията, така, е критична.

Водещ: Да, имаше протести на хората, ние ги отразявахме – Созопол, Царево, Приморско са зависими именно от водата на този язовир Ясна поляна.

Росица Карамфилова: Но ВиК – Бургас трябва да направят своето планиране и съответно да дадат отговори.

Водещ: Топката е в техните ръце, казвате. Сега въздух, която обаче е на пряко подчинение на МОСВ. Колко дни през този сезон сте регистрирали превишение на нивата на фини прахови частици, които са над допустимото?

Росица Карамфилова: Превишения се регистрират всеки ден. Искам да обърна внимание, че на сайта на Изпълнителна агенция по околна среда, която обслужва и Националната система за качество на атмосферния въздух всеки ден вашите зрители, вие, всеки може да се запознае, за да види къде са регистрирани превишения по съответните замърсители. Основно в зимния сезон се наблюдава превишаване на нормите на фини прахови частици.

Водещ: Нали това обаче не бива да ни успокоява. Вие го казвате някак си спокойно, че всеки ден има превишение. Това би трябвало да е сигнална лампа и какво се прави?

Росица Карамфилова: Не казвам, че трябва да ни обезпокоява. Напротив, именно с тази цел е тази система да може да се знаят какви са мерките. Всъщност, да, имаме и национална програма, и включени мерки, също така всяка община има своята специфика и в своите си мерки те са определили какви са съответните източници на замърсяване. Но бих искала да кажа, че в зимния сезон основно анализите показват – това е битовото отопление, съчетано и с неблагоприятни метеорологични условия дава тази индикация. Аз обаче съм подготвила и бих искала, дори ще ви оставя после за вас една, така, интересна справка за 47 пункта, които се наблюдават на територията на цялата страна от 2020, 2021 и 2022 г. какви са съответните превишения. И бих искала да кажа, разбира се, имаме още много мерки, основно местната власт, които трябва да предприемат, свързани и с транспорта, знаете и нискоемисионните зони, подмяната на печките, отоплителните уреди отново със средства по ОП Околна среда. Но бих искала да покажа, нали, тенденция, че имаме, така, намаляване на общия брой на превишения, които ние докладвахме и във връзка с наказателната процедура за качеството на атмосферния въздух.

Водещ: България плаща за това, че въздухът ...

Росица Карамфилова: Все още не плаща. И всъщност това искам да кажа, че последното становище на главния адвокат е насочено към, така, с препоръка да не се определят санкции, които държавата да плаща, за да може тези средства да отидат именно за подобряване на качеството на атмосферния въздух.

Водещ: През миналия зимен сезон дните с превишение на фини прахови частици са 67, по мои данни и справка, която аз направих. Какви са целите за тази? Защото това са повече от два месеца дни с превишение.

Росица Карамфилова: Значи, има норми, които са за всяка година, допустими норми – 35 са годишните ...

Водещ: Ние ги превишаваме.

Росица Карамфилова: Само, че 35 за определения регион, нали, това е по законодателство. Всъщност сега, до края на месеца ние ще излезем с пълния анализ за 2022 г. Но предварителните данни показват, че в девет пункта за мониторинг са регистрирани повече от допустимия брой превишения, тоест над тези 35. Мога да кажа, че това са в Пловдив, в София, в Русе, в Бургас имаме и анализът ще покаже абсолютно и категорично, което е ясен знак къде са горещите точки и какви мерки трябва да предприеме съответно местната власт.

Водещ: Ако България пропусне чисто финансовите щети и глоби, вие казахте адвокат ви е консултирал по тази тема, причината каква е – защото се справяме, защото сме направили пробив, имаме добри резултати или чисто законово се оказа, че има вратичка?

Росица Карамфилова: Не, няма такава вратичка. Причините са многофакторни. Първо, че наистина, аз затова ви показах анализа, че имаме тенденция към подобряване. Второ, показваме, че излизат редица агломерации, тоест не може да се сравни състоянието такова, каквото е било 2007 и след това, което делото е повдигнато 2011 г. Върви се към устойчива тенденция наистина на подобряване. Имаме още стъпки да вървим. И основно отговорността, пак казвам, затова се дават и средства и през оперативна програма и настоящия, и следващия програмен период. Искам да обърна внимание, че всъщност началото на първото тримесечие на 2023 г. ние ще отворим новата, така, процедура именно във връзка с качеството на атмосферния въздух и това ще бъде първата по новата оперативна програма.

Водещ: Има ли някакъв алтернативен план МОСВ как България да покрие изискването 40% намаление на въглеродните емисии да има в толкова кратки срокове? Защото вие трябва да предлагате решения. Знаем какво е записано в Плана за възстановяване и устойчивост.

Росица Карамфилова: Знаем. И ще ми е необходимо доста дълго време, за да обясня.

Водещ: Имате кратко такова.

Росица Карамфилова: За кратко време ще кажа следното – ако това, че в момента експертите, които наистина разбират от темата са ангажирани и ние сме направили анализи и сме установили какви са пропуските по отношение на планиране, какви са предизвикателствата, най-вече фактът, че в Плана за възстановяване и устойчивост имаме междинни цели, които са заложени 2022, 2023, 2024 и до края на 2025 г. и как още сега мога да кажа, че по предварителни сметки за 2022 г. няма да се изпълнят тези цели. И освен това, анализът, който показва годината 2019 г., която е взета за базова година всъщност на практика законодателят, европейският е определил, че базовата година е 2005 г., за нашата държава е 2007 г. И предвид факта, че сме привлекли експертите и анализа и сме в координация с Министерство на енергетиката, ако, да, това е отговорът – да, ние имаме план за действие.

Водещ: Имате план за действие. И може да се мине без затваряне на централите? Кратък отговор.

Росица Карамфилова: Вярвам, че може да се мине с първо, с правилните и точни анализи. Второ, със съответните технологични решения, които да се приложат. И трето, с истинската, така, планиране и картина, а не на парче.

Водещ: С намаляване на капацитета и загуба на работни места ли обаче, това ли ще е цената, която трябва да ...

Росица Карамфилова: Не считам, че това е правилният алгоритъм.

Водещ: И много важна тема на финала, но ми се ще да отделим и за нея няколко секунди. На АМ Струма какво се случва? Дълго време там се говореше за едни процедури сложни, един ОВОС, той, ако не бъркам, съществува до май месец 2023 г. Ще се отпуши ли строителството на АМ Струма в района на Кресненското дефиле?

Росица Карамфилова: Първо, целите, специфичните и подробните като изискване от ЕК са приети. Сега в момента се правят оценки на алтернативните анализи и в зависимост от анализа, възложени са на външни експерти, ще се прецени доколко има съответствие даденото трасе и дали този анализ ще докаже, че валидираното през ОВОС-а от 2017 г., което е валидно до май месец 2003 г., алтернатива е работеща. Ако не, ще се тръгне към нов вариант. Засега сме оптимисти.

Водещ: Благодаря ви. Екоминистърът Росица Карамфилова, гост на Тази сутрин.