Разговор с Росица Карамфилова, служебен министър на околната среда и водите - БТВ, Тази сутрин, 05.06.2023

05 юни 2023 | 10:00

 

 

Водещ: На 5 юни отбелязваме Световния ден за опазване на околната среда. Мой гост е министърът на околната среда и водите, в ден, в който служебната власт прави своя отчет, а ние продължаваме със „Зелената седмица” – много важно за нашето предаване и за „БТВ Медия Груп”. Добро утро.

Росица Карамфилова: Добро утро.

Водещ: Росица Карамфилова ми е на гости. Отбелязваме Световния ден на околната среда. Искам да ви питам какви конкретни решения предлага министерство за справяне с пластмасата, тъй като тази година тя е акцентът в кампанията.

Росица Карамфилова: Първо бих искала да поздравя целия си екип, хората, които са отдадени на каузата за почистване и за грижата за околната среда. Да поздравя всички ни със Световния ден на околната среда и да си пожелаем, не просто да използваме лозунгите, че е Световния ден на околната среда, а наистина да се погрижим, защото зависи от нас да няма замърсяване. По отношение на пластмасите – няма да коментирам статистиката, защото в световен мащаб цифрите са потресаващи. Но ако погледнем на национално ниво, не съм голям оптимист, поглеждайки статистиката, най-вече във връзка с пластмасовите отпадъци. Конкретно, което мога да споделя – това е едно от постиженията, с които аз екипа ни смея да твърдя, че трябва да вървим напред, знаете, че говорихме в началото за депозитната система, бих искала да кажа, тъй като в обхвата на депозитна система са именно пластмасовите опаковки, утре планираме голямо събитие със заинтересовани страни, тъй като първият етап, при който възложихме анализ на възможните начини как да се приложи депозитната система, ще бъде обявено. Но обръщам внимание, че ние има много път да вървим по отношение на културата ни – разделно събиране, рециклиране. Знаете ли, че едва 10% от пластмасовите опаковки се рециклират в световен мащаб? На последните срещи, които имахме, и френската държава пое една нова инициатива, свързана с намаляване на пластмасовите отпадъци, ние бяхме активни участници. И аз лично изрази позиция, че всъщност трябва сериозно отношение, трябва да променим пътя, не да търсим как да се справим с отпадъците, а от началото.

Водещ: Кажете ни обаче конкретно къде са проблемите в това, че България продължава прекалено много да използва пластмаса, малко да рециклира пластмаса. Законодателни ли са промените? Вие споменахте манталитет, това обаче е много гигантска тема и много труден този преход.

Росица Карамфилова: Не считам, че са законодателни проблемите. Освен това със законодателството, което имаме в областта на околната среда е едно от най-строгото и рестриктивно. Би трябвало да се постигат целите. Уви, виждаме и кадрите, които в момента давате. всъщност ние наистина... всичко отива в деретата, всичко отива някъде отстрани по пътищата. Системата за разделно събиране на отпадъците а има нужда от своето доизчистване, бих казала, във висока степен. Дори системите, които са така наречените сиви контейнери, а по-често регулиране на графиците за събиране. Сутринта тръгвам към студиото и виждам контейнера пред блока си. Срамувах се от това, което видях.

Водещ: Защо?

Росица Карамфилова: Препълнен, преливащ от всякакви отпадъци. А около нас – пластмасови торбички. Първо е въпрос на контрол, второ е въпрос на организация, трето въпрос и на нашето отношение.

Водещ: Кажете ни, тъй като виждаме кадри от Берковица, как според вас се образува тази тапа от боклуци в реката на Берковица, която предизвика наводнение?

Росица Карамфилова: Много просто - изхвърлени са тези боклуци точно в това дере. И когато превантивните инструменти не работят, не е почистено и е по-лесно да изхвърлим там отпадъците, виждате. Само че много по- страшно е, когато след това ние тичаме със събитията. Много по-скъпо е. И в момента всичките тези разходи, които ще се дадат, едва ли ще може да се върне. Надявам се да си научим урока.

Водещ: Ще има ли глобени?

Росица Карамфилова: Категорично.

Водещ: Кой обаче в случая носи отговорност за тези гледки?

Росица Карамфилова: Кметът на общината. Трябва ясно да заявя, че кметът на общината не се е погрижил за почистването на тези дерета от отпадъци. Знаете ли, че вчера съм изпратил екипа си, до късно, сигурно 12 часа вечерта обикаляха, за да видим какво е състоянието на речните корита.

Водещ: Къде, в северозападната...

Росица Карамфилова: Точно, около Мизия, където се влива...

Водещ: И какво видяха вашите екипи?

Росица Карамфилова: Всъщност там видях не река. От снимките, мога да ви ги покажа, едно огромно блато, огромна растителност, която не е почистена. Треви визирам, което затлачва. И с такива отпадъци след това стигаме до бедствени положения.

Водещ: Ако това ще е оправданието – нямаме средства, имат ли средства тези хора? Имат ли общинските бюджети такива предвидени такива средства за почистване на речните корита?

Росица Карамфилова: Трябва да бъдем реалисти. Не винаги става въпрос за огромни средства. Говорим за превантивни дейности. Когато има необходимост от средства, най-вече свързани с почистване на диги, знаете, че и междуведомствената комисия миналата година, правителството продължи и тази година, бяха отпуснати значително средства както на кметовете, така и на областните управители, именно за почистване.

Водещ: Тъй като вече е в ход летният туристически сезон, искам да ви попитам продължават ли защитени местности по нашето Черноморие да се превръщат в квартали от бетон?

Росица Карамфилова: Това е една тема, която няколко пъти обсъждаме във вашето студио. Знаете, че с всички превантивни инструменти ние се опитваме, и не само се опитваме, но и спираме. И за дюните дълго време говорихме – аз лично съм спряла няколко инвестиционни намерения. Но тук опира отново до превантивните дейности и контрола. В момента регионалните инспекции на министерството, Басейнова дирекция, стартирахме и сме в активна кампания, свързана и с нерегламентираното заустване по Черноморието, и с почистването на плажа, защото по плажните ивици също забелязваме сериозно замърсяване. Все пак говорейки за нашето... ние сме част от Европа, редица европейци ще дойдат, едва ли някой иска да види подобно отношение. А и като си говорим за проевропейското ни отношение, тези дни ми прави сериозно впечатление, чувам в пространството, че едва ли не ние, служебният кабинет, нямаме проевропейска и активна политика. Напротив.

Водещ: Някакво огорчение ли усещам у вас?

Росица Карамфилова: Не, аз искам да се говори с факти. И е хубаво, когато се използват определени опорки, то срещу тях да застанат фактите. И фактите са следните – че служебният кабинет, последните два такива, работи открито, следвайки всичките принципи. Открито, прозрачно, в диалогичност. И най-вече – постиженията, които ние имаме именно по линия на европейското ни бъдеще. И мога да дам няколко примера.

Водещ: Дайте конкретни примери за постижения, тъй като разполагахте с необичайно време за служебен кабинет, почти 10 месеца, ако сметнем сумарно, вървим към година.

Росица Карамфилова: Необичайно време, което смея да твърдя, че в рамките на 10 месеца двата служебни кабинета, в съзвучие с президента и водени от премиера Гълъб Донев, постигнахме много повече, отколкото други редовни кабинета. И ще дам няколко примера. Примерно, в областта на околната среда, категорично по линия на ОИСР – знаете, стратегически важен, визия на държавата ни. Дори много над европейските ценности. Околната среда – ключова тема – и ние сме първите, визирам околната среда, които минахме техническите прегледи и България вече се присъедини към 26 инструмента и 16 политики в областта на опазване на околната среда. Огромно постижение, което е доказателство за доверието и оценката от страна на европейските партньори, че всъщност ние следваме категорично европейските политики. ОПОС, наред с останалите оперативни програми – над 10. Това, което заварихме – нулево одобрение. В момента всяка от програмите е одобрена. Нима, ако ние не сме се ползвали с авторитета и ние не сме защитавали европейските ценности, тези програми щяха да бъдат одобрени?

Водещ: Можете ли с една дума да кажете за какво не ви стигна времето, г-жо Карамфилова?

Росица Карамфилова: Не ми стигна времето за това, че наистина амбицията която поехме, беше огромна. Освен това ние – аз, екипът ми, целият служебен кабинет – нямахме 100 дни толеранс, нямахме и 100 минути толеранс. Всичките тези 10 месеца, всеки един от нас е работи 12-15 часа, за да можем не просто да вървим по правата, а да вдигнем нагоре и да вървим по линия за това, че политиката, която ние осъществихме, по категоричен начин, смея да твърдя, че доведе до значително подобряване на нашето състояние.

Водещ: Аз ви благодаря. Отново припомням на нашите зрители – днес е 5 юни, а ние пък започваме „Зелената седмица” в първия работен ден на тази седмица, в която поставяме фокус върху устойчивия начин на живот.