Разговор с Юлиян Попов, министър на околната среда и водите - бТВ, „Защо, господин министър?“, 25.06.2023

26 юни 2023 | 14:34


 

Тема:Екологичните проекти
Гост: Юлиан Попов, министър на околната среда и водите

Водещ: Здравейте, започва „Защо, господин министър?“ В следващите 20 минути нашите въпроси са към министъра на екологията Юлиян Попов. Добър вечер.
Юлиян Попов: Добър вечер.


Водещ: Три седмици, след като положихте клетва като министри, а мандатоносителят „Продължаваме промяната-Демократична България“ /ПП-ДБ/ каза, че вече може да иска оставката ви, ако не се случат определени неща. Обяснете ни, защо господин министър?

Юлиян Попов: Това е една доста сложна сглобка, някои я наричат коалиция, други не искат да я нарекат коалиция, но е факт, че тази договореност не е достатъчно подробна и не е достатъчно прецизна. И естествено когато две партии, макар да са съгласни помежду си по всички основни въпроси, са изградили предизборната си стратегия на това да се атакуват една с друга, след това се появяват много неизчистени неща. Сега може би сме в процес на уточняване на онова, което трябваше да се уточни преди това.

Водещ: Има ли хоризонт пред правителството?

Юлиян Попов: Времеви хоризонт, има условен времеви хоризонт от 18 месеца, но разбира се то може да приключи по-рано, може да приключи и по-късно. Аз мисля, че нещата ще се стабилизират и поне 18 месеца ще изкара, но това е предположение.

Водещ: Седем гаранции поискаха от ПП-ДБ, за да продължи вашият кабинет да бъде на власт. Обсъдиха ли ги с вас, с министрите в този кабинет, преди да ги обявят?

Юлиян Попов: Ние поддържаме контакт постоянно по секторни въпроси. По отношение на общото споразумение между ГЕРБ и ПП-ДБ не обсъждаме чак толкова нещата. Разбира се, запознати сме, отношенията са много отворени, но това не е наша инициатива, още повече, повечето министри не са политически фигури, а са по-скоро експертни фигури, ние стоим леко настрана, но напълно информирани.

Водещ: „Продължаваме промяната-Демократична България“ искат борд по назначенията, конкретно в тези условия свързани с регулаторите. От друга страна ГЕРБ казват, че партньорите им „преяждат с власт“, искат да узурпират цялата власт. Кое от двете е вярното?

Юлиян Попов: Според мен нито едното нито другото е съвсем вярно. Работата на регулаторите е изключително важна, според мен лично, съвсем лично, е невероятно важно е регулаторите първо да са независими, и второ – да са високо експертни, и трето – да имат достатъчен ресурс. Това според мен се разбира вече от всички политически сили, защото никой не иска да се натовари с отговорността за регулатор, защото една политическа сила, която поеме отговорността за един регулатор само може да страна впоследствие, защото цената на тока се вдига, вместо регулаторът да е виновен, политическата партия е виновна; цената на водата ще се качи, политическата партия ще е виновна.

Водещ: Но това са лостове за контрол и влияние и те отиват в ръцете на хората, които са назначени там.

Юлиян Попов: Те са донякъде лостове за контрол и влияние, но това е влияние, което никой няма особен интерес от него, защото регулаторът обикновено регулира неща, които са извън контрола на политическата партия. Например…

Водещ: Сметната палата, БНБ, КЗК, това са все ключови институции?

Юлиян Попов: В много случаи, да, може да контролира конкретни казуси, но впоследствие това се обръща срещу партиите. Затова например навремето беше много разумно да се направи енергийния регулатор независим, до голяма степен независим, хайде да не казваме, че е съвсем независим, защото назначенията са пак с партийни квоти, аз не смятам, че партийните квоти дават независимост. Но, самото му отделяне от Министерския съвет доведе до това, че правителството не носи директна отговорност за качването на цените на енергията, което е голямо успокоение за правителството и за съответната политическа партия, която стои зад него.

Водещ: Господин министър, да обърнем поглед към другата част от тезата, че едната от двете коалиции се опитва да узурпира властта. Вашите заместници кой ги избра?

Юлиян Попов: Аз си ги избирам, как кой ги избра? Но, самото избиране става с процес на консултация. Аз лично настоявам за консултации постоянно.

Водещ: С кого се консултирахте вие?

Юлиян Попов: Аз искам да се консултирам с политическите партии, с двете основни коалиции, защото дори ако аз си избера хора, които след това ще бъдат остракирани, или че има някаква противопоставеност от страна на конкретна политическа партия, ние няма да можем да си вършим работата. Затова аз лично смятам, че трябва да има съгласие.

Водещ: Вие ли ги предложихте или получихте предложени от партиите?

Юлиян Попов: Аз ги предложих, но разбира се, аз съм получил предложения за десетки хора, от най-различни хора, от приятели, от роднини, от политически партии, партии, които познавам, от партии, които не познавам, предложения валят непрекъснато.

Водещ: Питам ви, защото колегите от „Капитал“ са направили интересно обобщение с части от биографиите на някои от тези хора. Петър Димитров – уволнен, защото по негово време фирмата, която строи „Турски поток“ замърсява река Вит, имаше проблеми тогава с питейната вода в Плевен. След като е уволнен започва работа тъкмо в тази фирма. Защо го назначихте ви, господин министър?

Юлиян Попов: Не знам публикацията в „Капитал“, не съм я чел, но… Основното нещо, което…

Водещ: Знаете ли тези факти?

Юлиян Попов: Да, знам всички факти общо взето и знам много други упреци, обвинения и т.н. Всеки човек, който аз съм искал да остане или да дойде, аз съм разговарял поне с двадесет души да всеки един от тях, освен, че съм запознат в някаква степен директно с тяхната работа. Ние идваме като експертни фигури в това правителство, тоест ние не идваме с готови политически кабинети…

Водещ: Просто тази фактология не ви ли смущава?

Юлиян Попов: Не ме смущава, разбира се аз съм проверил, обсъдил, и съм преценил, че тя няма да наруши работата на правителството. Но основното нещо, което ние трябваше да направим, трябваше да осигурим приемствеността и последователността на нашата работа. От самото встъпване в длъжност ние се занимаваме непрекъснато с водни кризи – с „Нова Каховка“, с валежи, с наводнения и т.н. Аз избрах, предложих, договорих и координирах назначението на един от хората, които е най-компетентният човек в тази страна по отношение на водите и този човек сега се намира на язовири, реки, непрекъснато се мери и т.н. и ние овладяваме, според мен, много добре в нашата сфера водните кризи, благодарение на него. Мисля, че решението ми е абсолютно правилно.

Водещ: Още един човек от вашия екип, за когото пишат колегите. Тонка Атанасова, докато е шеф на екоинспекцията в Бургас започва строежа на тази подпорна стена, подпорен хотел на плажа „Алепу“. И след като е уволнена и заема същия пост в Хасково, там нейната наследничка открива смущаващи данни – таблица с комисионни от различни фирми и я подава на Антикорупционната комисия.

Юлиян Попов: И?

Водещ: Вие проверихте ли резултатите?

Юлиян Попов: Проверил съм, какъв е резултата? Вие проверихте ли резултата и?
Водещ: Кажете?

Юлиян Попов: Има решение на съда и аз вярвам не на обвинения, аз вярвам на заключения на съда, това е едно. Второ, Тонка Атанасова е мой съветник, тя няма каквито и да било екзекутивни функции, така че…

Водещ: Вие да ни кажете какво е решението на съда, за да са спокойни нашите зрители, които са се запознали с тази информация?

Юлиян Попов: Че не са намерили основание от тяхна гледна точка… КПКОНПИ е едната, която се е произнесла и препратили са по-нататък самата преписка. Има един друг упрек, в който съдът се е произнесъл, че няма основание. Но, отново казвам, аз трябваше да осигуря приемственост в работата с хора, които познават всяка една точка на тази страна, които могат да ми докладват на мен и от тук нататък резултатът от тази работа, отговорността за резултата от тази работа поемам аз.

Водещ: Разбира се, затова ви задавам на вас въпросите. Включително и, смущава ли ви това, че под нейно ръководство е била дирекцията в Бургас, когато се случва строежа на тази „къща за птички“, и как ли не ги наричаха…

Юлиян Попов: Да, аз съм критикувал лично много остро този казус, според мен нещата са извършени по начин, който след това определя като законосъобразни. Но законосъобразността според мен в никой случай не е достатъчна, когато се опре до опазване на природната среда. Знам и личната и позиция по отношение на този казус, който не съвпада….

Водещ: Каква е тя?

Юлиян Попов: Че, тя е много критична по отношение…

Водещ: Но го е допуснала?

Юлиян Попов: Какво значи допуснала? Тя не е строител.

Водещ: Все пак, нейните подчинени тогава са се произнесли, че няма нужда от това…

Юлиян Попов: Министерството на околната среда се занимава с това да оцени съвместимостта с околната среда, а не с характера на самия строеж.

Водещ: Както казах, вие носите отговорност за…

Юлиян Попов: Да, отсега нататък нося отговорност.

Водещ: Важно е да изясните публичната информация свързана с тях. Само да ни кажете, новина беше през последните дни. Мария Бояджийска, заместник-кмет по времето на Борисов ви на госпожа Фандъкова за известно време, отказа се по лични причини….

Юлиян Попов: Да, отказа се по лични причини…

Водещ: Защо?

Юлиян Попов: По лични причини се отказа. Между другото много хора, които са високо компетентни, имат други предложения, те възникват постоянно, има доста други подобни казуси.

Водещ: Ако тя не си беше тръгнала по лични причини, щяха ли „Зелено движение“ да си тръгнат от „Демократична България?

Юлиян Попов: Не, не знам да си тръгнат…

Водещ: Не е имало такова условие?

Юлиян Попов: …заради такова условие. Не, не мисля, че биха си тръгнал

Водещ: Важно е, вие имате ли доверие на тези хора?

Юлиян Попов: Да, аз имам доверие на тези хора. Най-вече имам доверие на себе си.

Водещ: Добре, тогава продължаваме по актуалните теми, които трябва да решавате с екипа си. Какви са щетите за украинското крайбрежие на Черно море след разрушаването на стената на язовир „Нова Каховка“?

Юлиян Попов: За самото крайбрежие са значителни, не биха казал, че са напълно катастрофални, но са много сериозни. „Нова Каховка“ е един огромен язовир, той е 18 кубически километра вода, което се равнява горе-долу на 27 пъти язовир „Искър“ и тази вода се изсипва в един момент, в рамките на седмица се изсипва в Днепър и оттам в Черно море. Това създава локална катастрофа по простата причина, че това е сладка вода, тя е питейна вода между другото, това трябва да се има предвид, не е отровна вода изтекла, но тя на практика обезсолява морето и много хора…

Водещ: Повлича обаче със себе си хранилища на различни промишлени предприятия, гробища, селскостопански животни…това е част от описанието. А Министерство на вътрешните работи на Украйна съобщи за мини, боеприпаси и други взривоопасни…

Юлиян Попов: Това, което ние правим е, ние следим непрекъснато българското Черноморие в различни точки. Това е едното нещо, което правим. Другото нещо, което правим съвместно с Военноморското училище, където сме подкрепили един проект за моделиране на водните течения, постоянно, всекидневно, аз съм в контакт с адмирал Медникаров, говорим буквално всеки ден за това какво показват моделите по отношение на водните течения. В същото време ние сме в постоянна връзка с румънското министерство и с украинското министерство. Аз съм лично във връзка с украинския министър, лично съм във връзка с румънския министър, обменяме информация постоянно, наблюдаваме всичко и със сателити и с много други точки. Безпрецедентно е наблюдението, което ние осъществяваме заедно с нашите партньори.

Водещ: Има ли риск за нашето крайбрежие?

Юлиян Попов: Риск в момента не съществува реален риск, това, което е пометено от тази водна вълна, това са основно 150 тона масла, които са от разрушени електростанции, плюс боклуци, отпадъци, къщи, животни, какво ли още не. Но това е все още една локална катастрофа, освен това тези 18 кубически километра те са три хилядни от обема на Черно море. Тоест, когато всичко това се изсипе в Черно море те постепенно се абсорбират от Черно море, включително тези 150 тона масла от електростанциите, те също се абсорбират, разпръсват и в момента теченията не се носят насам по няколко причини. Първо, те се завъртат около Одеския залив, освен това Дунав действа нещо като вентилатор, което ги отнася на десетки километри навънка в морето. Така че, за момента никакви нарушения на водната среда не са пресекли дори украинската граница.

Водещ: Вие казвате, че рисковете за морето в България идват от руската хибридна атака…

Юлиян Попов: Да.

Водещ: …, която се опитва да провали туристическия сезон…

Юлиян Попов: Абсолютно.

Водещ: …у нас и в Румъния.

Юлиян Попов: Да.

Водещ: Какъв е отговорът на българските институции?

Юлиян Попов: Българските институции, отговорът е в това, че ние следим с много, много повишена честота и детайлност всички движения на водните течения, състоянието на водата, обсъждаме непрекъснато и обменяме информация също с Европейската комисия, с Европейската агенция по околна среда. Аз повдигнах въпроса пред всички европейски министри на околната среда, че това не е просто локален украински проблем, а то е проблем на Черно море е въобще как се отнасяме към Черно море. Но точната информация, която ние публикуваме всеки ден на сайта на министерството, но освен това обменяме безкрайно много данни с други институции, е нашият отговор. И засега работим независимо, че документирано руската страна планираше, това е заснето и аз съм го публикувал, планираше как да разруши туристическия сезон в Румъния и в България и да предизвика протести за мир и в подкрепа на Русия.

Водещ: Вие сте публикували кадри, на които се вижда…. И на този план, и на фона на този диалог в Русия, на 15 юни, след плажовете Корал и Созопол – труп на крава изплува и край Черноморец. Каква е причината за това, господин министър?

Юлиян Попов: Тази крава трябва да плува по-бързо от Петър Стойчев, за да стигне до Корал от Украйна. Има такива случаи, те се появяват всяка година, някои от тях са в резултат на крави на свободна паша…

Водещ: Моля ви, само да чуете как отговаря официалните български властни на този казус: „Не е ясно дали животните са загинали при бедствието в „Нова Каховка“ в Украйна, но от Областната дирекция на Българската агенция по безопасност на храните уточниха, че всички мъртви крави са без ушни марки, каквито има добитък, отглеждан в ЕС.“ Това успокоително ли ви звучи?

Юлиян Попов: Не, не ми звучи успокоително, но няма никакво основание да се смята, че това са животни, които са дошли от там, просто няма как теченията да са ги докарали, освен с кораб да са дошли.…

Водещ: А десет дни по-късно защо не получихме убедителен отговор от българските институции какъв им е случая на тези крави?

Юлиян Попов: Те не могат категорично да бъдат идентифицирани откъде точно са дошли. Може, обаче с висока степен на сигурност или абсолютна сигурност да се каже, че те няма как да са дошли…

Водещ: Но остава място за спекулации?

Юлиян Попов: Спекулации има много място… Но помислете, няма как всичко да остане в Одеса освен три крави, как си представяте тази работа? Само три крави се отделят от целия поток, пресичат силното течение на Дунав директно, много, много бързо, като моторни лодки и излизат на един и същ плаж трите. Това е очевидно локален казус.

Водещ: Много е важно да ви чуят нашите зрители, за които тази тема е повод за притеснение….

Юлиян Попов: Непрекъснато те могат да се обаждат и да получават таи информация, която постоянно ние публикуваме, така че всички да са спокойни.

Водещ: Моля ви, да продължим в по-добро темпо, защото наистина са много въпросите към вас, а времето ни напредва. Ще отидете ли на откриването на Пилона в Рожен, господин министър?

Юлиян Попов: Не, няма да отида, защо да отида на откриването на Пилона на Рожен?
Водещ: Защото ще е тържествено.

Юлиян Попов: Много тържествени неща има, не на всички ще отида. Освен това…

Водещ: Наистина ли е преместваем обект?

Юлиян Попов: Зависи как се дефинира преместваем. Няма как, 196 квадратни метра бетон няма как да се мести този бетон много лесно насам и натам, може би самият Пилон може да се свали.

Водещ: Как тогава минава за преместваем обект?

Юлиян Попов: Дефиницията на преместваем обект, първо това не е в юрисдикцията и компетентността на Министерството на околната среда, ние може само да оценим неговото въздействие върху околната среда. За съжаление нямаме някакъв инструмент, с който да кажем – не,, това не е допустимо. По същия начин, доколкото разбирам от министъра на земеделието и там нещата са такива, че няма как да се въздейства. Но това е обща картина. По-сериозния проблем е, че ние в България нямаме законодателство, което да регулира природната гледка, природната гледка не е дефинирана като ценност в българското законодателство, отсъства. Това е нещо, което аз много бих искал да променим, и ако може в следващата една година, да сме живи и здрави, такова законодателство да тръгне, за да може природната гледка да бъде защитена. Тогава ще имаме още един инструмент и тогава пак може да се спори. Но също ние трябва да решим как точно демонстрираме своята национална принадлежност, национална гордост. Националната гордост не е част от Министерство на околната среда, въпреки че българският химн е за околната среда.

Водещ: Последната минута от нашия разговор, моля да отделим на актуалната тема, която привлече вниманието на целия свят вчера. Вие, коментирахте във вашия профил в социалните мрежи походът на „Вагнер“ към Москва. Какъв е коментарът ви към днешна дата, на обрата, който видяхме късно вечерта?

Юлиян Попов: Аз казах, Русия по принцип от Октомврийската революция, според някои може да отидем и по-назад, е една държава, която на практика е превзета от тип гангстерски сили, които формират своята власт през различни идеологически основания. И това, което сега наблюдаваме е сблъсък на една разпаднала се държава, която все още се държи като супер сила, но в същото време ние виждаме, че е изключително слаба. И това, една държава да не може да овладее частна армия, която да прави каквото си иска на нейна територия, означава някаква невероятна слабост, корупция, дезорганизираност, която действително трябва да се притесняваме от това. Но е признак на един разпад, който аз не мога да оценя дали е добре или зле, може би е зле, защото разпадът на една такава.

Водещ: Благодаря ви, господин министър. Историята ще оцени наистина това, което се случва. Благодаря ви, за този разговор.