Регионалните инспекции по околната среда и водите извършват ежегодни проверки за правилната експлоатация на общо 12-те действащи хвостохранилища на територията на страната

06 октомври 2010 | 09:43

Общият брой хвостохранилища на територията на страната е 33, от които 21 са спрени от експлоатация и рекултивирани и 12 са действащи:

  1. Хвостохранилище „Рудозем - 2” към „Горубсо РОФ”АД
  2. Хвостохранилище „Кърджали - 2” към „Горубсо Кърджали”АД
  3. Хвостохранилище „Ерма река” към „Минстрой Холдинг”АД
  4. Хвостохранилище „Лъки 2” към „Горубсо Лъки”АД
  5. Хвостохранилище „Бенковски 2” към „Елаците Мед”АД
  6. Хвостохранилище „Люляковица” към „Асарел Медет”АД
  7. Хвостохранилище „Челопеч” към „Челопеч Майнинг”АД
  8. Хвостохранилище „Одърци” към “Евроманган” АД
  9. Хвостохранилище „Медет” към МБС”АД
  10. Хвостохранилище „Сеново”;
  11. Хвостохранилище „Вятово”
  12. Хвостохранилище „Каолиново” – към „Каолин”АД

Експлоатацията на всички съоръжения се осъществява в съответствие с изготвени и съгласувани работни проекти за строителство и експлоатация. Главните проектанти на обектите извършват периодични проверки, като при необходимост оказват методическа помощ и дават предписания за отстраняване на допуснати пропуски.

На всички хвостохранилища, в зависимост от класа на сигурност, са изградени контролно-измерителни системи (КИС) за следене на депресионните криви и на хоризонталните и вертикалните деформации на основните стени на съоръженията. Води се техническа документация, в която се отразяват резултатите от провежданите измервания и наблюдения.

Всички предприятия от миннодобивния отрасъл ежегодно изготвят и представят за съгласуване в МОСВ и МИЕ годишни технически проекти за добив и преработка на подземни богатства, включително и за хвостохранилищата, придружени с аварийни планове. Аварийните планове се съгласуват с регионалните служби на „Гражданска защита” и Постоянната общинска комисия за бедствия и аварии. Ролята на регионалните инспекции по околната среда и водите е да извършват ежегодни проверки за спазването на проектните разработки и правилната експлоатация на хвостохранилищата.

За всички хвостохранилища на територията на страната с по-висок риск се провеждат ежегодни проверки от междуведомствени комисии с участието на регионалните служби на „Гражданска защита”, Постоянната общинска комисия за бедствия и аварии, представители на отговорните ведомства за експлоатация и поддръжка на съоръженията и др. специалисти. Комисията се назначава от областните управители по места. Към настоящия момент всички хвостохранилища се експлоатират съгласно изискванията и утвърдените проекти.

В съответствие с Директива 2006/21/ЕО за управление на отпадъците от минната промишленост за всички действащи хвостохранилища се изготвят планове за управление на минните отпадъци. Съоръженията се категоризират в категория Б – неопасни, и категория А – опасни, като според Закона за подземните богатства съоръженията от категория А подлежат на издаване на разрешително за експлоатация.

Съгласно изискванията на Директивата, всички съоръжения за минни отпадъци на територията на страната трябва да бъдат приведени в съответствие с европейските норми и изисквания към началото на 2012 г. За целта от страна на МОСВ и със съдействието на Минно-геоложката камара е проведено обучение на специалисти от минно-добивния отрасъл в рамките на туининг проект, финансиран от ЕС.

Привеждането на минно-добивната дейност в съответствие с европейските норми и изисквания ще допринесе за по-голяма сигурност и безопасност на съоръженията на територията на страната.

Още за хвостохранилищата в България