РИОСВ – Враца провери археологическо проучване в границите на резерват „Врачански карст“

29 юли 2016 | 14:09

Експерти на РИОСВ – Враца извършиха проверка в резерват „Врачански карст“, където в момента тече спасително археологическо проучване от археолозите от Регионалния исторически музей във Враца, на обект „Средновековен манастир „Света Троица“, в местността „Манастирски дол“.

Не са констатирани нарушения в режима на защитената територия, съгласно чл. 17 от Закона за защитените територии. Археолозите, осъществяващи разкопките спазват всички изисквания на издаденото от МОСВ съгласувателно за посещение в резерват „Врачански карст“.

Обектът е регистриран като паметник на културата – недвижима културна ценност в ДВ бр. 25/1969 г. Основаването на манастира се отнася към времето на Втората българска държава (ХІІ - ХІV в.). Манастирският комплекс е бил укрепен с крепостна стена, запазена в западната и източната част на комплекса. Център на духовния живот е бил манастирският храм – еднокорабен, състоящ се от полукръгла апсида, централно помещение и предверие. Входът на църквата се намира на западната стена. Предполага се, че на север от църквата са се намирали другите постройки от комплекса – жилищни и стопански. 

Работата на археолозите е съсредоточена в рамките на манастирския храм. Установено е съществуването на топографска приемственост на културните напластявания от античността и средновековието, тъй като под основите на олтарната апсида на средновековната манастирска църква са открити солидно изградени стени на по-ранна сграда. Според стратиграфските наблюдения и откритата керамика, по-ранната сграда датира от античния период. На този етап би могла да се интерпретира като по-ранен християнски храм от ранновизантийския период или още по-ранен езически римски храм, още повече, че на място в апсидата е запазен античен паметник – ара, използвана през средновековието като олтарна маса в манастирската църква.