Стартира реконструкцията на Пречиствателната станция за отпадъчни води в град Провадия на стойност 18,7 млн. лева

17 май 2012 | 11:24


“Намаляване загубите на питейна вода и повишаване на нейното качество са едни от благоприятните ефекти, които ще бъдат усетени от населението след рехабилитацията на сега съществуващата пречиствателна станция”. Това отбеляза заместник-министър Ивелина Василева при откриването на реконструкцията и модернизацията на ПСОВ в град Провадия.
В сега съществуващата ПСОВ на гр. Провадия, освен битовите, се пречистват и отпадните води на повечето предприятия в града. Техните локални пречиствателни съоръжения в повечето случаи не работят ефективно. Липсата на биологично стъпало на пречистване е причина за нисък пречиствателен ефект на станцията. Това води до вливане на непречистени води, което се отразява върху качеството на водите на река Провадийска, която се влива във Варненско-Белославски езерен комплекс.
С реализирането на този мащабен за района проект  ще се опази богатото биологичното разнообразие в Белославското и Варненското езеро, където има 200 вида птици, повечето от които са със световно и европейско природозащитно значение, а 56 вида са включени в националната Червена книга.
„Това е пореден пример за грижата на правителството и на общините за изграждане на една устойчива инфраструктура, която ще повиши качеството на живот на населението“, подчерта заместник-министър Василева.
Същият ден тя откри за експлоатация и новоизградената канализационна мрежа в гр. Вълчи дол. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” и е на стойност 9,7 млн. лв. В него са включени дейностите по доизграждане на битовата канализация,  изграждане на нова канално-помпена станция в ромския квартал, както и подмяна на водопровода в квартала. Реализирането на този проект носи ползи, свързани с опазване на околната среда за около 4 хил. постоянни жители на град Вълчи дол, каза заместник-министър Василева при откриването на обекта. Нововключени са 70 %  от жителите на града, като по този начин се цели подобряване на санитарно-хигиенните условия в крайградските части. Чрез изграждането на канално–помпената станция се очаква да бъде преустановено и замърсяването на преминаващата край града река Арабаджи дере и подобряване качеството на нейните води, подчерта заместник-министър Василева.