Участие на министър Сандов в предаването 120 минути по БТВ
В предаването "120 минути" по бТВ в неделя вицепремиерът по климатичните политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов говори по няколко основни теми. Една от тях е тежкото наследството от наказателни процедури в сферата на околната среда, които показват, че България е допуснала много нарушения и не се справя с управлението на тези политики. Наказателните процедури бяха 16, но през последните седмици излезе още една. Министър Сандов, изтъкна, че това е диагноза и за управляващите през последните 10-15 години.
Министърът заедно с екипа си работи за това през първите 6 месеца да свали 6 от наказателните процедури, а до края на годината – да останат само половината. Но много от тях изискват не само действия на министерството и Народното събрание, а и активното участие на общините, бизнеса и цялото общество.
По отношение на мръсния въздух министър Сандов припомни, че през 2017 г. съдът в Люксембург вече веднъж отсъди, че България не прави нищо, за да реши проблема. „Пет години по-късно страната още не е намерила решение и вече второ дело за това, че държавата не предоставя здравословна среда на българските граждани. След произнасянето на съда по второто дело ще започне налагането на санкции от деня, в който съдът се е произнесъл за първи път. От 2017 г. до сега това ще бъдат минимум 10 млн. лева, след което има ежедневни санкции до предотвратяване на проблема, които ще са около 20 млн. лева на година“, поясни министърът на околната среда и водите.
„Транспортът осигурява 34% от ФПЧ10 на годишна база, но 9% са от самия транспорт, другите 25% са от повторно вдигане на праховите частици във въздуха, основно от транспортните средства. Т.е. колкото и да ограничават леките МПС, ефектът ще е слаб, ако не са чисти улиците“, заяви министър Сандов пред зрителите на БТВ. Според него трябва да се отчете и че „екостикерите“ засягат само личните МПС, а по улиците има и товарни автомобили, строителни машини, автобуси и за тях етикетирането не важи. „Това, че не се мият улиците, липсата на ангажимент за създаването на нискоемисионни зони, както и намаляващата зеленина в градовете води до високи стойности на ФПЧ“, допълни той.
Според министъра друг шокиращ факт, освен наказателните процедури, е, че още от първия програмен период на Оперативна програма „Околна среда“ 2007 – 2013 г. България е допуснала харчове, които не може да обоснове. Те са на стойност 116 милиона и страната ни все още дължи тези средства на Европейската комисия.
По въпроса за начина на управление и контрол на язовирите министър Сандов беше категоричен, че се наблюдават постоянно и са в добро общо състояние – и като запас, и като сигурност. „Все пак трябва да се отбележи, че изгарянето на изкопаеми горива през последните десетилетия води до изменение на климата с почти трикратното увеличение на природните катаклизми и затова винаги трябва да сме готови за неочакваното“, каза още той.
По отношение на отпадъците министър Сандов отбеляза, че вносът на отровен боклук от Европа е преустановен с решение на служебното правителство и такъв внос не може да има. „Има една друга категория отпадъци, които са ценна суровина и представляват ресурс за наши предприятия. Това е част от стремежа да се прилагат принципите на кръговата икономика и да се гледа на отпадъците като на стока, която може да бъде използвана многократно“, обясни Сандов.
Цялото участие вижте тук: