Условията за обезпечаване на зимния сезон за населението в Перник бяха представени пред медиите

31 август 2009 | 16:49


Людмила Аначкова – директор на РИОСВ-Перник, проведе съвместна пресконференция с областния управител на Перник Иво Петров и депутати от ГЕРБ за условията, при които ще се обезпечи с парно и топла вода зимният сезон за населението, след като парогенератори от №1 до №4 бяха изведени от експлоатация заради неизпълнени условия по Комплексното разрешително.
По повод изявленията на директора на „Топлофикация Перник” ЕАД за причините за спиране подаването на топла вода за абонатите на дружеството, пред журналистите беше обяснено, че отговорността за забавяне на процедурите по въвеждане в експлоатация на заместващата мощност – Парогенератор № 3, е на ръководството на „Топлофикация Перник” ЕАД.
На 17.08.2009 г. и 26.08.2009 г. в МОСВ бяха проведени срещи с ръководството на ТЕЦ „Република” - Перник. То бе запознато с процедурата, която трябва да се проведе за преразглеждане на Комплексно разрешително № 53/2005г. на парогенератор №3, за да може той да бъде приведен в съответствие с нормативните изисквания и въведен в експлоатация през зимния сезон. МОСВ изрично постави условие пред ръководството на дружеството да предостави пълната документация, необходима за започване и приключване на процедурата в най-къси срокове.
Това предложение не включва продължаване на експлоатацията на Парогенератор № 4.
В началото на август РИОСВ-Перник сезира компетентните органи за извършване на проверка по компетентност относно честите аварии на парогенератор № 5. От въвеждането му в редовна експлоатация през април т.г. досега парогенератор № 5 е извеждан за ремонт 12 пъти.
Планираният ремонт на съоръжението трябваше да започне на 19.08.2009 г. Проверка от РИОСВ-Перник констатира, че Парогенератор № 5 е спрян за планов ремонт едва на 26.08.2009 г. в 22.35 ч. Очаква се абонатите на „Топлофикация Перник” ЕАД да бъдат лишени от подаване на топла вода до 26.09.2009г., до приключване на ремонта на Парогенератор № 5.
Представителите на медиите бяха запознати с условията, при които Европейската комисия е сезирала страната за предстояща наказателна процедура заради неспазени условия и срокове. Според Прилагащата програма, разработена от дружеството, тези 4 парогенератора е трябвало да бъдат изведени от експлоатация още на 1 януари 2008 г. Санкциите, които могат да бъдат наложени, възлизат в размер от 30 000 до 50 000 евро на ден.