„Успяхме да постигнем в най-висока степен целите, които си бяхме набелязали при приемане на мандата“

06 ноември 2014 | 18:51

Преговорите с ЕК по размразяване на плащанията по ОП „Околна среда“ (2007-2013 г.), по предварителните условия, свързани с новия програмен период, както и тези, свързани с  наказателните процедури в напреднала фаза, бяха отчетени като приоритети от работата на служебния министър на околната среда и водите Светлана Жекова, по време на пресконференция на икономическия сектор днес.

„Заварихме една изключително тежка и сложна ситуация. Днес, на финала на тримесечния ни труд, който смея да кажа, че беше почти денонощен, мога да заявя, че успяхме да постигнем в най-висока степен целите, които си бяхме набелязали при приемане на мандата.“, заяви министър Жекова.

Тя посочи още, че основният фокус през целия мандат е бил върху преговорите по размразяване на плащанията по ОПОС 2007-2013. „Още веднага възстановихме диалога с ЕК и общините, като ускорихме процеса на верификация. Това доведе до възможността в периода август – октомври 2014 г., да бъдат разплатени на бенефициентите по ОПОС общо 439 млн. лв., със средства от Държавния бюджет, по верифицираните искания за плащане, с което беше възстановена работата по проектите. Сведохме загубите по Оперативната програма от 500 млн. евро на 150 млн. евро.“, изброи Жекова. Тя подчерта още, че положителната оценка на мисията от Брюксел, която беше на посещение у нас за одит на въведените нови системи за управление и контрол на проектите по ОПОС, е дала основание на ЕК за възстановяване на плащанията. В тази връзка министърът припомни, че до края на годината очакваме ЕК да възстанови на България 700 млн. евро по ОПОС 2007-2013 г.

Във връзка с изпълнение на предварителните условия, свързани с новия програмен период (ОПОС 2014 – 2020 г.), Жекова подчерта, че в рамките на служебното правителство е изготвен и гласуван от Министерски съвет, проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за водите. „В период сме на разработване на Плановете за управление на речните басейни 2016-2022 г., като в съответствие с препоръките на ЕК, към момента са проведени и приключени процедурите за възлагане на обществени поръчки, с които ще се осигури необходимата основна информация и общи методологии по тях“, коментира още министърът.

Сред предварителните условия, поставени от ЕК и изпълнени от служебния кабинет, министърът на околната среда и водите отчете работата на екипа и в сектора „Отпадъци“. “Един от ключовите ни приоритети, във връзка с изпълнение на предварителните условия, които трябва да изпълним, за да очакваме финансиране през следващия програмен период е финализирането на проекта на Национален план за управление на отпадъците за периода 2014-2020 г. (НПУО). На 31 октомври 2014 г. Докладът за Екологична оценка на Проекта е разгледан на Междуведомствена комисия към МОСВ и се очаква Решение по екологичната оценка. След изтичане на срока за обжалване на Решението, проекта на НПУО ще бъде изпратен за приемане в МС. Планът премина успешно външно съгласуване с всички министерства и заинтересовани страни, като получените забележки и коментари са отразени него. Изготвен е и проект на Национална програма за предотвратяване на образуването на отпадъци и тя е част от НПУО 2014-2020. Ускорена е и подготовката на редица подзаконови нормативни актове в сектора на управление на отпадъците, свързани с изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения, по предварителното третиране преди депониране на отпадъците, по охарактеризирането на отпадъците и прилагането на критериите за приемане на отпадъци на различни класове депа, по управлението на биоотпадъците и определянето на реда и размера за заплащане на продуктова такса за продукти, след употребата на които се образуват масово разпространени отпадъци.“, обясни министър Жекова.

По време на срещата с медиите, министърът на околната среда и водите подчерта, че в периода август-октомври са били приети всички подзаконови нормативни актове (над 10), свързани с открити наказателни процедури за нетранспониране на европейско законодателство. В резултат на ускоряването на този процес, МОСВ очаква закриване на поне 3 процедури и съответното избягване на санкции от ЕК.

Във връзка с другия ключов за служебния кабинет приоритет – работата в посока адаптация към промените на климата, министър Жекова отчете ускорени действия за създаване на Национален експертен съвет по изменение на климата (НЕСИК).  „Проведено беше и първото заседание на Националния експертен съвет по предложението за Рамка на политиката на ЕС по климат и енергетика до 2030 г. Този съвет и обсъденото на него допълнително спомогна активните усилия в подготовката и отстояването на българската позиция относно Рамковия пакет за климата и енергетиката до 2030 г., който беше одобрен на най-високо ниво от Европейския съвет в края на октомври. В нелеките преговори по Рамката беше договорено в бъдещия законодателен пакет, да се заложат достатъчно механизми за гъвкавост и солидарност, както и критерии за споделяне на усилията, които да позволят на България постигане на целите по разходо-ефективен начин.“, каза още тя.

 „МОСВ постигна висока степен на изпълнение на предварително заложените приоритети и задачи на министерството за периода на управление на служебното правителство“, обобщи в заключение министър Светлана Жекова.