Всички единици редуцирани емисии, генерирани до този момент от проекти по механизма „съвместно изпълнение” в България, са успешно прехвърлени по сметките на страните-купувачи

07 юли 2010 | 10:29

Министерството на околната среда и водите и Изпълнителната агенция по околна среда издадоха и успешно прехвърлиха по сметките на страните-купувачи всички верифицирани до този момент единици редуцирани емисии, генерирани от проекти по механизма „съвместно изпълнение”.
Проектите по механизма „съвместно изпълнение” са тези, при които други държави са инвестирали в нисковъглеродни производства в България и съгласно сключените споразумения би следвало да получават периодично единици редуцирани емисии, генерирани от тези производства. Този механизъм обхваща периода на действие на Протокола от Киото 2008-2012 г.
Страната-партньор доставя технологии в България и често финансира проекта срещу условието да закупи генерираните впоследствие единици – намаления на емисии на парникови газове. Задълженията на партньорите по проекта са разписани в договор за закупуване на единиците намаления на емисии. Редица проекти са генерирали такива намаления от няколко години, но прехвърлянето е било неоснователно забавяно. След четиригодишно мълчание, от август м. г. МОСВ даде път и на отказвани до този момент проектни идеи и проведе необходимите процедури за реализирането им.
Сега всички верифицирани единици редуцирани емисии, генерирани от проекти по механизма „съвместно изпълнение” в България до този момент, са успешно прехвърлени по сметките на страните-купувачи преди края на юни. По този начин 13-те проекта по механизма, които представиха верифицирани мониторингови доклади, изпълниха задълженията си към страните-купувачи.
Общото количество емисии, прехвърлени по тези проекти, е 2 862 358 единици. Купувачите на прехвърлените единици са: Кралство Холандия, Кралство Дания, Япония, Прототипния въглероден фонд на Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие. Някои от тези купувачи очакваха възстановяването на вложените в проектите инвестиции и изпълнението на договорите на българските проекто-вносители (чрез трансфер на единиците) в продължение на няколко години. Възвръщането на доверието на чуждите инвеститори и на българските проекто-вносители е важно условие за продължаване на механизма в България като икономически ефективен начин за намаляване на емисиите на парникови газове в страната.