Всички парламентарно представени политически сили се обединиха около необходимостта от утвърждаване на ОУП на българските общини

31 януари 2014 | 15:50

Министър Искра Михайлова прие днес в МОСВ представители на неправителствени организации, които връчиха петиция за запазване на интересите на гражданите и собствениците на частни имоти по Черноморието.

Министър Михайлова съобщи, че по време на днешното изслушване в Народното събрание изпълнителната власт е предложила мерки, които са се приели от народните представители. „Добрата новина е, че всички парламентарно представени политически сили подкрепиха необходимостта от утвърждаване на ОУП на българските общини, в това число и на общините по българското Черноморие.“, каза министър Михайлова.

Тя посочи, че  „всички се обединиха около това, което вече месеци наред е теза на МОСВ. Заедно с ОУП трябва да бъдат разработени и плановете за управление на защитени територии, защитени зони, природни паркове и национални паркове. Трябва да имаме ясни правила, за да можем действително да поставим условията, да има яснота, да се знае, какво може и какво не може, в какви рамки може, и да гарантираме както развитието на регионите, така и опазването на природата в тези региони.“


Министър Михайлова посочи, че е удовлетворена от резултатите от дебата и от това, че свръх очакванията за пълна отмяна или спиране дейността на ОУП не намират почва, тъй като всички се обединяват около факта, че има нужда от общи устройствени планове. „Ще пристъпим към изменение на ОУП, за да можем да изработим ОУП на Община Царево и да можем да изработим актуална екологична оценка, каквито са нормативните изисквания, за да няма никакви спорове по екологичната оценка и оценката за съответствие и това ще ни позволи да стабилизираме общия процес на развитие на региона.“, каза още тя.


„Ще наблюдаваме много внимателно и ще се опитаме да ускорим максимално изработването на План за управление на природния парк „Странджа“, за да може тези два плана да работят заедно. Това ще бъде подхода на МОСВ, за да създадем ясни правила. Аз съм убедена, че нашия диалог трябва да продължава и той трябва да бъде много активен и по места, както тук в министерството, така и във всяка една отделна община.“, добави министър Михайлова.

Тя потвърди ангажимента на МОСВ, поет на среща с кметовете на черноморските общини, и посочи, че министерството ще мобилизира всички сили, за да се ускори процеса по одобряването на екологичните оценки на общите устройствени планове, за да могат те да бъдат приети. Това се отнася както за черноморските общини, така и за всички общини на територията на България, особено там, където има потенциал за развитието на туризма.

„Около 70 на сто от територията на община Царево е част от ПП „Странджа“. Тази част представлява 36 на сто от общата територия на парка“, посочи министър Михайлова. Та съобщи, че предвидените в ОУП зони, планирани за застояване са 0.42 на сто от територията на природният парк, което е по малко от един процент. „Въпреки това ние сме длъжни да направим екологична оценка“ добави министър Михайлова.

Министър Михайлова предложи в рамките на ОС да бъде направена работна група, която да разгледа опита на страните членки от ЕС и практиките им при прилагане на екологичното законодателство и на какъв принцип са поставени инвестиционните намерения, свързани с екологичния или природен туризъм. „Това е тема, която си струва да бъде дискутирана, защото нашата задача в МОСВ е да спазваме политиката за опазване на околната среда и ние работим за това. Това е нашият ангажимент и съм убедена, че можем да го направим в баланс и с разбиране за развитието на местните общности и регионите на страната“ каза в заключение министър Михайлова.