Въпрос на Джевдет Чакъров, народен представител от ПГ на ДПС относно разходване на средства от Министерството на околната среда и водите за реализация на Годишен план за 2012 г. за изпълнение на Националната програма за защита при бедствия 2009-2013 г., п

19 май 2012 | 11:15

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ  ГОСПОДИН ЧАКЪРОВ,  

В плана за изпълнение на Националната програма за защита при бедствия, приет от Министерски съвет през 2011 г. са предвидени средства за изпълнение на ангажиментите на Министерството на околната среда и водите, свързани с прилагане изискванията на Директива от 2007 г. на ЕС относно оценка и управление на риска от наводнения. Средствата в размер на 20 милиона и 155 хиляди лева се осигуряват от Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013г.”  

Предвидените средства по проекта са предназначени за изпълнение на изискванията, които поставя Директивата за наводненията към страните-членки – да приложат подход на анализи, теренни проучвания и дългосрочно планиране за намаляване на риска от наводнения, като бъдат разработени Планове за управление на риска от наводнения, включително програма от мерки за 4-те района на басейново управление на водите.

Оценката на риска от наводнения  включва следните основни стъпки:
- Разработване на методика за оценка на заплахата и риска от наводнения, с помощта на която ще бъдат дефинирани единни национални критерии по които да се определят районите, където съществува или има вероятност за значителен потенциален риск от наводнения. Методиката допринася за уеднаквяване на начина за извършване и постигане на сравнимост на резултатите при оценка на риска от наводнения. Методиката показва етапите и алгоритъма за съставяне на картите.
- Следващата стъпка е събиране и обработване на необходимите данни за подготовка и изработване на двата вида карти. Основата за всяка карта е релефа на територията. Тази задача ще се изпълни чрез облитане със самолет, оборудван специално за въздушно лазерно сканиране над територията на цялата страна. В резултат ще се получи цифров модел, който ще бъде основа за подготовка на карти на районите под заплаха от наводнения и карти на районите в риск от наводнения.
- На трето място, но не и по важност е разработване на информационна система за управление на риска от наводнения, която ще осигури достъп както на компетентните органи, така също и на всички заинтересовани страни и обществеността. Системата предвижда създаване на регистър на определените  райони със значителен потенциален риск от наводнения, за които ще се изготвят карти на заплахата и риска от наводнения, план за управление на риска от наводнения, включително и програма от мерки.  Целта на системата е да предоставя информация за определените вече райони, за степента на заплаха и риск от наводнения, за превантивните мерки, които се предвиждат с плана за управление на риска от наводнения, включително и мерки за ранно предупреждение при наводнения.
- Последната основна група дейности е насочена към подготовката на програма от мерки за всеки район за басейново управление. За тази цел е  необходимо изработването на каталог от мерки на национално ниво, в съответствие с националните приоритети в периода на плана за управление на риска от наводнения. Каталогът от мерки ще е основа  на Басейновите дирекции за разработването на Плана за управление на риска от наводнения и избор на най-подходящи мерки за предотвратяване, защита и подготвеност при наводнения.
НОНА КАРАДЖОВА
МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ