Въпрос на Георги Божинов от ПГ на КБ относно изграждането на регионални депа за твърди битови отпадъци и отправената покана към 13 групи общини за представяне на проекти по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”.

21 януари 2011 | 11:44

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОЖИНОВ,

Искам да припомня, че страната ни трябваше да изгради регионалните съоръжения за управление на отпадъците до средата на 2009 година. За съжаление има огромно изоставане, което констатирате и истината е, че и аз имах очакването, че проектите на сдружението на общините са доста по-напреднали.

През ноември 2010 г. обявихме процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за изграждане на регионални системи за управление на отпадъците в конкретни региони, според степента на тяхната готовност. Това са регионите Борово, Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Костенец, Левски, Луковит, Панагюрище, Плевен, Разлог, Стара Загора и Ямбол. Всеки от тези региони включват по три-четири до седем-осем, дори десет общини.

Проектите на горепосочените региони ще започнат в периода 2011 г. до 2014 г. Ще бъдат въведени в експлоатация.
Срокът на експлоатация на съоръженията се предвижда да бъде в общия случай, въпреки че има различия в отделните региони, да е между 5 и 7 години (за изградените първи клетки на регионалните депа), като определените терени за изграждане на депата обикновенно предвиждат минимум 20 годишен период на експлоатация (при последващо изграждане на останалите клетки през следващите периоди. Разбира се, има големи различия, тъй като във всеки регион има особености. Много важно е какви терени могат да осигурят. Знаете, че това беше един от сериозните проблеми за изоставане на процеса.).
Основните критерии, по които бяха поканени общините от горепосочените 13 региона са:
- степен на готовност на бенефициентите за кандидатстване по оперативна програма «Околна среда». Изготвени прединвестиционни проучвания, финансови анализи, доклади по оценка на въздействието върху околната среда и т.н.
Проектите, които очакваме да ни бъдат предоставени трябва да съдържа:
- изготвено аргументирано прединвестицинно проучване, даващо достатъчно информация за разглежданите алтернативи при определяне площадките за изграждане на регионални депа, техния необходим капацитет (осигуряващ срок на експлоатация на 1-ва клетка най-малко 5 – 7 години), предлаганите съоръжения за третиране на отпадъците (сепариращи инсталации, съоръжения за компостиране на зелени отпадъци, съоръжения за механично-биологично третиране на отпадъците, съдове и транспортна техника допринасяща за разделно събиране) с необходимия им капацитет, определяне необходимостта от претоварни станции (с основна цел намаляване транспортните разходи)
- изготвен анализ на разходите и ползите, определящ категорично социалната поносимост на изгражданите съоръжения.
За подпомагане подготовката на всяко едно от 23-те проектни предложения за изграждане на регионални системи за управление на отпадъци през 2010 г. министерството провежда редовни срещи с общините и областните управители, предоставя указания и консултации, както и препоръки по изготвена техническа документация и търси съдействието от други институции, които имат отношение към възникнали в процеса на подготовката трудности. Освен това, както Ви е известно министерство на околната среда и водите подготви промени в Закона за управление на отпадъците одобрени от Народното събрание, с които се въвеждат мерки за стимулиране на общините, да предприемат предвидените в закона действия по решаването на проблемите с управлението на отпадъците на регионално ниво, както и рамката, в която работят сдруженията на общините.
Всеки месец актуализираме графика, г-н Божинов. Ако желаете, заповядайте, ще ви информираме за всеки конкретен проблем и какви мерки сме взели, за да преодолеем проблемите. Все пак всичко зависи основно общините. Всичко възможно, което направихме, съответно за да подпомогнем процеса е направено. Аз силно вярвам, че вие депутатите сте най-често в своите региони и ще подпомогнете този процес, чрез вашите контакти с кметовете.