Въпрос на Мая Манолова, народен представител от ПГ на „Коалиция за България” относно изграждане на Регионален център за третиране на неопасни отпадъци на територията на община Дупница

23 ноември 2012 | 15:01
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МАНОЛОВА,

Известно ви е, че не от пет, а от 50 години законодателството изисква кметовете на общини да отговарят за управление на битовите отпадъци, образувани на тяхната територия. Ролята на министерството е да осигурява финансови средства, да осигурява методическа помощ, да се явява, както аз го правя многократно с кметовете, като медиатор между тях, за да се разберат. 

В конкретния случай, през 2008 година Министерство на околната среда и водите е  одобрило и финансирало проект за техническа помощ за изграждане на Регионална система за управление на отпадъците в регион Кочериново, в който са включени общините от област Кюстендил. Формулярът за кандидатстване е подписан от кмета на Кочериново, не е подписан от другите кметове, но е приложено протокол за учредяване на сдружение през 2004 година между  тези общини, че са съгласни да изграждат такава система. През май 2011 г. общините от цялата регионална система доброволно се отказват от осъществяването на този проект и вземат решение за разделяне на регион Кочериново на два региона – Дупница и Благоевград, което е изцяло в техни компетенции, това е местно самоуправление и ние не можем да им наложим по никакъв начин. Въпросът е защо се е стигнало, че се е подготвил през 2008 година такъв проект, защо някой е приел такъв проект, без да са се подписали и другите кметове, а само един кмет.Това е друга тема.

Към настоящият момент общините Дупница, Кюстендил, Сапарева баня, Бобов дол, Невестино и Трекляно, включени в  регион Дупница, са създали регионално сдружение за управление на отпадъците по новия Закон за управление на отпадъците с председател господин Паунов, който е кмет на община  Кюстендил. Първото общо събрание е проведено на 14 юни 2011 г. От този момент, Министерство на околната среда и водите подпомага непрекъснато общините при разработване на необходимите документи за кандидатстване по Оперативна програма „Околна среда“ или въобще за друго финансиране.

Разработен е график на всички необходими дейности. Ние следим подготвените документи  няма да ги изброявам, те не са малко. Доста свършиха общините през този период и ги разглеждаме в оперативен порядък, за да не си губим после време в официално разглеждане на документите, да могат да се отстранят грешките, ако са допуснати такива още в хода на подготовката. Много срещи са проведени,  последната среща се състоя на 1 ноември 2012 г. На нея за пореден път се уточниха ангажиментите на общините по отношение ускоряване подготовката на проекта.

Предстоящи действия по проекта са подписване на споразумение за партньорство между общините от кметовете на общините, като са поели ангажимента да извършат до края на ноември месец тази година и да внесат доклада по ОВОС, до края на месец ноември също тази година, тъй като този доклад се изготвя също от страна на общините.

Общините от регион Дупница могат да получат покана за финансиране след представяне на необходимите документи, за който истински им съдействаме и чрез РИОСВ,  където ще се гледа доклада по оценка на въздействие на околната среда, да са максимално ускорени процедурите, дано да няма обичайните обжалвания от граждани, но ви уверявам, че максимално съдействаме и за този случай да бъде решен доколкото ни е възможно. Със сигурност ще се осигурят средства, въпросът е да се ускори този процес.

Съжалявам, че по грешен модел е бил стартиран този проект още през 2008 година.