Въпрос на Михаил Миков, народен представител от ПГ на „Коалиция за България” относно проект на община Етрополе за внос на благороден елен и за разселването му на територията на общината с цел поддържане на биоразнообразието

23 ноември 2012 | 15:00
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИКОВ,

Искам да поясня, че независимо дали става въпрос за водите, отпадъците или биоразнообразие, по Оперативна програма оценките се извършват от оценителни комисии, в които участват представители на дирекции на министерството и се привличат и външни оценители. Със сигурност, когато правят тези оценки, колегите нито се интересуват, нито трябва да се интересуват коя е общината, кои живее в този град, на ДПС ли е, на ГЕРБ ли е, на БСП ли е общината и т.н., става въпрос за експертни оценки.

В хода на разглеждане, оценяване и одобрение на проекта, за който вие задавате въпрос, от оценителната комисия за оценка на проекта, членовете й са били напълно наясно, че благородният елен не е защитен вид. Независимо от това комисията е преценила, че реализацията на проекта:

Първо, е от полза за опазване, поддържане в благоприятно състояние и евентуално възстановяване, както на незащитени, така и на редки и защитени видове от европейско значение, както в района на проекта, така и в близко разположените няколко зони от мрежата НАТУРА 2000, и в тази връзка - попада в код 51 „Насърчаване на биоразнообразието и защита на природата, включително Натура 2000” от европейския регламент 1828/2006, в съответствие с който е одобрена приоритетна ос 3 на ОП „Околна среда” – „Опазване и възстановяване на биоразнообразието”  и

 Второ,  че този проект е в съответствие с основната цел на приоритетна ос 3 на ОП”Околна среда, а именно  „Намаляване и спиране на загубата на биоразнообразие в страната”.

При оценката на проекта експертната оценителна комисия е взела предвид цялата съвкупност от взаимообвързани дейности по проекта, но във връзка с предмета на Вашето питане, аргументите са следните:

В близост до района на проекта се намират 4 защитени зони от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000.

Предмет на опазване в тези защитени зони са защитени видове, като мечка, вълк, скален орел, които имат пряка връзка и зависимост и от наличието на благороден елен. Тези видове се срещат и в самия район на проекта, вкл. и при миграции от самите зони.

Статистиката за състоянието на числеността на благородния елен в страната показва, че за периода 1993 - 2003 г. е налице драстично намаление от близо 15 000 екземпляра. Въпреки полаганите грижи, към 2010 г. общата численост на благородния елен все още е с повече от 10 000 екземпляра под оптималната, съобразно емкостта на местообитанията в страната, численост - 29 000 екземпляра, която е била достигната в началото на 90-те години. Това се отнася и за района на Етрополе, където числеността на благородния елен не надхвърля 40 екземпляра в природната среда, при възможности на екосистемите и хранителната база за около 200 екземпляра. При тази оптимална численост, екосистемите обитавани от благородния елен биха били в устойчиво благоприятно състояние. Като се има предвид, че местообитанията на благородния елен се припокриват с местообитанията на едрите хищници в България, като мечка, вълк, чакал, рис /който се възстановява през последните години, вкл. е забелязан в Етрополския балкан в Стара планина/, той е в основата на хранителната верига на тези хищници. От тази гледна точка, възстановяването на благородния елен е от важно значение за благоприятното състояние и на тези видове, които са предмет на опазване от европейските директиви.