Въпрос на народния представител Димчо Михалевски от Парламентарната група на Коалиция за България относно политиката на МОСВ за гарантиране успешното изпълнение на Оперативна програма „Околна среда„ за периода 2007 – 2013 г.

27 юли 2012 | 17:11

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН  ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИХАЛЕВСКИ,
 
Финансирането на приоритетни инвестиционни проекти на общините за постигане на изискванията на европейската директива за пречистване на отпадъчните води от населените места в сектора  продължава да бъде приоритет и на държавната политика и на нашето правителство, и на Оперативна програма „Околна среда”.
Има промяната по отношение на държавната политика в тази област спрямо политиката през 2009 г. на предходното правителство. А промяната е, че променихме приоритетите за финансиране във сектор „Води” от Оперативната програма, така и от национални източници, като насочихме усилията на първо място към подготовката и финансиране на качествени проекти за населени места с над 10 000 жители, което беше цел  в края на 2010 г. и на второ място – за населени места от 2000 до 10000 жители в съответствие с приоритетите на европейското законодателство.
Да Ви припомня, че първи приоритет за периода 2006 - 2009 г. за финансиране във водния сектор беше финансиране на проекти за канализации на малки населени места, включително под 2000 жители,  което не се изисква от европейското законодателство, има нищожен екологичен ефект спрямо прекомерните разходи за единица инвестиция на жител.  За съжаление в редица случаи са одобрявани и реализирани проекти само за  канализации, дори без пречиствателни съоръжения за отпадъчните води за тези населени места, което е в противоречие със законодателството.
Тоест,отговарям Ви на въпроса, че няма промяна в приоритетите на правителството, на министерството на околната среда през последните две години и половина  за финансиране на приоритетни и качествени проекти , които отговарят на изискванията  за  екологична  и икономическа ефективност, финансирани от Оперативна програма „Околна среда” .
Що се отнася до Вашия въпрос относно наказателна процедура във връзка със забавено изпълнение на ангажименти към Европейския съюз по директива за пречистване на отпадъчни води в населени места, Ви информирам следното:
Както Ви е известно, ангажиментът на България към Европейския съюз да изгради канализационни системи и пречиствателни станции за отпадъчни води в населени места над 10000 жители до 2011г. е само частично изпълнен в България. Неизпълнението обаче не е в резултат на намален размер на финансиране на проекти по Оперативна програма” Околна среда „, а в резултат на редица причини, по-важните от които са:
До края на 2010 година те е трябвало да се започнат да се строят. За жалост по една или друга причина не се е случило. Също така многократно и на други форуми сме ви информирали, че подготвените до 2009 г. инвестиционни проекти във ВиК сектора за финансиране от Оперативна програма „Околна среда”,  с малки изключения не отговаряха на изискванията за техническа целесъобразност и икономическа ефективност, което наложи тяхното пълно преработване през 2010 г. и 2011г., а някои продължават продължават да се преработват дори и през 2012г., което обуславя и по-късното им одобрение за финансиране и съответно реално изпълнение.
За  част от населени места над 10 000 жители до преди три години не бяха правени никакви проучвания, нямаше никакви проекти, въобще идея за проекти, говоря Ви за над 10 000 жители на най-малко  40 населени места .
За част от инвестиционните проекти, за които са сключени договори за финансиране от Оперативна програма Околна среда с общини в края на 2008г., беше оттеглено финансирането през 2010 г. за да бъдат преработени в съответствие с изискванията за качествени проекти, а за друга част от тях бяха променени параметрите с цел да не бъдат прекратявани, а да продължат, което забави тяхното изпълнение.
Още през 2009г. МОСВ и лично аз предприехме всички възможни мерки от компетенции на министерство на околната среда и водите за да се преодолеят посочените проблеми и ускори подготовка и изграждане на приоритетните по директивата канализации и пречиствателни станции за над 10 000 жители. Многобройни са мерките и ние сме ви информирали.