Въпрос на народния представител Георги Божинов от ПГ „Коалиция за България” относно изразходване на повече от 1 млн. лева от Оперативна програма "Околна среда" за популяризиране на проект на Столична община за управление на отпадъците

08 март 2013 | 15:41

 
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОЖИНОВ,
 
Вие, така в крачка, разширявате вашите коментари и въпроси, но мога веднага да ви отговоря „Да, г-н Божинов, ако вие продължавахте да управлявате и да пречите на столична община да реализира проектите си,  вероятно гражданите щяха да плащат много пари“. Но в резултат на това, че имаме напълно одобрен проект от Европейската Комисия, във висока степен реализиран в първите му компоненти, се решават въпросите на столичани до 2040 година, при това устойчиво. Затова е и безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз. Явно ви е много тъжно, че се случавт нещата с този интегриран проект за управление на отпадъците на столицата, но се случват.
На конкретния ви въпрос:
 
Вие знаете вероятно, че условие за предоставяне на безвъзмездна помощ от Европейските фондове е изпълняваните проекти да бъдат популяризирани сред гражданите. Тези изисквания са залегнали в разпоредбите на Европейските регламенти. В тях се определят изискванията по отношение на прозрачността и публичността на проекти, финансирани от Структурните и Кохезионни фондове.  Неспазването им може да се третира като нередност и да доведе до налагане на финансови корекции.
 
Управляващият орган на оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.” разработи Насоки за информация и публичност, в които са подробно описани изискванията към бенефициентите, включително и за така наречените „големи проекти”, какъвто е на Столична община. 
 
По проекта „Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община”, в рамките на одобреното от Европейската комисия проектно предложение, което включва и тази част за информация и публичност, са предвидени и тези средства. С тези средства общината трябва да финансира изпълнението не само на задължителните мерки за информация и публичност, чрез представяне под различни форми на проекта и неговите резултати през гражданите на София, а и на цялата общественост, но и много широки кампании, които да информират и обучат населението във връзка със системите за разделно събиране и в частност нещо, което предстои да се случи за първи път, може би на територията на България – разделно събиране на зелените отпадъци - освен от парковете и градините и от домовете на хората, там, където има повече къщи.

Едновременно с това, вие знаете, че компостиращата инсталация, която е в напреднала фаза на изграждане, предвижда също така и преработване на хранителните отпадъци от търговските обекти, социални  заведения, а по-нататък може да се разшири и сред домакинствата. Това изисква хората да бъдат осведомени, това изисква те да бъдат информирани и стимулирани, а също така убедени,  че трябва да са част от този процес, защото колкото и общината да има желание да има съоръжение, ако гражданите не са убедени в тяхното участие ежедневно и все повече увеличаващо се в тия системи, резултатите няма да са на нужното ниво.