Въпрос на народния представител Павел Шопов от Парламентарната група на Атака относно мерките на правителството за справяне с проблема, свързан с нерегламентираните сметища

27 юли 2012 | 18:47

Уважаеми господин председател,
Уважаеми народни представители,
Уважаеми господин Шопов,


Дълго мога да говоря по темата, но искам да започна с няколко основни неща. Законодателството по управление на отпадъците в България, че е едно от най-новите, тъй като за първи път Закон за управление на отпадъците и въобще думата отпадъци влиза в законодателството в България през 1997 година. Ние имаме по-малко от 15 години практика в тази област като държава. Второ, за да се реши окончателно проблемът с незаконните сметища и изхвърлянето на отпадъци на места, които не са определени, са необходими няколко предпоставки. Едно от нещата е обхващане на всички населени места в България със система за организирано сметосъбиране. Мога да ви кажа, че последователно няколко правителства, а и след като бе приет Законът за управление на отпадъците, работят по това и селата в България, не само градовете, да имат контейнери. Тъй като няма контейнери, особено, хората по селата, си ги хвърлят, в както един дядо каза „ряката”. Така че тази предпоставка за набавяне на контейнери в годините, говоря за последните 10 години е изпълнена. Към края на 2010 година по статистически данни, тъй като все още не са излезли за 2011 година, 98,22% от населението на България е обхванато от организирано сметоизвозване. Хората имат възможност да изхвърлят отпадъците си в контейнерите. Друга предпоставка е наличието на съоръжения, на които тези отпадъци да бъдат обезвредени, т.е. депонирани или което е още по-добро, да бъдат сепарирани, отделно полезните компоненти и съответно оползотворени. Към момента има два вида такива депа в България. Едните са, които отговарят напълно на изискванията на европейското законодателство и Наредба от 2004 година, която въвежда това законодателство и по-конкретно това са депа, които са с необходимото фолио, пречиствателни съоръжения за инфилтрата и т.н. Все още, заради изоставане на това строителство в годините, една част от отпадъците, битовите отпадъци, хората изхвърлят на депа, които към момента на тяхното строителство, примерно 1993-1994 година, са отговаряли на тогавашните изисквания, но не отговарят на най-съвременните изисквания. За съжаление, независимо от това, че толкова голям процент от населението е обхванато от организирано сметосъбиране и сметоизвозване, съответно има и нерегламентирани сметища в резултат, както на юридически лица, така и на граждани, които си изхвърлят отпадъците където не трябва, т.е. където не е разрешено.
Kакво направихме като действия, като законодателни инициативи и като инвестиционни дейности за последните три години? Вие знаете, че съвсем скоро Народното събрание прие новия Закон за управление на отпадъците, в който за първи път детайлно се поставят изисквания за строителните отпадъци, как те да бъдат не само изхвърляни на депа, но съответно да бъдат оползотворявани, с оглед, както постигане на изискването до 2020 година   - 70% от тях да се обезвреждат, рециклират и оползотворяват повторно, така и да не се изхвърлят на непозволени места. Какво е предвидено в закона и в момента готвим детайлни указания към задължените лица? Първо, административно изискване един от документите в строителните книжа за издаване на разрешение за строеж ще бъде план за управление на отпадъците от строителната дейност и от разрушаване на сгради, ако се случва и разрушаване на сгради. Този план трябва да указва какви ще са количествата отпадъци, колко са те, какви са видовете, предварителни договори за предаване или на регламентирано депо или на инсталация за оползотворяване на строителните отпадъци. Това ще бъде едно от условията, за да се разреши строежът. В последствие при въвеждането в експлоатация комисиите, които въвеждат обекта ще проследяват изпълнението на този план по реално представени документи. Не е лесна задачата, но смятам, че вие законодателите и по предложение на министерството беше този закон и тези текстове. Много добри текстове и смятам, че те ще помогнат за изпълнението. Извън това се построиха доста съоръжения и в момента се строят за битовите отпадъци, и ако има възможност след малко ще продължа отговора си.
 За съжаление броят на тези нерегламентирани сметища, т.е. изхвърляни преди табелите и зад табелите на населените места, е динамична величина. Мога да ви кажа, че само за последните три години, помолих колегите за справка, са съставени над 700 акта на стойност над един милион лева. Отделно от това са изпълнени над 300 предписания на кметове на общини за отстраняване на такива нерегламентирани сметища, където са изхвърлени отпадъци от несъвестни фирми и граждани. Навсякъде, където се идентифицира от нашите регионални инспекции по околна среда и води такова незаконно сметище, ние веднага даваме предписание и, ако не се изпълни в срок, съответно предприемаме и глоби към кмета на общината. Знаете, че ангажимент изцяло на местната власт, е да следи и да глобява граждани и фирми, затова че изхвърлят на неразрешени затова места. Мога да ви кажа, че лично мое наблюдение е, тъй като пътувам доста из страната е, че в сравнение с преди седем-осем години и в момента има, мое впечатление, много по-малко незаконни сметища. Не само това, може би си спомняте едни от най-видимите от тези отпадъци, са натрупаните по отбивките на пътищата – първокласни, второкласни, общински. Тъй като до 2010 година нямаше отговорност кой отговаря за това, ние предложихме промени и вие ги приехте тези промени и това беше всъщност, най-логичното така се и прие, да отговаря собственикът на пътя. Нашите регионални инспекции по околна среда и води заедно с регионалните пътни управления правиха редица съвместни срещи и много акции за почистване. Все още не сме удовлетворени от темповете, на които се предвижда въпросът за поставяне на съдове на отбивките, но мога да ви кажа, че само за последните два месеца, пътувайки съм констатирала само на едно единствено място на един такъв път място с боклуци. Значително се подобряват нещата. Дълъг е процесът, тук трябва и екологично образование, екологично възпитание на хората, освен глобите, които са един много важен механизъм. Това, което зависи от нас, ние глобяваме кметовете съответно, за да си свършат работата и те пък да глобяват фирмите и гражданите, за да не се позволява това изхвърляне. Мисля, че процесът върви в правилна посока, все по-малко са тези незаконни сметища, но за жалост не окончателно, 100-процентово е решен въпросът от всички нас. От участието на всички нас зависи това да се случва. За конкретния случай, за който вие ми споменахте, предполагам, че гражданите в Кюстендилско са информирали вече местната, както общината, така и регионалната ни инспекция и веднага ще се предприемат действия. Ако това не е направено, ще съдействам.