Въпрос на Петър Мутафчиев, народен представител от ПГ „Коалиция за България” относно финансиране изграждането на ПСОВ - Сопот

30 март 2012 | 16:35

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МУТАФЧИЕВ,
           
Община Сопот има одобрен проект за изграждане на Пречиствателна станция за отпадъчни води, финансиран от оперативна програма “Околна среда 2007-2013 г.”. Договорът за безвъзмездната помощ е сключен през януари 2009 г., на стойност 18 112 000 лв.
В рамките на договора за безвъзмездна финансова помощ, община Сопот е сключила договор за "Инженеринг - работно проектиране, съгласуване и изграждане на Пречиствателна станция за отпадъчни води", в резултат на процедура за обществена поръчка, обявена през ноември 2008 г.
При извършването на задължителен последващ контрол на проведената процедура за възлагане на обществена поръчка и сключения договор за инженеринг е констатирано, че в обявлението за обществената поръчка са заложени критерии, които поотделно и в тяхната съвкупност са твърде завишени и не съответстват на обема и предмета на поръчката.
В последствие е извършена и финансова инспекция от страна на Агенцията за държавна финансова инспекция, както и от одитния орган на България за всички оперативни програми - дирекция „Управление на средствата от ЕС” в МФ, които проверки потвърждават вече направените констатации за заложени ограничителни критерии в обявлението за обществената поръчка.
За да може на община Сопот да бъдат възстановени поне част от разходите по цитирания договор, е наложена финансова корекция в размер на 25% от стойността на договора съгласно Насоките на ЕК за определяне на финансовите корекции.
От началото на изпълнение на проекта до момента са верифицирани и изплатени  на общината средства в размер на 10 463 000 лева.
Последното искане на средства от община Сопот е внесено на 12.03.2012 г. в размер на  1 246 000 лева и след отстраняването от страна на бенефициента на установени несъответствия във внесеното искане за средства, които са технически въпроси за отстраняване на тия проблеми в самото искане, същото ще бъде верифицирано в рамките на регламентирания срок.
Във връзка с втория Ви въпрос, Ви информирам, че изпълнението на дейностите по проекта, включително сключването на договори за обществени поръчки е отговорност на бенефициентите. Това е заложено и в самия договор, че бенефициентът носи цялата отговорност за изпълнение на договора. В този смисъл финансовата корекция е за сметка на общината.
За съжаление не само на тази община, а и на други общини са наложени финансови корекции. За съжаление, никой до преди известно време не е правил обучение на общините, не е обяснявал какво са това финансови корекции. Нямаше национални правила на основа на тия на ЕК, и за съжаление общините по една или друга причина, волно или неволно са допускали грешки. Но в самия договор за безвъзмездна помощ е записано чия е отговорността. Още нещо, на общината е дадена възможност да кандидатства по фонд ФЛАГ за допълнителен кредит.