Въпрос на Румен Такоров, народен представител от ПГ на „Коалиция за България” относно осъществяване на инвестиционно предложение „Проект за закриване и рекултивация на сметоразтоварище – с. Долни Богров чрез обезвреждане и оползотворяване“, имот №000236,

23 ноември 2012 | 17:10
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НС,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМА ГОСПОДИН ТАКОРОВ,

Първо, искам да се похваля, че осигурихме достатъчно средства за рекултивация на тези язви из страната - нещо, което не беше правено дълги години. Вече имаме 11 рекултивирани сметища,  в момента се извършва рекултивация на още около 10 и едновременно с това вчера се одобри и проект за финансиране на стойност 90 милиона, един от тези проекти е на Столична община. Искам да го кажа, защото вие казахте, че 1997 година е преустановена експлоатацията на Долни Богров и кочината до село Долни Богров стои. Столична община от 2008 г. предприе действия за изготвяне на проект за рекултивация на този терен.

Проектите за рекултивация на депа не подлежат на процедура по ОВОС. За реализиране на проекта за рекултивация на депото в с. Долни Богров от Столична община е изготвен Доклад за оценка на въздействието върху околната среда, предвид частична промяна в обхвата на инвестиционното намерение. Промяната е в заместването на предварително заложените земни маси и строителни отпадъци с подситова и надситова фракция от сепариращите инсталации  в град София. Фракциите ще бъдат вложени с цел оползотворяване за целите на техническата рекултивация на депото преди биологичната рекултивация. Тази промяна  позволява по-бързата реализация на проекта, поради обстоятелството, че първоначално предвидените материали за запълване са силно ограничени, вследствие и на намаленото строителство. Значително по евтино е, т.е. това намалява стойността на рекултивацията и е в съответствие с нормите. Към настоящия момент все още процедурата по комплексно разрешително не е приключила.

За реализирането на проекта са осигурени средства чрез Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда в размер на 11 мил. лева за първия етап, който се реализира и от който са усвоени  3,5 мил. лева. До края на годината ще се разгледат и следващите етапи, за да се осигури и необходимото финансиране. Най-важното в случая е, че тази язва сред Софийското поле ще бъде отстранена включително с биологична рекултивация, когато ще бъде завършен проектът, както и тези 10, който бяха завършени в страната. Това са повечето малки общини, на които рекултивирахме депата и в момента има трева, има храсти.

Мисля, че последователно като работим, както започнахме, ако се продължи това и занапред, до няколко години няма да има такива ужасни гледки из страната.