Въпрос на Янаки Стоилов, народен представител от Парламентарната група на Коалиция за България възложено извършването на оценка на въздействието върху околната среда на ново металургично производство в гр. Лом

19 май 2012 | 11:54

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОИЛОВ,
                                         

През месец януари 2011 г. в Министерство на околната среда и водите е постъпило уведомление за инвестиционно намерение с възложител „Барит Майнинг” ЕООД, гр. София, което се отнася до изграждането и експлоатацията на инсталация за оползотворяването на отпадъчна фракция, генерирана от пречистване на отпадъчни газове в металургичното производство (т.нар. филтърен кек). Същността на инвестиционното намерение е дейност по оползотворяване, представляваща предварително третиране на отпадъчните фракции преди крайното им оползотворяване. Предвидено е получените пелети впоследствие да бъдат предавани за крайно оползотворяване в други инсталации. Изрично е посочено и декларирано от възложителя, че в инсталацията, обект на инвестиционното предложение, няма технологична възможност за провеждането на металургични процеси, вкл. с цел добиването на метално желязо или цинк, поради което дейността не представлява металургично производство. Съобразено с всички представени данни от възложителя инвестиционното намерение не попада в обхвата на дейностите, за които се изисква провеждането на процедури по оценка на въздействието върху околната среда, съгласно ЗООС.

Вторият проект, който наистина е металургично производство. Това е за площадка в съседство, собственост на „РУА България” ЕООД, е проведена процедура по ОВОС и е постановено решение по ОВОС от директора на РИОСВ-Монтана през 2010 г. за инвестиционно предложение „Разширение на „Фабрика за метали”, включващо монтиране на втора машина за отливане на мелнични тела и създаване на техническа възможност за работа с две индукционни пещи в паралел”. По същество намерението предвижда топене и разливане на сплав от черни метали (чугун) да се осъществява в двете индукционни пещи с вместимост 6 тона, като с предвиденото разширение се увеличава производствения капацитет от 13,5 тона в денонощие на над 20 тона в денонощие. Съгласно предоставената информация за осъществяване на инвестиционното намерение, вкл. строителните работи е необходимо издаване на комплексно разрешително, съгласно ЗООС.
По справка от ИАОС към момента не е подавано заявление за издаване на комплексно разрешително. Тези процедури също са подложени на процедури за обществен достъп и в момента, в който бъдат подадени ще ви информираме допълнително.