Въпрос на Янаки Стоилов, народен представител от ПГ на „Коалиция за България” относно противоречиво прилагане на Закона за водите

23 ноември 2012 | 14:58
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОИЛОВ,

Съгласно цитираната във Вашия въпрос законова разпоредба, всички разрешителни по Закона за водите, издадени до 9 август 2010 г. включително, освен разрешителните за изземване на наносни отложения, се привеждат в съответствие с изискванията на закона при първото им изменение или продължаване.  А тези наносни отложения се подновяват всяка година.

Съгласно Административно-процесуалния кодекс, съответствието на административния акт с материалния закон се преценява към момента на издаването му. В тази връзка, при постановяване на решение за  изменение и/или продължаване на разрешително по Закона за водите, компетентният орган следва да се съобрази с всички действащи нормативни разпоредби, които са приложими към момента на издаване на акта за изменение и/или продължаване срока на действие на разрешителното. В тази връзка, нормите на Наредбата за повърхностните води, цитирана във Вашия въпрос, която е в сила от 22 юли 2011 г., се прилагат при изменението и/или продължаването на разрешителните за водовземане и ползване на повърхностен воден обект, които са издадени преди влизане в сила на параграф 146 от Закона за водите, при положение, че решението за изменение и/или продължаване на тези разрешителни се издава по време на действие на Наредбата.

Съгласно разпоредбата на чл. 53 от Наредбата за ползването на повърхностните води, изменението и продължаването на разрешителните за използване на повърхностни води и водни обекти, се извършва при условията и по реда на Закона за водите.

Обръщам внимание, че с влизане в сила на Наредбата за ползването на повърхностните води, се регламентира издаването на едно общо разрешително за водовземане и ползване на повърхностен воден обект. С това разрешително едновременно се предоставя право на водовземане и право на ползване, когато за реализиране на водовземането от повърхностни води е необходимо изграждане на системи и съоръжения. 

Издаването на тези разрешителни за водовземане и ползване, регламентирани в чл. 31 от Наредбата за ползване и опазване на повърхностните води, започва с влизането в сила на Наредбата от 22.07.2011 г. За тези разрешителни е предвидено да се издават със срок на действие до въвеждане на обекта в експлоатация, но не повече от 5 години. Продължаването на срока на действие на тези разрешителни е възможно да се извърши еднократно за срок до 3 години. Съгласно Наредбата за ползване на повърхностните води, когато обектът вече е въведен в експлоатация, разрешителното за водовземане и ползване може да бъде продължено в частта му "право за водовземане" със срок на действие съгласно Закона за водите (в общия случай до 20 години).

В заключение следва да се отбележи, че максималният 5-годишен срок на действие и максималният 3-годишен срок за продължаване срока на действие на разрешителните за водовземане и ползване по чл. 31 от Наредбата за повърхностните води, се отнасят само за тези разрешителни, издадени след влизане в сила на Наредбата, когато за реализиране на водовземането от повърхностни води е необходимо изграждане на системи и съоръжения.