Въпрос от Борислав Стоянов, народен представител от ПГ на партия АТАКА относно щетите, нанесени върху околната среда, след инцидента с турска цистерна край Дебелец на 11 срещу 12 юли

02 септември 2011 | 10:57

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НС,
УВАЖАЕМИ НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН СТОЯНОВ,
На 11 юли 2011 г. в 02.00 часа цистерна на турската фирма „Тед глобъл лоджистик”, превозваща 20 тона от химичното вещество стирол се обърна на пътя Велико Търново – Дебелец.

В резултат на инцидента са разляти около 4 тона стирол. Поради високата степен на изпарение на стирола са усетени силни миризми. Незабавно е свикана междуведомствената областна комисия за борба при бедствия и аварии с участието на представители на МВР, дирекция Гражданска защита, Държавната автомобилна инспекция, В и К, Регионалната здравна инспекция, Инспекцията по труда, РИОСВ и Българския червен кръст. В резултат на създадената изключително добра координация и организация за действие, е предотвратено разрастването на инцидента и рисковете от неблагоприятните последици за хората и околната среда.

Хората, живеещи в град Дебелец, са евакуирани веднага поради високите отчетени концентрации на стирол в атмосферния въздух -7 пъти над нормата. Предприети са незабавни мерки за обезопасяване и недопускане на запалване на цистерната и района на инцидента, като цистерната е обливана с пяна до изваждането й от мястото на инцидента, и прехвърлянето на останалото количество в нова цистерна. Замърсените площи на мястото на инцидента са запръстени с пясък и пръст. В резултат на предприетите мерки не се регистрират концентрации на стирол във въздуха.

Замърсяването на река Белица до 600 метра по течението на реката и измирането на рибата е настъпило в резултат на изтеклото по сухото дере количество пяна, смесена със стирол. От Регионална инспекция по околната среда и водите - Велико Търново е дадено веднага предписание и на мястото на заустване на сухото дере в река Белица, откъдето е преминал теча на стирола и пяната, веднага е издигната дига от мергелна пръст, която е преустановила разпространението на разлива.

На 11 юли 2011 г. са взети проби от водите на реката за анализ, като резултатите са показали превишение 18,5 пъти над нормата за стирол. В резултат на предприетите мерки, взетите водни проби за анализ след това не са показали превишения на нормите. От направения анализ и съответно мониторинга, който се прави, възникването на нови щети не се очаква. От Агенция за безопасност на храните заявиха, че няма регистрирани случаи на замърсени храни и земеделска продукция в района на гр. Дебелец след инцидента.

Относно предприетите мерки еврокомисар г-жа Кристалина Георгиева поздрави за бързата реакция, отличната координация и действия екипите, участвали в овладяването на инцидента.

Относно това, кой ще поеме щетите – към момента е известно, че това е случай на бедствия и аварии по Закона за бедствията и авариите и както в други подобни случай е било финансирано отстраняването и предотвратяването на допълнителни щети в района на инцидента. Съгласно Европейска директива и българския закон за екологичните щети, аварийните ситуации и бедствията са извън обхвата на този закон като финансови и други инструменти.


БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!