Въпрос от Димчо Михалевски, народен представител от ПГ „Коалиция за България” относно политиката на МОСВ за съвместяване на опазването на биологичното разнообразие в Родопите и опазване живота и здравето на хората

02 септември 2011 | 11:17

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИХАЛЕВСКИ,


Във връзка с поставените от Вас въпроси, бих искала да представя на Вашето внимание следната информация:

От обявяването на мечката за защитен вид, което е през 1992 г. със заповед на Министъра на околната среда и водите и включването й като защитен вид в Закона за биологичното разнообразие през 2002 г. не са предприемани никакви целенасочени действия за предотвратяване и намаляване на конфликта мечка-човек. Съжалявам, че нямам време, но бих изброила един дълъг списък с нанесени щети от мечките на пчелините и по времето на управлението на Вашето правителство, тъй като явно нямаше време това да подскажете.

Предвид необходимостта от много добър баланс между опазване на дивите видове, природното разнообразие и устойчивото развитие на региона още през 2009 г. Министерството на околната среда и водите организира мониторинг върху популацията на мечката на територията на цялата страна. Знаете, че се прилагат вече най-модерните методи за наблюдения и интерпретация на резултатите, за постигане на достоверна информация за популацията на вида (като фотокапани, радионашийници и др.) заедно със стандарстните методи за мониторинг на видовете .
Веднага след получаване на първите данни от мониторинга и на база данни за щетите нанесени от мечка през всички предходни години, бяха предприети конкретни мерки за осигуряване опазването на хората и имущество от нападения от мечка.

• Създаден и обучен е спешен екип за действия с проблемни мечки и оценка на щети за района на Смолян още преди инцидзентите с хората. Такива екипи се създават и в други райони на страната, в които има местообитания на мечки;
• Вече се предоставиха безвъзмездно 85 бр. електропастири (електрически огради), за които ви информирах миналата гоина че има процедура за възлагане, за подпомагане на местните стопани за обезопасяване на тяхното имущество срещу нападения от мечки. Сключен е договор за доставка на още 90 бр., които ще бъдат раздадени и монтирани;
• Освен това подготвихме и вече е одобрен е проект по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“ - „Устойчиво управление на вида кафява мечка и намаляване на причиняваните от нея щети върху селскостопанското имущество на територията на РИОСВ – Смолян“.

Предприемат се мерки за регулиране на популацията. И то на база извършения мониторинг през 2010 г., Националната комисия по Плана за действие на мечката определи за отстрел през 2011 г. – 17 бр. мечки. Определените за отстрел мечки са в райони с повишено присъствие на вида.

Осъществяваме системна съвместна работа с населението и с местните власти, чрез взаимодействие между Регионалните инспекции по околната среда и водите, органите на Изпълнителната агенция по горите, неправителствени организации и ловни дружинки, с цел предотвратяване на конфликтните ситуации.

• Работи се за повишаване на познанията за безопасно поведение в местообитанията на вида.
• С участието на НПО и финансовото съдействие на МОСВ се изпълнява и проект за специализирано осведомяване на обществеността;
• На стопаните се изплащат всички доказани щети от мечки за:
- питомни животни;
- селскостопанска продукция (овошки);
- имущество;
- кошери.
Като за 2010 и 2011 г са изплатени всички дължими суми на засегнатите стопани, така както това се е случвало предходните пет години.

• Съвместно с МЗХ се работи за прилагане на дългосрочна политика за подобряване на хранителната база чрез залесяване с подходящи горскоплодни видове.

В заключение в отговор на въпроса дали проблемът е устойчиво решен, искам да ви информирам, че за устойчивото решаване на проблема и мерките, които се предприемат, е необходимо дълго време. Смятам, че поставихме една отлична основа за това устойчиво решаване на въпроса и единствено само в сътрудничество с местната власт и НПО можем дългосрочно да решим този въпрос и разбира се при един отличен мониторинг на вида, за да може навреме да се реагира в случай регистриране на свръхпопулация.

Това е в изпълнение на утвърдена програма за 2011 г, включваща 24 мерки, съобразени с реалната ситуация и Плана за действие за кафявата мечка в България.

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!