Въпрос от Джевдет Чакъров, народен представител от ПГ на ДПС и Петър Курумбашев, народен представител от ПГ на Коалиция за България за назначаването на Консултативната комисия по генетично-модифицирани организми

11 март 2011 | 11:38

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ЧАКЪРОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КУРУМБАШЕВ,

В отговор на поставените от Вас въпроси, моля да имате пред вид следното:
Подготовката за сформиране на новата Консултативна комисия по генетично модифицирани организми започна през м. юли 2010, когато до научните институции, определените от закона министерства и до неправителствените организации беше изпратена покана да номинират членове на комисията.
Забавянето на заповедта за назначаване на Консултативната комисия беше наложено от липсата на единни кандидатури от страна на неправителствените организации. По закон, в работата на Консултативната комисия участвуват, трима представители на неправителствени екологични организации, номинирани по утвърдена от тях процедура.
Съобразно установилата се практика на министерството за сътрудничество и диалог с неправителствените организации, поканата към тях беше отправена чрез информационна мрежа Блу Линк, осигуряваща представителност и служеща като платформа на голям брой природозащитни организации. Блу Линк притежава изборна процедура за номиниране на представители от неправителствения сектор за участие в работата на различни институции и организации.
Освен номинациите на представители на неправителствени организации, получени с посредничеството на Блу Линк, в Министерство на околната среда и водите се получи писмо от Коалиция за устойчиво развитие, нечленуваща в платформата Блу Линк, с предложение за номинация в рамките на определеното по закон представителство на неправителствените организации.
С цел зачитане на предложенията на по-голям брой неправителствени организации, проявяващи интерес към темата, с писмо от месец септември 2010г. до Блу Линк и Коалиция за устойчиво развитие, Министерството предостави възможност на двете организации да излъчат общи кандидатури, но между тях не е постигнато съгласие за съвместни номинации.
При създалата се ситуация, Министерството на околната среда и водите изиска представяне на писмени доказателства от страна на Коалиция за устойчиво развитие относно наличието на утвърдена процедура при избора на представител и на доказателства, че тази процедура е била спазена. Полученото в отговор писмо и приложените към него материали не дават доказателства за наличието на утвърдена изборна процедура.
Предвид гореизложеното, Министерство на околната среда и водите счита, че от страна на Коалиция за Устойчиво развитие не са изпълнени разпоредбите на чл.7 ал.5, т.2 от Закона за генетично модифицираните организми, поради което предложеният от тях представител не следва да бъде включен в състава на Консултативната комисия по генетично модифицираните организми.

В резултат на това, заповедта за назначаването на Консултативната комисия по генетично модифицираните организми бе подписана и копие от нея изпратено, за сведение и изпълнение, на всички членове на Комисията, както и на лицата, участващи в работата й без право на глас.

По принцип този казус, както и случаи в миналото ни дадоха основание да разработим процедура по участие на неправителствените организации не само в тази комисия, а и в още четири комисии и експертни съвети, в които участват тези представители, с оглед да се даде възможност за такива случаи, когато няколко зони, коалиции извършат предложение до министерството да няма спорове между тях.
Преди няколко месеца ние разработихме такава процедура, хоризонтална за всички такива комисии и сме я представили на страницата на МОСВ. Срокът за техните предложения изтече преди повече от месец, но те ни помолиха да изчакаме, може би утре или другата седмица изтича срока за тяхното окончателно становище по въпроса. Може да е консолидирано мнението с тях, така че ще бъдат зачетени техните предложения. Поне до момента нямаме възражения по така направените от нас предложения.
Що се отнася до вашия въпрос за политиката на правителството, в частност на МОСВ по отношение на отглеждането на генетично модифицирани организми, това е ясно. Искам да ви информирам, че като представител на България в Съвета на министрите на околната среда, последователно на всички съвети, които са разглеждали проекта за регламент за това страните членки да могат да могат на научни основания, а и на други основания да забраняват отглеждането на тяхната територия. Нашата позиция е категорична. Ние настояваме за приемането на този регламент.

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО!