Въпрос от Георги Божинов, народен представител от ПГ „Коалиция за България” относно изграждането на Завод за отпадъци на София

04 ноември 2011 | 10:21

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОЖИНОВ,

По отношение на сроковете за представяне на формуляра за кандидатстване, бих искала да посоча следното:

След като беше направен отново анализ на втората фаза за изграждане на завод за битови отпадъци в София, който беше по искане на Европейската комисия относно това дали да бъдат изгаряни или да бъдат механично-биологично третирани софийските отпадъци, този въпрос приключи и вече сме пред финализиране на този процес. Както знаете, отново се доказа, че механично-биологичното третиране е по-подходящата форма за битовите отпадъци на София. Сроковете, които бяхме начертали с Европейската комисия са спазени и по-конкретно Столична община изготви и представи в Министерството на околната среда и водите на 20 октомври т.г. формулярът за кандидатстване, а днес вече е изпратен, съгласно точните графици в ЕК.

Искам да Ви информирам, че няма процедурно или нормативно изискване за обществено обсъждане и не ни е известно да има друг проект или оперативна програма от 2007 година до момента, по които да е правено такова обществено обсъждане. Обществени обсъждания се провеждат в рамките на процедурите по ОВОС и за този конкретен проект за битовите отпадъци на София са спазени всички изисквания на законодателството за запознаване на обществеността и отразяване съображенията на заинтересованите лица.

По отношение на такса битови отпадъци, както знаете, именно за да се гарантира, че такса битови отпадъци ще бъде поносима за населението на Столична община, се подготви проектът и ще бъде пуснат за безвъзмездно финансиране, тъй като в противен случай Интегрираната система за управление на отпадъците трябваше да бъде изцяло финансирана от гражданите и бизнеса в София.
Съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация такса битови отпадъци се определя от Общинския съвет, а компонентите на таксата и техният размер са ясно определени в Закона за местните данъци и такси /чл.66 и 67/. Заседанията на общинските съвети по този въпрос са публични и всеки заинтересован гражданин може да присъства на тях и да се увери. Нещо повече – съгласно изискванията на Закона за управление на отпадъците всички общини са длъжни да представят на интернет страниците си план-сметките и начините на образуване на тази такса.