Въпрос от Георги Божинов, Петър Мутафчиев и Александър Радославов от ПГ на „Коалиция за България” относно изводите от едногодишната работа на първия в страната завод за преработка на твърдите битови отпадъци в село Шишманци

19 ноември 2010 | 11:50

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НС,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОЖИНОВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МУТАФЧИЕВ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН РАДОСЛАВОВ,

Първи етап на съоръжението, с годишен капацитет 125 000 т/г е въведено в експлоатация на през декември 2009 г. Изградени са депо за неопасни отпадъци, сепарираща инсталация и инсталация за компостиране.
От държавния бюджет за съоръжението от 2003 до 2008 г. са предоставени средства в размер на 37 190 000 лв.
Тъй кат обобщените данни за отпадъците и пътя на отпадъците от всички оператори и общини се предоставят съгласно наредба 9 до 31 март на следващата година, ние изискахме, за да отговорим на вашия въпрос, информация от община Пловдив.
По данни на община Пловдив, информацията е следната:
Общото количество приети битови отпадъци до края на м. октомври 2010 г. е 59 129 т.
Количеството отпадъци влезли в камерите за компостиране е 18 806 т. Количеството на произведения компост е само 1 203т.
От потока на битовите отпадъци са отделени оловни батерии, акумулатори и луминисцентни лампи в количество 170 кг.
Общото количество на депонираните отпадъци на депото, което е част от интегрираната система за управление на битови отпадъци в с. Шишманци, към 01.11.2010 г. по данни на община Пловдив е 17 200 т.
От представените по-горе данни е очевидно, че община Пловдив не е представила информация за 39 756 т отпадъци, за които не е ясно по какъв начин са третирани.
Видно е, че към настоящия момент се използва само половината от капацитета на съоръжението и, че полученият компост е само 6 % от количеството на отпадъците, влезли в камерите за компостиране, а предадените за рециклиране отпадъци са в минимални количества.
Както ви е известно, отговорността за управление на битовите отпадъци, съгласно Закона за управление на отпадъците, е изцяло от компетенцията на общините и следва да се контролира от Общински съвет Пловдив. Неефективните решения от страна на общините по отношение на третирането на отпадъците, рефлектира пряко върху населението чрез таксата, която се заплаща от него за предоставяне на услугите по управление на отпадъците. Съгласно договора между община Пловдив и оператора на съоръжението за битови отпадъци в с.Шишманци, цената за тон преработен битов отпадък, доставен в завода и заплащана от общината на оператора, е левовата равностойност на 15 евро без ДДС или около 39 лв./т.
В заключение, е очевидно, че по явно недобър контрол от страна на община Пловдив върху оператора, имаме неефективно работно съоръжение, за което са дадени милиони средства от страна на държавата. Окончателните данни ще имаме следващата година.