Въпрос от Иван Иванов, народен представител от парламентарната група на Синята коалиция относно екологично замърсяване на Община Павел баня от дървопреработвателен завод „Габровница” АД, с. Горно Сахране

27 юли 2012 | 17:12

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИВАНОВ,
Броят и местоположението на пунктовете за контрол качеството на атмосферния въздух са определени в съответствие с европейското законодателство, транспонирано от националното законодателство в две наредби. Село Горно Сахране не попада в населените места, в които има нужда непрекъснато от целогодишен мониторинг на качеството на атмосферния въздух.
При липсата на постоянни пунктове за контрол качеството на атмосферния въздух законодателството е предвидило възможност за извършване на периодични измервания с мобилни автоматични станции. Ето защо по искане на РИОСВ – Стара Загора са извършени измервания на качеството на атмосферния въздух в района на селото. Не са регистрирани превишения на допустимите норми на контролираните атмосферни замърсители преди няколко месеца.
През юни 2012 г. са извършени извънредни измервания на емисиите в района на село Горно Сахране, като отново не  е констатирано превишение, като искам да подчертая, че това е било в ситуация на работещо предприятие. Действително това предприятие е създало много  проблеми от неговото построяване 2002 – 2003 г. до към края на 2010 г. В резултат на тревогите на хората, които достигнаха и до мен, съответно предприехме редица мерки. Смятам, че в близките няколко месеца ще бъде окончателно преустановено замърсяването.
Ето какво направихме през 2010 и  2011 г. и до момента като предписания и и зпълнение на нашия регионален орган - Регионалната инспекция по околна среда и води - Стара Загора:
  • Първо - монтиран е скрубер на голямата сушилна инсталация за по-добро очистване на отпадъчните димни газове от прах през 2010 г. и се е увеличена височината на комините на двете сушилни инсталации; променено е  съотношението между горивата от природен газ и шлайф прах, което намалява вредните емисии.
  • В резултата на предписанието, което направи РИОСВ- Стара Загора, дружеството изпълнява Програма за намаляване на въздействието върху околната среда от сушилните инсталации на площадката. Собственикът изготви проект за повишаване енергийната ефективност и намаляване на праховите емисии чрез монтиране на електрофилтър пак в резултат на наши предписания. Проектът е одобрен за финансиране по Оперативна програма „Конкурентоспособност”, проведени са необходимите процедури и вече е сключен договор и в момента се произвежда и предстои доставката и монтиране  на съоръжението:
  • През 2010 г.извършена е проверка на свойствата на шлайф праха, като са извършени изпитвания от акредитирана лаборатория. Здравното заключение на лабораторията е, че няма опасни за здравето на хората тежки метали и други опасни съединения и шлайф праха не може да се класифицира като опасен за околната среда и здравето на хората:
  • За ограничаване на въздействието върху атмосферния въздух от дейността на предприятието е подобрена дейността на водния скрубер;
  • При лоши метеорологични условия сушилните инсталации преминават на работа само с гориво природен газ;
  • При проверките на място е установено, че дружеството работи с капацитет на линията за производство на плочи от дървесни частици  надхвърлящи разрешения капацитет. Поради това нашите колеги са наложили санкция в размер на 5000 лв. еднократна и отделно от това, глобата, която преди това е била около 50 лв. на месец, още преди две години повишихме на 2000 лв. на месец.

Знаете, че проведохме среща, поставих ултиматум, вярвам, че след като най-важното съоръжение – прахоулавящия филтър бъде монтирано, тъй като вече е осигурено и финансирането и няма никаква пречка това да се случи, най–после проблемите на  хората ще бъдат окончателно решени.