Въпрос от Лъчезар Тошев от Парламентарната група на Синята коалиция относно действията, предприети от Министерството на околната среда и водите по повод пренасянето на нови за екосистемата биологични видове в басейна на река Дунав

28 септември 2012 | 12:46

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ТОШЕВ,

Вие поставяте една тема, която не само за България, а и за всички страни по света, е изключително предизвикателство за биоразнообразието. Това е темата с инвазивните видове. Неслучайно една от основните цели, която беше приета през 2010 година на Конференцията на страни по конвенцията по биоразнообразие беше именно – справяне с тази много тежка задача – инвазивните видове във всички страни.

По конкретната тема – какво прави България, в частност Министерство на околната среда и водите, ще ви дам следния отговор. Целенасочено министерството започва да работи по темата още от 2004 година. когато осъществява два проекта на чуждата за българската флора и фауна видове и тяхното въздействие върху естествените видове и местообитания, с което се поставя началото на тази дейност. В резултат на направената оценка са подготвени списъци и потенциално инвазивни видове животни, растения и гъби. Представена е и информация за пътищата на проникване на територията на страната, за тяхното въздействие върху природата на България, както и препоръки за намаляване и премахване, където е възможно на тяхното въздействие. През последните години са изпълнени и се работи по над 20 проекта в различни научни центрове в България. Това са както университети, така и институти на БАН. И са направени десетки публикации. Ние работим много тясно с учените, тъй като това е изцяло научноизследователска дейност.  Едно от изследванията, което се провежда в момента, е свързано с оценка на инвазивните видове миди по р. Дунав.

По отношение на зебровата мида (Дрейсена), която е силно инвазивна и нанася големи щети на водни обекти и технически съоръжения, направената оценка на риска от разпространение показва, че в Северозападна България наистина водоемите са много подходящи за  нейното разпространение.

Бих искала да отбележа доброто сътрудничество между министерството и екипите, работещи в областта на енвазивните видове. Наши учени и експерти участват в работни групи на европейско и на глобално ниво чрез предоставяне на информация към специализирани бази данни или по изпълнение на специфични задачи, в т.ч. оценка на риска, оценка на най-инвазивните видове, разработване на стратегия и законодателство на ЕС (което се подготвя в моемнта), предприемане на мерки за ограничаване на преноса на инвазивни видове, използвани като домашни любимци, аквариумни видове, жива стръв и т.н.

По отношение на регионалното сътрудничество бих искала да Ви информирам, че срещи от различен характер, свързани с инвазивни видове има почти всяка година. Последната значима среща се осъществи през 2011 г., с участие на 8 страни от Югоизточна Европа. И се взе решение тази Регионална мрежа за обмен на информация за инвазивни видове и ранно предупреждение да бъде  с център в България. Мрежата ще се поддържа от БАН, съвместно с Министерството на околната среда и водите. Нейната цел е създаването на единен информационен портал, който да улесни достъпа и обмена на информация във връзка с идентифицирането, оценката и управлението на риска, мониторинга и контрола на инвазивните видове.