Въпрос от Меглена Плугчиева и Петър Курумбашев, народни представители от ПГ „Коалиция за България” относно политиката на МОСВ, за осигуряване на устойчиво стопанисване и опазване на природните и националните паркове в България

02 септември 2011 | 10:52

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОЖИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПЛУГЧИЕВА,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КУРУМБАШЕВ,

Съвсем накратко с концесията на ЮЛЕН - както знаете сигнали са подавани многократно още през 2008 – 2009 година за нарушения, за съжаление, представителят в предходното правителство министърът на околната среда и водите не е предприел никакви действия за констатиране дали изнесени от граждани и граждански организации факти са така или не.
Освен това по Закона за концесиите към всяко министерство, което администрира концесионни договори, зима комисия за контрол на концесиите, за жалост от натрупаните информации в министерството, установих, че качествен контрол на тази концесия не е осъществяван. Това, което се изнесе в медиите, е това, което аз изнесох в медиите, означава, че има желание да видя какво се случва с тази концесия, какво се случва през годините, съответно, ние направихме констатации и сме ги предоставили на другата страна по договора и чакаме, съответен отговор, за да решим има или няма проблем – ако има проблеми, как ще се решат тези проблеми и кой е виновен – дали администрация, дали концесионер и това ще бъде известено на всички.

Жалко, че никой не предприе такива действия през предходните години, за да имаме и в момента един концесионен договор, който е изправен, който не е изпълнен с противоречия и други технически грешки.

По отношение на другата част на въпроса ви, искам да ви информирам, че основните приоритети в политиката на МОСВ, свързана с опазването и устойчивото управление на природните и националните паркове, са насочени към:
- Разработване и приемане на планове за управление;
- Осигуряване на финансови ресурси, както за разработването на планове за управление така и за реализирането на дейности, и редица дейности, свързани с управлението, опазването, поддържане и възстановяване на видове и мeстообитания, туристическа инфраструктура, посетителски центрове и екологично образование и т.н.; Също така
- Мерки за подобряване на превантивния и текущия контрол; и
- Усъвършенстване на нормативната уредба.

По отношение плановете за управление, първата моя задача беше да процедирам приемането на 5 плана за управление на природни паркове.
През 2010 г. с Решение на Министерския съвет бе приет Плана за управление на Природен парк „Рилски манастир”. През същата година другите 4 плана бяха разгледани във Висшия експертен екологичен съвет към МОСВ и се дадоха конкретни указания за тяхното доработване, тъй като имаше подписки с цел последващо внасяне в МС.
В резултат, през тази година плановете на 2 парка - „Златни пясъци” и „Шуменско плато” бяха приети от МС и през този месец предстои внасяне в МС на плана на парк „Врачански Балкан”. В ход е преработката на Плана за управление на ПП „Странджа”.

По ОП „Околна среда” се финансират и в ход е разработването на планове за управление на природните паркове „Беласица” и „Българка” и стартира разработването по същата линия на плановете на националните паркове „Централен Балкан” и „Рила”, тъй като те през 2013 г. изтичат, а знаете, са необходими дълги процедури, както за разработването им, така и за общественото им обсъждане преди одобрение в МС.

В тази връзка, до края на мандата всички национални и природни паркове ще бъдат обезпечени с планове, които са основополагащи инструменти за тяхното ефективно управление и опазване. Започва подготовката и за новите плановете на националния парк „Пирин” и Природния парк „Витоша”, тъй като те изтичат през 2014 г. и трябва да бъдат заменени след това.

Истината е, че финансирането със средства от държавния бюджет на дейности в националните и особено в природните паркове бе ограничено през последните години. В оперативна програма ”Околна среда” има заложени средства за тези цели и съответно се финансират дейности за разработване на плановете, така и дейности за изпълнение на мерки в тия планове. Дори и в момента, за да бъде още по-оперативна дейността, разработваме процедура, така че природните и националните паркове да станат директни бенефициенти по мерки и програми чрез ежегодните програми, които се одобряват от министъра на околната среда и водите, за да бъдат по-оперативни и да се случват нещата. Вярвам, че тази мярка ще стартира през следващата година.

БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ВНИМАНИЕТО!