Въпрос от Петър Курумбашев от ПГ на „Коалиция за България” относно транспортирането и депонирането на незаконно складирани бали с отпадъци на територията на Столична община

05 ноември 2010 | 11:56

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НС,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН КУРУМБАШЕВ,

Във връзка със зададените от Вас въпроси, бих искала да Ви информирам:
С цел решаване на проблемите с третиране на балираните отпадъци на територията на Столична община, на 15 септември 2010 г. Министерският съвет прие Решение № 668 за обезвреждане чрез депониране на балирани отпадъци на Столична община.
Основанието за приемане на Решение на Министерския съвет за обезвреждане на балираните отпадъци е чл. 23, ал.2 от Закона за управление на отпадъците, във връзка със стартиралата наказателна процедура срещу РБългария относно неизпълнение на изискванията на чл. 4 и чл. 5 от Директива 2006/12/ЕС за отпадъците и в частност, че на територията на гр. София липсва функционираща и адекватна мрежа от съоръжения за обезвреждане на отпадъците. По данни на Столична община, към настоящия момент не е намерено решение за обезвреждане на 150 000 т балирани битови отпадъци.
С Решението се определят регионалните системи, в които да се извърши обезвреждане чрез депониране, във възможно най-кратък срок, на натрупаните до момента балирани отпадъци на Столична община.
Решението предвижда балираните отпадъци да бъдат обезвредени чрез депониране до 31 март, 2011 г. в количества, както следва:
1. на регионална система Ловеч – 40 000 тона;
2. на регионална система Карлово – 60 000 тона;
3. на регионална система Цалапица – 30 000 тона;
4. на регионална система Севлиево – 20 000 тона.

За прилагането на Решението не се изисква използването на допълнителни средства от държавния бюджет. Средствата за транспортиране са за сметка на Столична община. Отпадъците се обезвреждат по цените за третиране на битови отпадъци на съоръжението от съответната регионална система.
Регионалните депа, на които предстои да се обезвредят балираните отпадъци са финансирани със средства, изцяло осигурени от Държавния бюджет, Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и Европейските фондове, както следва:
- регионално депо Ловеч - 15 019 980 лв.;
- регионално депо Карлово - 7 229 049 лв;
- регионално депо Цалапица - 21 128 000 лв.;
-регионално депо Севлиево - 11 642 316 лв.
Законът за управление на отпадъците не предвижда други компенсации за общините, които ще приемат отпадъците.


Уважаеми господин Курумбашев,
Разрешаването на този проблем представлява интерес от особена важност за държавата и обществото и се потвърждава и от наказателната процедура срещу Република България за неизпълнение изискванията на Директива 2006/12/ЕС за отпадъците (официално уведомително писмо от 23.10.2007 г. на Комисията на европейските общности (Комисията). Основната цел на Директивата е опазването на здравето на човека и на околната среда от вредните въздействия, причинени от извършването на дейности с отпадъци. Съгласно чл.4 от Директивата, държавите-членки на ЕС се задължават да предприемат необходимите мерки за оползотворяване и обезвреждане на отпадъците без това да застрашава здравето на човека и околната среда.
Досъдебната фаза на наказателната процедура срещу Република България е приключила със съставянето на мотивирано становище от 27.11.2008 г. на Комисията. На 20.11.2009 г. същата е приела решение за преминаване към съдебна фаза на процедурата, т.е. за завеждане на искова молба в Съда на Европейския съюз. Нейното уважаване би имало за последица налагането на санкция на Република България.