Въпроси на Меглена Плугчиева от ПГ на „Коалиция за България” относно изпълнение на оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.”

19 ноември 2010 | 11:48

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НС,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ,
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПЛУГЧИЕВА,

Знаете, че редовно отчитаме в Комисията по европейски въпроси и контрол на европайските фондове дейността по всички оперативни програми, включително по оперативна програма „Околна среда”. За краткото време, с което разполагам, ще ви предоставя следната обобщена информация:
До момента по оперативната програма са сключени договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 956 млн. лв., или над 27 % от общия размер на средствата по програмата.
Плащанията по вече сключените договори са в размер на 212 млн. лева или 6 % от общия ресурс на програмата. От тези средства 166 млн. лв. са изплатени на бенефициентите след месец юли 2009 г.
Забавянето в договарянето и усвояването на средствата от Оперативната програма се дължи на редица причини, основните от които са:
• Огромно забавяне в реалното стартиране на Оперативната програма, като първите договори за отпускане на финансова помощ са сключени едва в началото на 2009 г.;
• Липса на адекватни критерии за оценка на предложенията и липса на ясни указания и помощ за общините при подготовката на проектите през предходните години
• Изключително лошо качество на одобрените през 2008 г. проектни предложения за техническа помощ за подготовка в сектор води, което налага на практика тяхното преработване.
Имаме липса на качествени проекти от страна на общините. Знаете, че един проект, за да бъде подготвен добре отнема поне година и половина. Както Ви е добре известно, съвкупността от тези причини, както и настояването на ЕК е довело до прекратяване на две процедури на обща стойност над 900 млн. лв. в началото на м. юли 2009 г. Не само това. Заварих програма с най-ниска оценка от всички оперативни програми, без действаща система за финансово управление и контрол. С цел преодоляване на огромните проблеми и забавянето в прилагането на Оперативната програма, под мое ръководство бяха предприети следните действия:
• Предоставянето на финансова помощ премина от процедури на конкурентен подбор към процедури на директно предоставяне на приоритетните общини и регионални сдружения за управление на отпадъците, съгласно екологичните приоритети на страната
• През месец август 2009 г. МС прие постановление, чрез което се осигуряват необходимите средства от ДБ за дофинансиране на изграждането на регионални системи за управление на битовите отпадъци. Това също беше проблем, тъй като не достигаха няколкостотин милиона лева за тази цел.
• Бяха разработени детайлизирани указания за подготовка на проекти за общините и се осъществяват непрекъснати консултации и обучения за общините;
• Възприет беше подхода за налагане на финансови корекции при констатирани нарушения при провеждането на обществени поръчки от бенефициентите, което дава възможност за частично възстановяване на средствата, въпреки допуснатите нарушения. Защото за правилата, които заварих, при констатиране на нарушения по Закона за обществените поръчки не можеше на общините да се плати нито един лев. А истината е, че почти няма договор, по който няма констатирани нарушения. Всичко това изискваше достатъчно много време.
• Бяха разработени изцяло нови системи за управление и контрол на Оперативната програма. Бяха опростени процедурите за верификация на представените от бенефициентите искания за средства. Бяха направени и структурни промени, за да се разделят програма „ИСПА” от управлението на оперативната програма, тъй като имаше преплитане между двете програми.

Съвкупността от тези действия позволиха значително нарастване на размера на разплатените средства, които до септември 2009 година бяха до 45 млн. за авансови плащания, а след този период се разплатиха още 166 млн. лева. До края на годината се очаква да бъдат разплатени 40 млн., а прогнозите за 2011 г. са около 500 млн. лева . Има вече подадени проектни предложения – четири за регионални системи за управление на отпадъците, за които вървят оценки. Скоро ще сключим и за Ботевград договор. Подадени са проекти предложения и във водния сектор. Ясно е, че за да има напредък от оперативната програма, трябва да има качествени проекти от общините. МОСВ не е бенефициент на тези средства.