Зам.-министър Николай Сиджимов участва в представянето на проекта "Живот за брадатия лешояд"
Борислава Бибиновска/БТА
Постигнатите успехи с възстановяване на белоглавия и черния лешояд дават надежда, че може да бъде възстановена популацията и на брадатия. Надяваме се, че в недалечно бъдеще четирите вида лешояди, обитаващи Европа, отново ще гнездят в българските планини. Това заяви заместник-министърът на околната среда и водите Николай Сиджимов при представянето на проекта "Живот за брадатия лешояд". Събитието се състоя в столичен хотел.
В Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" в Стара Загора успешно се размножава двойка брадати лешояди, натрупва се безценен опит. Този опит следва да бъде разширен и да се въвлекат още участници, отбеляза зам.-министърът. Той обърна внимание, че загубата на един или друг биологичен вид оказва влияние и върху живота на човека. Сиджимов посочи, че промяната на климата допълнително застрашава редица животински видове, като много от тях не могат да се адаптират бързо с новите условия и са заплашени от изчезване.
Възстановяването на изчезнал вид в дивата природата не е лека задача, коментира зам.-министърът. Той увери, че Министерството на околната среда и водите (МОСВ) ще подкрепя природозащитниците в техните действия за опазването и възстановяването на видовете. Сиджимов припомни, че през 2021 г. е създаден национален план за борба с незаконното използване на отрови в дивата природа, а от тази година функционира и специализирано звено към МВР за борба с престъпленията срещу околната среда.
Крайната цел на проекта "Живот за брадатия лешояд" е да възстанови от списъка на изчезналите видове брадатия лешояд в България и на Балканите, както и да сеосъществи докрай връщането на черния лешояд в страната ни като гнездящ вид. В Румъния ще бъде поставено началото на програмата за възстановяване на лешоядите. Проектът се финансира от програма LIFE на Европейския съюз. Осем организации от България и Европа ще се включат в изпълнението му. Координираща организация е сдружение "Зелени Балкани – Стара Загора". Продължителност на проекта е седем години.
В България са се срещали четири вида лешояди - белоглав, черен, брадат и египетски. В момента гнездят два от тях - белоглав и египетски. Черният и брадатият лешояд са напълно изчезнали като гнездящи от страната ни. Единични черни лешояди от колония в Северна Гърция могат да се забележат и у нас. Брадатите лешояди са останали само като символ на българската природозащита, обясняват специалистите.
Поставяне на изкуствени платформи за загнездване, създаване на гнездови местообитания, подобряване на хранителната база са част от дейностите по проекта. Предвижда се увеличаване на популациите на планински кеклик, лалугер и сухоземните костенурки. Ще бъдат обезопасени опасни електрически стълбове за намаляване смъртността от токови удари и ще се работи срещу залагането на отровни примамки, бракониерски отстрел и др.