Заместник - министър Атанас Костадинов участва в откриването на научно-практическа конференция „Предизвикателствата при изграждането и експлоатацията на ПСОВ“

26 ноември 2013 | 13:06
Заместник - министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов участва в Трета научно-практическа конференция „Предизвикателствата при изграждането и експлоатацията на ПСОВ“. Форумът е организиран от Камарата на строителите в България и Българската асоциация по водите. В работата му участват възложители, бенефициенти и строители, работещи при изграждането и експлоатацията на ПСОВ.
 
„Приоритетите в политиките по околна среда трябва да станат секторен подход във всички сфери на икономиката, земеделието, селското  стопанство и бита. Това е новият подход, за който настоява Европейската комисия като начин на работа“, каза пред участниците във форума зам. - министър Костадинов . 
 
Той отбеляза, че през следващия  програмен период Оперативна програма „Околна среда“ ще продължи да финансира проекти, които са свързани с управлението на  водите, отпадъците и опазването на биоразнообразието. По думите му се предвижда и нова приоритетна ос в програмата,  която да е спомагаща за този нов подход по отношение на политиката по околна среда и ползите от овладяването на климатичните промени. Към нея ще има и  техническа помощ, която да подпомага цялостното изпълнение на програмата.
 
Като важен акцент, заместник – министърът посочи изграждането на системите за наблюдение на качеството и количеството на водите в страната, както и за превенция на наводненията. „По данни от 2008 г., голяма част от емисиите на метан у нас са в резултат на отпадъчните води и този проблем трябва да бъде овладян“, каза Атанас Костадинов. 
 
Той цитира и актуални данни, според които от общо 108 агломерации с над 10 хил. екв. жители, от които в пълно съответствие със законодателството са 24. За разширение, доизграждане, модернизация и реконструкция са 36, а без пречиствателни станции са 48. От агломерациите между 2 и 10 хил. екв. жители, чиито общ брой е 256, 25 са в пълно съответствие, 5 са за реконструкция, разширени, модернизация и доизграждане, а 226 са без пречиствателни станции за отпадни води.   
 
В заключение, заместник – министърът очерта три основни послания. На първо място „трябва да осъзнаем водещата роля на Рамковата директива за водите и всички поддирективи,  които са свързани с нея, а именно водещата роля на плановете за управление на речните басейни, защото ЕК изисква по този начин да управляваме водите на България“. На второ място отбеляза нуждата от преодоляване на нагласата да не се правят инвестиции заради самите тях, да не се инвестира в проекти заради самите проекти. „Всичко, което бъде похарчено, усвоено, изразходвано като средства трябва да води и да следва основната цел, а именно изпълнение на  директивите по отпадъците и водите, които ако не бъдат изпълнени, страната ще понесе съответните санкции“, обобщи заместник – министърът. Третото послание на Атанас Костадинов е „при изпълняване на целите на Рамковата директива за водите да се освободим  до голяма степен от възможния публичен натиск. Всеки такъв, колкото и в позитивен вид да е той или да има нещо добро предвид, изкривява основните цели на програмата и усвояването на средствата“.