Заместник-министър Атанас Костадинов участва в редовното заседание на Съвета на министрите по околна среда

05 март 2014 | 18:46

Заместник-министър Атанас Костадинов взе участие в редовното заседание на Съвета на министрите по околна среда, проведено на 3 март в Брюксел. Министрите участваха в два важни политически дебатa - относно новата Рамка за политиките на ЕС в областта на климата и енергетиката до 2030 г. и  за включването на съображенията за околната среда в процеса на Европейския семестър. На Съвета бяха обменени и становища във връзка с подновяването на преговорите по законодателно предложение на Европейската комисия от 2010 г., с което на държавите-членки ще се предостави възможност да ограничават или забраняват отглеждането на генетично модифицирани организми (ГМО) на тяхна територия.  

Рамката за политиките на ЕС в областта на климата и енергетиката за периода до 2030 г.,предвижда цели на европейско равнище за намаляване на парниковите газове с 40% спрямо нивата им от 1990 г. и за постигане на 27% дял на възобновяемите енергийни източници в крайното енергийно потребление на Съюза. Друг ключов елемент е установяването на нова система за управление,основаваща се на национални планове за конкурентоспособна, сигурна и устойчива енергетика, разработени от държавите-членки по общ подход.

Дебатът в Съвета по околна среда показа, че страните-членки споделят обща визия за целта на бъдещата рамка на политиките, изразяваща се в постигането на баланс между три ключови компонента: конкурентоспособност, сигурност на енергийните доставки и устойчивост на околната среда. Това изисква интегриран подход и последователност между политиките, като същевременно се отнася до необходимостта от намаляване цените на eнергията, с оглед да се гарантира конкурентоспособността на европейската икономика.

Новата Рамка на политиките за климата и енергетиката до 2030 г. ще бъде разгледана на най-високо политическо ниво – от Европейския съвет на редовното му заседание, насрочено за 20-21 март 2014 г. Дебатът е тясно обвързан и с международните преговори за постигане на глобално споразумение в областта на климата, което се предвижда да бъде сключено на Конференцията по изменение на климата в Париж в края на 2015 г.

На Съвета министрите обмениха мнения относно подновяването на преговорите по законодателно предложение на ЕК от 2010 г. (проект на Регламент за изменение на Директива 2001/18/ЕО), чиято цел е да се предостави възможност на държавите-членки за ограничаване или забрана на отглеждането на ГМО върху част или цялата им територия, като същевременно се запазва непроменен действащият в ЕС разрешителен режим, основан на научния подход.

България категорично потвърди принципната си позиция от 2010 г. в подкрепа на законодателната инициатива, която дава правно основание на държавите-членки да забранят отглеждането на ГМО на тяхна територия, без това да противоречи на европейското законодателство или глобалните правила за свободна търговия.

Българската страна изрази становище, че с възобновяването на дискусиите се открива  възможност за постигане на по-голяма гъвкавост при вземането на решенията във връзка с ГМО, като се отчитат националните специфики, свързани със защита на екосистемите и биоразнообразието, земеползването, селскостопанските практики, както и със социално-икономическите аспекти, включително общественото мнение.

Mинистрите проведоха дебат за екологизирането на Европейския семестър и публикувания в края на 2013 г. „Годишен обзор на растежа за 2014”. Дебатът е част от обсъжданията в рамките на Съвета във връзка с подготовката за пролетното заседание на Европейския съвет на 20 и 21 март 2014 г.