Заместник – министър Чавдар Георгиев ще участва в Шестата сесия на Срещата на страните по Конвенцията за оценка на въздействието върху околната среда и във Втората сесия на Срещата на страните по Протокола за стратегическа екологична оценка

05 юни 2014 | 11:05
Заместник – министър Чавдар Георгиев ще вземе участие във високия сегмент на Шестата сесия на Срещата на страните по Конвенцията за оценка на въздействието върху околната среда и във Втората сесия на Срещата на страните по Протокола за стратегическа екологична оценка, които ще се проведат в Женева,  Швейцария  на 5 юни 2014 г.
 
Сегментът, в който ще участва заместник-министър Георгиев, включва дискусия за основните достижения и предизвикателствата при прилагането на конвенцията и протокола по отношение на енергийните проекти. Той ще представи пред участниците във форума добри практики на трансгранични процедури по ОВОС, в които България е страна по произход, както и българския опит в прилагането на разпоредбите на Конвенцията за енергийни проекти.
 
В рамките на срещата ще бъдат приети решения по докладването и прегледа по прилагане на Конвенцията и Протокола, общи насоки за засилване на съответствието между Конвенцията и ОВОС в държавите от Източна Европа, Кавказ и Централна Азия,  препоръки за добри практики в Стратегическата екологична оценка (СЕО).
 
Конвенцията за ОВОС в трансграничен контекст (Еспу Конвенция) е подписана през февруари 1991 г. в гр. Еспу, Финландия. Тя е в сила от 10 септември 1997 г. Конвенцията изисква страните да оценяват трансграничните екологични въздействия на някои дейности на много ранен етап от планирането на проектите. Тя съдържа и изисквания за нотифициране и консултиране по всички проекти, които биха могли да имат трансгранично въздействие върху околната среда.
 
Конвенцията е ратифицирана от Р България със Закон, приет от 37-то НС на 16.03.1995 г. (ДВ, бр. 28/1995 г.). Текстът на Конвенцията е обнародван в „Държавен вестник”, бр. 86/1999 г.; попр. ДВ. бр. 89/1999 г.
Протоколът за Стратегическата екологична оценка (СЕО) е подписан през м.май 2003г., Киев, Украйна. Той е в сила от 11 юли 2011 г. Протоколът изисква оценка на трансграничните въздействия върху околната среда на планове и програми на най-ранен етап. Протоколът е ратифициран от България със Закон, приет от НС на 17.11.2006 г. (ДВ, бр. 97/2006 г.).