Заместник-министър Евдокия Манева ще проведе съвместна пресконференция с МВР и БДЗП в рамките на първия от поредица семинари в страната, които МОСВ провежда с цел да се подобри взаимодействието между институциите срещу бракониерството и незаконната търго

15 юни 2012 | 10:30

МОСВ инициира процес за подобряване на взаимодействието между институциите на територията на страната в превенцията, разследването и разрешаването на случаи на бракониерство и незаконна търговия със защитени видове.  Първият от поредица семинари на тази тема ще се състои в София на 18 юни 2012 г.

В рамките на работната програма на семинара ще се проведе пресконференция с участието на заместник-министър Евдокия Манева, служители в Дирекция «Национална служба за защита на природата» в МОСВ, Главна Дирекция «Криминална полиция» към МВР, Българското дружество за защита на птиците и други ловни и консервационни неправителствени организации.

Пресконференцията ще се състои на 18 юни 2012 г., понеделник, от 10,30 часа, в сградата на МОСВ на ул. «Уилям Гладстон» 67, зала Партер.

В периода 18 юни - 02 юли 2012 г. Министерството на околната среда и водите провежда общо 11 регионални еднодневни семинара в различни градове на страната с цел да се подобри взаимодействието между институциите срещу бракониерството и незаконната търговия със защитени видове. В тях ще участват експерти от Министерството на околната среда и водите, включително регионалните инспекции по околната среда и водите, държавни ловни и горски стопанства, Главна дирекция «Криминална Полиция» към МВР, областни дирекции на МВР, митници, окръжни и районни съдилища и прокуратури, Българска Фондация Биоразнообразие, Българско дружество за защита на птиците, СНЦ «Зелени Балкани», Сдружение за дива природа БАЛКАНИ, Български ловно-рибарски съюз, Съюз на ловците и риболовците в България, спасителни центрове за диви животни в страната.

Специалистите ще обсъждат широк гръг въпроси, свързани с нормативната база, ефективността на контрола при въвеждане, търговия, транзит и износ на екземпляри от застрашените видове от дивата фауна и флора, принудителни административни мерки и размер на санкциите, процедиране при интернет престъпления, информиране в публичното пространство и специфични подходи за привличане на местните хора в противодействието срещу бракониерството и контрабандата със защитени видове и др.

Семинарите са еднодневни, с продължителност от  09.00 до 17.00 ч. за всеки град, като в рамките на работната им програма във всеки един от градовете е предвидена пресконференция от 10.30 часа. Графикът за провеждането им можете да видите ТУК.

Бракониерството на защитени видове и незаконната им търговия в рамките на страната е дейност, която не е ясно оценена като мащаб. Трудностите при поставяне на закона в действие и обществената заинтересованост за тези нарушения са особено проблематични, когато става въпрос за т.нар. престъпления срещу дивата природа. Тъй като търговията се извършва трансгранично между държавите, в интернет, на временни пазари, по поръчка на клиента, мониторингът на тази дейност често е невъзможен. Когато бракониерството се случва в отдалечени местности, е трудно нарушителите да бъдат открити и да им бъде търсена отговорност. Именно заради това семинарите целят засилване на капацитета в правоприлагането.