Заместник-министър Ивелина Василева представи Софийската пречиствателна станция „Кубратово” пред представители от ЕК

01 юли 2011 | 11:34


В рамките на визитата на Жан-Мари Сейлер, Директор в Генерална Дирекция „Регионална политика” към ЕК в България по покана на министъра по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев, вчера се състоя посещение на софийската пречиствателна станция за отпадъчни води „Кубратово”.
Заместник-министър Ивелина Василева, заедно с представители на Столична Община и „Софийска вода АД” представи изпълнението на проекта за СПСОВ „Кубратово” на гостите - Жан Мари Сейлер, Министър Дончев, Реналдо Мендметс, ръководител на отдел България и заместника му Карстен Расмусен, един от показателните примери за силно ускорени и успешно завършени проекти, реализирани в сектор околна среда по програма ИСПА.
Модернизирането на СПСОВ „Kубратово” е част от Интегрирания воден проект за гр. София, съфинансиран от ЕК, националния бюджет и Европейска инвестиционна банка. Интегрираният воден проект за гр. София е на обща стойност 58 милиона евро. Освен изградената вече станция „Кубратово, той включва още: изграждане и модернизация на ВиК мрежи по десен Перловски, десен Владайски и десен Слатински колектор, както и продължението на ляв Владайски колектор, довеждащ колектор „Банкя-Какач” и рехабилитация на Рилския водопровод. Изграждат се и две пречиствателни станции за питейни води в Мала Църква и Пасарел.
Договорната стойност за изпълнението на само на проекта за СПСОВ „Кубратово”, управляван от МОСВ, е 22,2 млн. евро. Пречиствателната станция бе въведена в експлоатация на 7 юни и официално открита на 13 юни т.г. от премиера Бойко Борисов. Тя е най-голямата пречиствателна станция за отпадъчни води на Балканите, която годишно пречиства 150 милиона кубични метра отпадъчни води. Станцията е оборудвана с най-модерните съоръжения, които гарантират третично пречистване на водите и заустването им в река Искър в съответствие с най-строгите екологични норми. В структурата й има изградени ко-генератори за оползотворяване на произвеждания в станцията биогаз, чрез което се съкращават експлоатационни разходи за електро- и топлоенергия и се редуцира изпускането на вредни емисии в атмосферата.
Представителите на ЕК бяха силно впечатлени от обхвата и качеството на изпълнените дейности по проекта, както и от внушителния мащаб на станцията, обслужваща приблизително 1,2 млн. жители. Беше коментирано, че само преди година и половина това бе един от най-забавените проекти по ИСПА. Към края на 2009 г. той бе с едва 13% напредък, идентифициран като най-рисков и почти „отписан” от ЕК. Мобилизацията на участниците в проекта - МОСВ, Столична Община и оператора на станцията „Софийска Вода”, доведе до ускоряването на всички строителни дейности, което бе отчетено от ЕК с потвърждение, че финансовият меморандум ще бъде удължен до края на тази година.