Заместник-министър Ивелина Василева ще представи резултатите от проект «Информационна система за разрешителни и мониторинг при управление на водите»

25 април 2012 | 13:08


Заместник-министърът на околната среда и водите Ивелина Василева ще представи резултатите от изпълнението на проект «Информационна система за разрешителни и мониторинг при управление на водите» по Норвежката програма за сътрудничество.
Събитието е на 26 април 2012 г., четвъртък, от 11,00 часа, в хотел Кристал палас на улица «Шипка» в столицата, зала «Шипка».
Приветствие по повод успешното приключване на проекта и постигнатите резултати ще поднесе Негово превъзходителство госпожа Тове Скарстейн, посланик на Кралство Норвегия в България.
Партньори по изпълнението са Министерството на околната среда и водите и Дирекцията по водни ресурси и енергия /NVE/ към норвежкото Министерство на петрола и енергетиката. Общата стойност на проекта е 1 386 096 евро, от които 1 178 000 евро /85 на сто/ безвъзмездна помощ от правителството на Норвегия чрез Норвежката програма за сътрудничество. Програмата се управлява от норвежката държавна фирма „Иновация Норвегия”.
С изпълнението на проекта е изградено ядрото на единната информационна система за водите в страната, с което незабавно ще се облекчи работата на бизнеса и ще се подобри обслужването на населението.
На практика са осигурени IT инструментите за ефективен мониторинг и контрол на издаваните разрешителни по Закона за водите и комплексните разрешителни, издавани по Закона за опазване на околната среда /ЗООС/, както и за публикуване на съответните регистри на разрешителни и данните от мониторинга на разрешителните, като системата съдържа 6 модула: ГИС модул; Модул „Регистри на издадените разрешителни“; Счетоводен модул за таксите по издаваните разрешителни, включително комплексните разрешителни, издавани по реда на ЗООС; Модул „Мониторинг и контрол на издадените разрешителни“, включително наложените глоби и санкции; Модул „Справки“; Административен модул.
С въвеждането на единната информационна система се решават редица досегашни проблеми при управлението на водите:

До момента разрешителните се обработваха ръчно, което водеше до забавяния в обслужването на населението и бизнеса Всяка от четирите басейнови дирекции на територията на страната поддържаше своя система с различни параметри, поради което не можеха да се правят справки на национално ниво, необходими за докладването пред Европейската комисия С въвеждането на системата става възможно да се следи степента на изпълнение на ангажиментите на България за постигане на добро състояние на водите и да се установяват своевременно закъснения и проблеми Улеснява се икономическият анализ на таксите за водоползване, прилагането на принципа "Замърсителят плаща" и планирането на необходимите инвестиции за реализиране на политиките по управление на водите. Управлението на разрешителните, издавани по Закона за водите, и комплексните разрешителни, издавани по Закона за опазване на околната среда, е динамичен процес, в който новата система дава възможност за постоянна актуализация на данните.

Проектът е реализиран с активното участие на четирите басейнови дирекции на територията на страната и Изпълнителната агенция по околна среда /ИАОС/.