Заместник-министър Ренета Колева откри форум за устойчиво развитие и околна среда
07 ноември 2024 | 15:00„Европейската зелена сделка като новата пътна карта за развитие на ЕС обхваща широк набор от инициативи за насърчаване на устойчиви практики и финансиране за тяхното прилагане. Правилното използване на тези инструменти ще превърне предизвикателствата във възможности. Именно затова е важно да гледаме на зеления преход като възможност за един логичен, разходо-ефективен и устойчив нов модел на развитие, от който можем да спечелим, опазвайки природата и бъдещето си“. Това каза днес зам.-министърът на околната среда и водите при откриването на 10-то юбилейно издание на Ден на мениджъра по устойчиво развитие и околна среда за Югоизточна Европа. Форумът е организиран от Сдружението за устойчиво развитие и опазване на околната среда и се провежда в София.
Сред ключовите измерения на Зелената сделка е борбата с изменението на климата и намаляването на емисиите на парникови газове. Това може да стане чрез намаляване на потреблението, в т.ч. и енергийното потребление, чрез енергийна ефективност, разгръщане на възобновяеми източници, внедряване на нови технологии и екологични решения. Успешното реализиране на политиките и мерките по тези направления ще спомогнат за намаляване на темпото на изменението на климата и ще осигурят по-чиста околна среда.
„Внедряването на нови технологии и екологични решения изисква значителни инвестиции, които надхвърлят инвестиционния потенциал на компаниите. Затова е важно да знаете, че няколко европейски фонда оказват финансова подкрепа. Това са Механизмът за възстановяване и устойчивост, InvestEU, Хоризонт Европа и Евратом, Фондът за модернизация, програмата LIFE, Социалният фонд за климата и Фонда за иновации“, съобщи Ренета Колева.
Фондът за иновации подкрепя секторите, обхванати от Европейската система за търговия с емисии. Зам.-министър Колева призова българските компании да бъдат активни и да участват с повече проекти. Ресурсът на фонда ще е около 40 милиарда евро до 2030 г., като допустимите проекти обхващат иновативни технологии в области като енергоемки индустрии, възобновяеми източници, съхранение на енергия, нулева мобилност и сгради, водород и улавяне, използване и съхранение на въглерод.
В хода на разработване и прилагане на политиките все по-ясно се вижда, че както климатичните промени, загубата на биоразнообразие и замърсяването се разглеждат като трите лица на планетарната криза, така и решенията на тези проблеми са свързани.
Затова един от приоритетите на провежданата от Министерството на околната среда политика е именно възстановяването на природния капитал и създаването и поддържане на устойчиви общности и екосистеми.
„Зелената трансформация и устойчивото развитие не са моден тренд, а отговорност и стратегическа необходимост - на държавата, бизнеса, но и на всеки един от нас като граждани. Именно чрез устойчивото развитие можем да осигурим дългосрочна стабилност и благоденствие за по-добро бъдеще - такова, в което икономическият растеж и опазването на околната среда вървят ръка за ръка “, каза в заключение заместник-министър Колева.