Заместник-министър Ренета Колева: Устойчива трансформация и зеленият преход на предприятията се разглеждат, като предизвикателства, но те са и възможности

27 февруари 2024 | 10:00

Eкоиновациите играят водеща роля за преодоляване на предизвикателствата, свързани с по-ефективното използване на ресурсите, кръговата икономика и нулевото замърсяване

 

„Устойчива трансформация и зеленият преход на предприятията се разглеждат, като предизвикателства, но те са и възможности. Eкоиновациите играят водеща роля за преодоляване на предизвикателствата, свързани с по-ефективното използване на ресурсите, кръговата икономика и нулевото замърсяване“. Това заяви заместник-министърът на околната среда и водите Ренета Колева на дискусионна среща на тема „Иновациите, водещ фактор в развитието на предприятията и регионите – предизвикателства и възможности през 2024 г.“. Дискусията е организирана от Съвета по иновации, дигитализация и нови технологии към Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и се проведе в София.

В рамките на панела „Устойчива трансформация и зеленият преход на предприятията“ заместник-министър Колева подчерта, че екоиновациите могат да ни осигурят по-чисти технологии, бизнес модели и продукти, нови управленски подходи, разширяване на базата от знания и подобряване на мониторинга като основа за по-добро вземане на решения.

Според нея не бива да се пренебрегват и значимите социално-икономически ползи – екоиновациите са фактор за увеличаване на производителността на ресурсите, оптимизиране на производствените процеси и веригите за доставки, разработване и въвеждане на нови материали, стоки и услуги, а всичко това води до повишаване на конкурентоспособността на икономиката, нови пазарни позиции и бизнес възможности, по-висока заетост. За да се разгърне напълно потенциала на екоиновациите трябва да продължим да работим за осигуряването на благоприятстваща тяхното развитие институционална, регулаторна и инвестиционна среда.

Министерството на околната среда и водите прилага последователна политика за насърчаване на добри практики за управление по околна среда и трансфер на модерни екологосъобразни технологии в индустрията, изтъкна Ренета Колева. „Дейностите са насочени към подобряване на контрола относно въздействието върху околната среда от индустриалните дейности посредством използването на най-добри налични техники (НДНТ) и прилагането на принципа за икономическа целесъобразност чрез отчитане на новите заключения за НДНТ в процедурите по издаване, преразглеждане и актуализиране на комплексни разрешителни. Подобряването на екологичните характеристики на организациите и увеличаването на броя регистрирани по Схемата на ЕС за управление по околна среда и одит (EMAS) организации, както и увеличаването на броя продукти и услуги с екомаркировката на ЕС, също са фактори за развитието на екоиновациите.“, обясни тя.

Предвижда се Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. (ПОС 2021-2027 г.) да осигури подкрепа за индустрията за мерки за рециклиране на отпадъците, съобщи заместник-министърът. „С цел насърчаването на модерните и иновативни технологии и решения за прилагане на йерархията за управление на отпадъците и кръговата икономика се предвижда Програма „Околна среда“ 2021-2027 г. (ПОС 2021-2027 г.) да осигури подкрепа за индустрията за мерки за рециклиране на отпадъците. Тези мерки се предвижда да се финансират чрез ПОС 2021-2027 г. само чрез финансови инструменти под формата на заеми за предприятия, извършващи дейности по рециклиране на отпадъци“, поясни тя. В обхвата на мерките попадат битови, производствени и строителни отпадъци, съобразно Закона за управление на отпадъците (с изключение на опасни отпадъци), и трябва да водят до увеличаване на капацитета за рециклиране, като са  допустими и в комбинация с дейности по предварително третиране на разделно събрани отпадъци и/или разделно събиране на отпадъците, които ще бъдат рециклирани.

 „Екологосъобразните обществени поръчки също могат да бъдат съществен стимул за екоиновациите, доколкото те насърчават развитието на пазарите на екологични стоки и услуги и на иновативните партньорства“, отбеляза заместник-министър Колева и припомни, че приетите през 2023 г. промени в Закона за обществените поръчки задължават публичните възложители да включват в документацията екологични изисквания към продуктите, които се доставят или се използват за предоставяните услуги. „В момента се разработва наредба, с която ще се определят продуктовият обхват, минималните задължителни екологични изисквания към продуктите, предмет на обществени поръчки, както и начинът на доказване на тези изисквания“, информира още заместник-министър Колева.

„МОСВ ще продължава да търси възможности и ще работи в дух на партньорство и сътрудничество с другите институции, академичните среди и неправителствения сектор за създаване на подходящи условия за иновативни решения в областта на опазването на околната среда, кръговата икономика и климатичната неутралност и прилагането на най-добри практики за осигуряване на индустрия с нулеви емисии“, каза в заключение Ренета Колева.