Как да се предпазим от коварните нашественици в дивата природа, градините и парковете

11 март 2021 | 11:09

Опасни нашественици плъзват из природата през пролетта. Как да ги открием и спрем? Можем ли да ограничим инвазивните чужди растения, когато почистваме дворове и градини през следващите дни и седмици?

Отговорите на тези и много други въпроси ще научите, ако се включите в разговор на живо с експерти, на 12 март, петък, от 11 часа на адрес: https://zoom.us/j/95987495963?pwd=WEFWUk5MNWRySDB3ZS9adjREZk0xZz09

Екипът на Проект „Местообитания свободни от инвазивни, чужди растения”, съфинансиран от Програма Life на ЕК, съвместно с Пресцентъра на МОСВ и финансовата подкрепа на ПУДООС, ще ви помогне да ги опознаете добре, откриете бързо и да вземете подходящите мерки.

Затова ви каним да участвате в онлайн дискусия с Радостина Галитионова - старши експерт в отдел „Биологично разнообразие“ на дирекция „Национална служба за защита на природата“ в МОСВ, Димитрина Ботева - ботаник, координатор на дейностите в тревните местообитания по проекта, Васил Петров - лесовъд и координатор на дейностите в горските местообитания по проекта. Водещ – Светлана Аладжем, ръководител на проекта.

С настъпването на пролетта идва времето, в което се подготвяме за засаждане на нови дървета и храсти. Почистваме градините и дворовете в селата и околоблоковите пространства в градовете. Точно сега трябва най-грижливо да разгледаме видовете и да внимаваме за агресивни чужди растения. Te израстват бързо и при всякакви условия. Имат мощни механизми за приспособяване и размножаване. Разпръскват стотици хиляди семена. Корените им се разпростират нашироко и дълбоко. Много от тях отделят секрети, които вредят на местните растения и ги убиват. Допуснати в дивата природа, заменят естествената растителност с непроходими храсталаци и гори. Така променят природните местообитания, задръстват реките, увреждат почвите.

Инвазивните чужди видове растения причиняват необратими вреди на природата, сериозни стопански щети, застрашават и здравето на хората, като водят до:

  • алергии, астма, кожни заболявания;
  • загуба на селскостопанска продукция и на земи, пасища и ливади;
  • увреждане на сгради, канализация, пътища, културни и исторически обекти;
  • огромни разходи за премахването им и възстановяване на инфраструктурата.

 

Още информация, снимки, плакат и листовки за опасните чужди видове растения можете да намерите на сайта на проекта. Следвайте ни и във Facebook За повече информация можете да се свържете с нас на тел/факс: 02 872 14 83; моб: 0899 817 204 или ел. адрес  bd@ecologybg.com

На сайта на МОСВ допълнителна информация за инвазивните чужди видове растения вижте на линка https://www.moew.government.bg/bg/priroda/biologichno-raznoobrazie/nemestni-i-invazivni-chujdi-vidove/invazivni-chujdi-vidove/