МОСВ предприема действия за избягване на последствията от отнемане на акредитацията на България за търговия с емисии по Протокола от Киото

13 май 2010 | 11:21

Прилагащият орган към Комитета по изпълнение на задълженията на страните по Протокола от Киото обяви предварително решение, според което Националната система на България за оценка на емисии на парникови газове не съответства на изискванията на Протокола от Киото. Очаква се това решение да бъде окончателно потвърдено в края на юни, с което следва отнемане на акредитацията на България за участие в гъвкавите механизми за търговия с емисии на парникови газове по Протокола от Киото.
Решението на Прилагащия орган към Конвенцията по климата се дължи на обстоятелства и причини през периода 2007 – 2009 г.:
През 2007 г. е проведена първата годишна проверка от Секретариата на Конвенцията в България, която установява, че Националната система за оценка на емисиите не съответства на изискванията на Протокола от Киото и дава подробни предписания и препоръки за нейното привеждане в съответствие. Тогавашният министър на околната среда и водите Джевдет Чакъров не предприема нищо за изпълнението на тия препоръки. През есента на 2009 г. се провежда втора проверка в страната, докладът от която е съкрушителен за България – той отчита липсата на всякакъв напредък в изпълнение на даваните до момента препоръки и подчертава, че докладваната инвентаризация през април 2009 г. не отговаря на изискванията за “прозрачност, последователност, сравнимост, пълнота и точност”. В резултат през есента на 2009 г. стартира процедура за определяне на съответствието на българската Национална система за оценка на емисиите на парникови газове.
С цел защита на националните интереси новото правителство поиска изслушване на България, което се проведе на 10 май 2010 г. в Бон, Германия. По време на изслушването българската страна докладва изключителния напредък, постигнат за няколко месеца чрез спешни краткосрочни и дългосрочни мерки за подобряване на Националната система. Независимо от демонстрираната воля и конкретния напредък, които бяха оценени позитивно от Прилагащия орган по време на изслушването, оповестеното предварително решение се основава на натрупаните до август 2009 г. пропуски.

След официалното оповестяване на предварителното решение процедурата предвижда следните стъпки:
1. В срок до 17 юни 2010 г. България ще изпрати коментари по решението и допълнителна информация за предприетите мерки за стабилизиране на Националната система;
2. На 28-29 юни 2010 г. на свое заседание Прилагащият орган следва да вземе окончателно решение, в което да съобрази предоставената от българската страна информация. Очаква се окончателното решение да потвърди предварителното, тъй като допуснатите пропуски са изключително сериозни, което бе подчертано от независимите експерти, поканени на изслушването;
3. Незабавно след оповестяване на окончателното решение отнемането на акредитацията на страната за участие в механизмите за търговия с емисии влиза в сила.
За възстановяване на акредитацията си България ще изиска проверка, като за целта ще предостави документи за постигнатия напредък. Процедурно проверката може да се осъществи най-рано през септември 2010 г. В най-съкратени срокове и при полагане на максимални усилия от всички ангажирани в Националната система институции, възстановяването на акредитацията на България може да стане най-рано в края на ноември 2010 г. Това означава:
- благодарение на това, че Националният план е изработен и приет от ЕК, до края на юни българските предприятия могат да участват в европейската схема за търговия с емисии според разпределените им квоти, след което трябва да я преустановят и да изчакат възстановяването на акредитацията на България.
- през периода от 30 юни до възстановяването на акредитацията българското правителство не може да предприеме сключване на сделка по Схемата за зелени инвестиции. Независимо от това преговорите с потенциални купувачи ще продължат и времето ще бъде използвано за разработване на детайлна схема за проектите и секторите, които ще бъдат финансирани.
МОСВ работи по всички варианти, за да се избегнат, или да се намалят до минимум последствията от предишното бездействие в областта на политиката за климата.

Изявление на министър Нона Караджова: „Добрата новина е, че ще успеем да си върнем акредитацията”

Това е линкът за доклада от втората годишна проверка през 2009 г.

Това е линкът за доклада от първата годишна проверка през 2007 г., публикуван е през 2008 г.